خانه نکات حقوقی واریز اشتباه پول به حساب دیگری ؛ راهکار قانونی چیست؟

دانستنی های حقوقی

واریز اشتباه پول به حساب دیگری ؛ راهکار قانونی چیست؟

۴
4
302
شایان ذکر است، اگر شما مبلغی را به اشتباه برای کسی کارت به کارت و برای پس گرفتن آن به مراجع قضایی مراجعه کرده‌اید، اثبات وقوع اشتباه و عدم دین شما به آن شخص، بر عهده شمااست.
واریز اشتباه پول به حساب دیگری

گاهی شاهد این هستیم که یکی از اطرافیان ‎ما می‎گوید که به اشتباه مبلغی پول به حساب او واریز شده یا برعکس فردی مستاصل را در باجه عابر بانک می‎بینیم که در اثر بی‎دقتی، مبلغی را به حساب شخص دیگری واریز کرده است. در این مطلب برآنیم تا راهکار قانونی موضوع را بررسی کنیم تا افراد کمتری متضرر شوند.

مراجعه به بانک و مصالحه:

ساده‌ترین و بهترین راه برای پس گرفتن پولی که به اشتباه به حساب دیگری واریز شده است، مراجعه به بانک و درخواست اطلاعات ارتباط با فردی است که مبلغ مذکور به حساب او واریز شده‌ است. در این شرایط معمولاً شعبه بانک برای ارائه اطلاعات تماس با شما همکاری می‌کند، اما اگر شعبه به دلیل حفظ حریم خصوصی مشتریان حاضر به انجام این کار نشد، می‌توانید از کارکنان بانک بخواهید خودشان با فرد گیرنده تماس حاصل کرده و درخواست استرداد (برگرداندن) پول کنند.

در بسیاری از مواقع دیده شده است که بعد از واریز اشتباه پول به حساب دیگری، شخص دریافت‌کننده پول، از استرداد مبلغ اجتناب می‎کند و حاضر به برگرداندن پول نیست. در این شرایط تکلیف چیست؟

پیگیری قضایی برای واریز اشتباه پول به حساب دیگری:

در خصوص این موضوع، موادی از قانون مدنی ایران،  به ردّ مالی که بدون استحقاق گرفته شده است، اشاره دارد. ماده 301 قانون مدنی بیان می‌کند: ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻋﻤﺪاً ﯾﺎ به اﺷﺘﺒﺎه ﭼﯿﺰی را ﮐﻪ ﻣﺴﺘﺤﻖ ﻧﺒﻮده اﺳﺖ، درﯾﺎﻓﺖ ﮐﻨﺪ، ﻣﻠﺰم اﺳﺖ ﮐﻪ آن را ﺑﻪ ﻣﺎﻟﮏ ﺗﺴﻠﯿﻢ نماید.

همچنین ماده 303 همین قانون نیز عنوان می‌دارد: ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻣﺎﻟﯽ را ﻣِﻦ ﻏﯿﺮ ﺣﻖ ( زمانی که مستحق نبوده است)، درﯾﺎﻓﺖ ﮐﺮده اﺳﺖ، ﺿﺎﻣﻦ ﻋﯿﻦ مال ( اصل مال) و ﻣﻨﺎﻓﻊ آن اﺳﺖ اﻋﻢ از اﯾﻦ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻋﺪم اﺳﺘﺤﻘﺎق ﺧﻮد ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺎﺷﺪ ﯾﺎ ﺟﺎﻫل.

واریز اشتباه پول به حساب دیگری

بنابراین، شخص مال‌باخته می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه، با استناد به فیش‌های واریزی، نسبت به استرداد وجه خود اقدام کند.

تا زمانی که این فرایند طی شود، اگر شخص دریافت کننده اقدام به برداشت وجه از حساب خود یا بخشی از مبلغ را خرج کند، احتمالاً به خیانت در امانت متهم می‌شود، که تصمیم در این مورد به عهده قاضی دادگاه است.

شایان ذکر است، اگر شما مبلغی را به اشتباه برای کسی کارت به کارت و برای پس گرفتن آن به مراجع قضایی مراجعه کرده‌اید، اثبات وقوع اشتباه و عدم دین شما به آن شخص، بر عهده شمااست.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۴ دیدگاه

  1. هاتف

    ۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

    از اطلاع رسانی شما ممنون

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۶ ق.ظ

      خواهش می‎کنم

      پاسخ

  2. سلیمی

    ۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۹ ق.ظ

    سپاس فراوان

    پاسخ

  3. زارع

    ۶ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۹ ق.ظ

    سپاس از شما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.