خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر با چه کسی است؟

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر با چه کسی است؟

۲
3
اگر مادر از صلاحیت اخلاقی لازم برای بر عهده گرفتن حضانت برخوردار نباشد، دادگاه به تقاضای نزدیکان طفل، قیم طفل یا تقاضای رئیس حوزه قضایی، در خصوص حضانت طفل تصمیم لازم را می‎گیرد و ممکن است حضانت را از مادر سلب کند.
حضانت فرزندان

یکی از موضوعات مهم در خصوص تربیت و نگهداری از فرزندان ، مسئله حضانت فرزندان است. این موضوع بیشتر در موقعیتی که یکی از والدین یا هر دوی آنها فوت کرده باشند و یا از هم جدا شده باشند، اهمیت پیدا می‎کند. به همین دلیل در قانون ایران به امر حضانت فرزندان بعد از طلاق و حضانت فرزندان بعد از فوت والدین توجه ویژه ای شده و مقررات مربوط به آن در نظر گرفته شده است. در مطالب قبل به حضانت فرزند بعد از طلاق پرداخته شد. در این مطلب به حضانت فرزندان بعد از فوت والدین می‎پردازیم.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر

بر اساس ماده 1171 قانون مدنی، در صورت فوت یکی از والدین، حضانت طفل با آن که زنده است خواهد بود؛ هرچند متوفی، پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده باشد. بر اساس این ماده، در صورتی که حضانت کودک با پدر باشد و پدر فوت کند، در صورتی که مادر کودک زنده باشد، حضانت طفل بر عهده مادر خواهد بود، نه هیچ‎کس دیگر.

حتی در صورتی که پدر قیم تعیین کرده باشد یا در موردی هم که بعد از فوت پدر، ولایت با جدپدری باشد، باز هم حضانت کودک با مادر خواهد بود. بنابراین، در صورتی‎که پدر کودک فوت کرده باشد، پدربزرگ کودک یا قیمی که از طرف پدر تعیین شده، صلاحیت بر عهده گرفتن حضانت کودک را نخواهند داشت، بلکه حضانت بر عهده مادر است.

البته این موضوع یک استثنا دارد و آن هم این است که اگر مادر از صلاحیت اخلاقی لازم برای بر عهده گرفتن حضانت برخوردار نباشد، دادگاه به تقاضای نزدیکان طفل، قیم طفل یا تقاضای رئیس حوزه قضایی، در خصوص حضانت طفل، تصمیم لازم را می‎گیرد و ممکن است حضانت را از مادر سلب کند.

حضانت فرزندان

بنابراین، در صورتی‎که مادر طفل فوت کند، حق حضانت فرزندان با پدر است و در صورتی که پدر او فوت کند، حق حضانت با مادر است.

حضانت فرزندان در صورت فوت پدر و مادر:

بر اساس مقررات قانونی، در صورت فوت پدر و مادر کودک، حضانت در درجه اول با جد پدری (پدربزرگ) است. یعنی پدربزرگ کودک، نسبت به بقیه افراد صلاحیت بیشتری دارد. اما در صورتی که پدربزرگ او در قید حیات نباشد، وصی  این وظیفه را بر عهده دارد.

توضیح اینکه هر یک از پدر یا جد پدری می‎توانند بعد از فوت دیگری، برای فرزندان خود وصی تعیین کنند تا بعد از فوتش در نگهداری و تربیت آن‎ها تلاش و اموال آن‎ها را نیز اداره کند.
در صورتی هم که وصی تعیین نشده باشد، حضانت با قیمی است که خود دادگاه او را منصوب می‎کند که برای تعیین قیم، نزدیکان کودک بر دیگران مقدم هستند.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۲ دیدگاه

  1. بیگدلی

    ۳۱ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱:۲۲ ب.ظ

    ممنونم از نکات و اطلاعات جامعی که منتشر میکنید

    پاسخ

  2. شادمان

    ۲۸ خرداد، ۱۳۹۸ در ۴:۵۹ ب.ظ

    خیلی مفید بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.