خانه یادداشت روز آبشار ایگواسو ؛ پدیده شگفت انگیز طبیعت (+ ویدئو)

گردشگری.برزیل

آبشار ایگواسو ؛ پدیده شگفت انگیز طبیعت (+ ویدئو)

۰
3
54
آبشار ایگواسو را به جرئت می توان یکی از شکوه مندترین و زیباترین آبشارهای کره زمین دانست که همه روزه شاهد بازدید هزاران عاشق و دلشیفته زیبایی‎های بی نظیر طبیعت است.
آبشارایگواسو

این مکان فوق العاده زیبا  به صورت نعلی شکل و به طول 2.7 کیلومتر در مسیر رود ایگواسو در مرز میان آرژانتین و برزیل قرار گرفته و نام آن در زبان پرتغالی برگرفته از ریشه کلمه ای به معنی”آب بزرگ” است.

آبشارایگواسو

این آبشار در سال 1541 به‎وسیله مکتشف و جهانگرد اسپانیایی “آلوار نونز کابزا دِ واکا” به دنیای آن روزگار معرفی شد. ایگواسو دو قسمت عمده دارد که هر کدام از این قسمت‎ها متشکل از صدها آبشار کوچک و بزرگ است و جزیره هایی صخره ای و پوشیده از درخت آنها را در لبه محل ریزش آب از هم جدا می کند.

آبشارایگواسو

آبشار ایگواسو مجموعا 275 آبشار مختلف دارد که ارتفاعشان از 30تا 80 متر می‎رسد. این آبشار با توجه به مساحت آن حدود 3 برابر از آبشار نیاگارا در آمریکای شمالی و همچنین به طور قابل توجهی از آبشار ویکتوریا در آفریقا بزرگ‎تر است.

حجم آبی که از فراز صخره های طبیعی این آبشار به پایین فرو می ریزد، بالغ بر 750 متر مکعب در ثانیه است که البته در فصول مختلف اندکی بر حجم آن افزوده شده یا کاهش می یابد.

آبشارایگواسو

با توجه به قرار گرفتن این آبشار رویایی در مرز بین آرژانتین و برزیل ، هر دو کشور در کنار این آبشار دارای پارک هایی ملی هستند، که بیش از هشتاد سال از تاسیس آن‎ها می گذرد.

وجود آب فراوان و جوش و خروش آبشار ایگواسو در پهنه این دو پارک ملی، پوششی از انواع گیاهان بگونیا، ارکیده و پرندگانی با پرهای رنگی و درخشان و هزاران پروانه زیبا را پدید آورده است. این دو پارک به منظور حفظ اکوسیستم طبیعی آن در سال 1984 در فهرست میراث ملی جهانی ثبت شده است.

 

بیشتر ببینید در یادداشت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.