خانه سلامتی اعتیاد به تلفن همراه و راهکارهای ترک آن

سلامت روان

اعتیاد به تلفن همراه و راهکارهای ترک آن

۱
5
یک روش عجیب برای ترک اعتیاد به تلفن همراه، استفاده از خود گوشی است؛ نصب و اجرای برنامه‎های محدودکننده به‎خصوصی که برای تنظیم استفاده شما از گوشی طراحی شده‎اند.
اعتیاد به تلفن همراه

در مطلب قبل به نشانه‎های وابستگی به موبایل پرداخته شد. در این مطلب به بررسی و ارائه راهکارهایی برای درمان اعتیاد به تلفن همراه می‎پردازیم.

چند راهکار ساده برای کاهش اعتیاد به تلفن همراه:

برای مقابله با استفاده طولانی مدت از موبایل و کنترل زمان استفاده از گوشی، باید برای این کار زمان‎های مشخصی تعیین کنید و سعی کنید تا حد ممکن به برنامه خود وفادار بمانید.

برای مثال، می‎توانید گوشی تان را برای بازه‎های زمانی مشخص، سر کار یا در محل تحصیل در حالت غیرفعال یا بدون صدا قرار دهید. زمان وعده‎های غذایی با خانواده، ساعت‎های کاری و حتی زمان تفریح و فراغت، گزینه‎های خوبی برای ساکت کردن گوشی و بی‎توجهی به آن است.

برای ترک اعتیاد به تلفن همراه ، از گوشی خود فاصله بگیرید:

اگر عادت دارید گوشی خود را دم دست نگه دارید و همیشه روی میز یا در جیب‎تان قرار دارد، آن را در بازه‎های زمانی معین در محلی دورتر و خارج از دسترس، مثل داخل کیف، کمد، یک اتاق دیگر نگهداری کنید. با نبود گوشی در محدوده دید و خارج شدن آن از حوزه توجه شما، ذهن شما برای کارهای دیگر بازتر و فعال‎تر عمل خواهد کرد و به این شکل می‎توانید تمرکز خود را بر روی کاری که در حال انجام آن هستید، افزایش دهید.

برای استفاده از گوشی، ساعت تعیین کنید:

در صورتی که عادت کنید در ساعت‎های مشخصی از روز گوشی را همراه‎تان نداشته باشید، به مرور راحت‎تر می‎توانید در سایر ساعت‎های روز توجه خود را به آن کمتر کرده و بیشتر به کارهای مفید بپردازید. در خانه نیز می‎توانید با وضع قوانین ساده، محدودیت استفاده از تلفن همراه و تلاش برای رعایت دسته‎جمعی آن توسط همه ساکنان خانه، به نتایج بهتری برسید.

این قوانین می‎توانند بسیار ساده باشند؛ به‎طور مثال استفاده از تلفن همراه بعد از ساعت ۱۱ شب یا در شروع روزهای تعطیل مثل جمعه را ممنوع کنید و از همه بخواهید در اجرای این قانون به شما کمک کنند.

شایان ذکر است، تغییر رفتار، به‎خصوص رفتارهای اعتیادگونه مثل استفاده از گوشی هوشمند، به یک‎باره اتفاق نمی‎افتد و باید برای تغییر عادت‎های خود، عزم جدی و برنامه طولانی‎مدت داشته باشید.

بهترین کار شروع با تغییرات کوچک ولی مستمری است که باعث تغییر رفتار شما در درازمدت می‎شوند. در نتیجه بهتر است از بین پیشنهادهای بالا، کار را با آن موردی شروع کنید که می‎دانید قادر هستید در طولانی‎مدت انجام داده و  آن را به یکی از عادت‎های خود، تبدیل کنید.

اعتیاد به تلفن همراه

از برنامه های خود گوشی کمک بگیرید

یک روش عجیب برای ترک اعتیاد به تلفن همراه، استفاده از خود گوشی است؛ نصب و اجرای برنامه‎های محدودکننده‎ای که برای محاسبه زمان استفاده شما از گوشی‎تان طراحی شده‎اند. تعداد این برنامه‎ها بسیار زیاد است که دو مورد از بهترین‎های آن‎ها را در زیر معرفی می‎کنیم:

  • اپلیکیشنی که به صورت رایگان برای کاربران اندروید و iOS عرضه شده و اطلاعات مرتبط با نحوه استفاده شما از گوشی را ثبت  و نمایش می‎دهد. با استفاده از  برنامه Checky می‎توانید متوجه شوید که چند بار در روز قفل گوشی‎تان را باز کرده‎اید و همچنین چطور و چقدر از گوشی خود استفاده می‎کنید.

اطلاعات این برنامه به مرور ثبت و تکمیل می شود و در صورتی که دوست داشته باشید از روش‎های بالا برای کاهش استفاده از گوشی استفاده کنید، این اپلیکیشن می‎تواند انتخاب خوبی برای نمایش روند پیشرفت ترک اعتیاد شما به گوشی باشد.

  • برنامه‎ای که به صورت رایگان برای کاربران اپل عرضه شده است و مجموعه کاملی از ابزارها و قابلیت‎ها را برای کنترل هرچه بیشتر استفاده از گوشی هوشمند در اختیار شما می‎گذارد. با برنامه  Onward می‎توانید ببینید در طول روز از خودِ گوشی و هر یک از اپلیکیشن‎ها چقدر استفاده کرده‎اید و برای آن‎ها محدودیت تعیین کنید.
بیشتر ببینید در سلامتی

یک نظر

  1. مسرور

    ۲ تیر، ۱۳۹۸ در ۷:۳۲ ب٫ظ

    به نظر من ، کلا وقتی انسان مشغله کاری داشته باشه زیاد سمت گوشی نمیره و این عادت کم میشه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

تعریق بیش از حد بدن، علت و درمان آن

تعریق یک عمل طبیعی با هدف خنک کردن بدن و دفع سموم است. گاهی اوقات در فصول گرم تعریق بیش از…