خانه گردشگری هتل کاروانسرای عباسی اصفهان؛ حتی بهتر از خانه خودمان!

دیدنی های اصفهان، هتل های خاص ایران

هتل کاروانسرای عباسی اصفهان؛ حتی بهتر از خانه خودمان!

۲
2
اتاق‌های طبقه بالای هتل کاروانسرای عباسی اصفهان، بیشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، برای آن سر و دست می‌شکنند. هتل، یک موزه تمام عیار است. بهترین نمونه‌های مقرنس‎کاری، گچبری، نقاشی دیواری، آینه‎کاری و ... را می‌توانید در فضاهای داخلی هتل ببینید.
هتل کاروانسرای عباسی اصفهان

هیج جا خانه خود آدم نمی‌شود؟ شاید این جمله درست باشد. اما نه درباره هتل کاروانسرای عباسی اصفهان. در این هتل، از خانه‌تان هم بیشتر به شما خوش می‌گذرد. لحظاتی را تجربه می‌کنید که تا همیشه در خاطرتان باقی می‌ماند. شوخی که نیست. شما در یکی از مجلل‌ترین هتل‌های ایران قرار دارید. در واقع بهترین هتل کاروانسرای ایران! همانی که خارجی‌ها به شوق یک شب خوابیدن در آن راهی ایران و اصفهانش می‌شوند. در رنکینگ‌های جهانی هم هتل عباسی رتبه بالایی دارد. این هتل یکی از زیباترین اقامتگاه‌های خاورمیانه است. این فقط ادعای دلتا نیست. صدها نشریه خارجی این موضوع را تایید کرده‌اند. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا سفری کوتاه به هتل کاروانسرای شاه عباسی اصفهان داشته باشیم.

هتل کاروانسرای شاه عباسی کجااست؟

اصفهان، خیابان آمادگاه. یعنی این هتل در قلب بافت تاریخی اصفهان قرار دارد. در نظر داشته باشید که اصفهان موزه شهر است. همان نصف جهان خودمان! حالا به یاد بیاورید که این هتل منحصربه‎فرد و افسونگر، در مرکز همین نصف جهان قرار دارد. دیدنی به نظر می‌رسد! مگر نه؟ چشم‎انداز گنبد زیبای مدرسه علمیه چهارباغ از داخل کاروانسرا معلوم است. در فضای گرگ و میش صبح و غروب، از فرط زیبایی، دل را یک‌جا می‌برد.

به هتل کاروانسرا، “کاروانسرای مادر شاه” هم می‌گویند. کاروانسرا در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد. یک مسجد و یک مدرسه هم در کنار کاروانسرا به دستور شاه سلطان حسین ساختند. شاه، کاروانسرا را به مادرش تقدیم و مادر هم که دستش در کار خیر بود، بسیاری از اموال خودش را وقف کرد. کاروانسرا و مدرسه هم بخشی از اموال موقوفه بودند.

هتل کاروانسرای عباسی اصفهان
نمای داخلی هتل کاروانسرای عباسی اصفهان

نکات جالب در باره هتل کاروانسرای عباسی

هتل کاروانسرای عباسی اصفهان از همان ابتدا به صورت کاروانسرا ساخته شده بود. یکی از مجهزترین و بزرگ‎ترین کاروانسراهای ایران بود و دو طبقه داشت. شاید جالب باشد اگر بدانید در زمانی که کاروان‌های تجاری به این هتل-که البته آن روزها هتل نبود- می‌آمدند، تجار قدرتمند ترجیح می‌دادند اتاق‌شان در طبقه پایین باشد. اتاق‌های پایین در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر بودند.

امروزه اما اتاق‌های طبقه بالا بیشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، برای آن سر و دست می‌شکنند. هتل، یک موزه تمام عیار است. بهترین نمونه‌های مقرنس‎کاری، گچبری، نقاشی دیواری، آینه‎کاری و … را می‌توانید در فضاهای داخلی هتل ببینید. هر اتاق و هر فضا در این هتل به یک شکل خاص است. یعنی هیچ دو اتاقی را پیدا نمی‌کنید که کاملاً شبیه به هم باشند. همین آن را جذاب‌تر و خواستنی‌تر کرده است.

حیاطی که بی‌رحمانه زیبااست

و اما حیاط هتل. از زیبایی و دلفریبی‌اش هرچه بگوییم کم است. حیاط داخلی هتل نمونه بارز باغ ایرانی است. حوض دارد. نهری روان و باغچه و فضای سبز دارد و دل و جان را صفا می‌دهد. در تابستان و بهار، در همین حیاط افسونگر میز و صندلی می‌گذارند. می‌توانید آنجا شام و ناهار نوش جان کنید و لذت ببرید. برای همین بهترین زمان رفتن به هتل عباسی، بهار و تابستان است. حیف است نوشن جان کردن یک شام رویایی در حیاط باصفای هتل را تجربه نکنید.

گفته می‌شود هتل عباسی حدود 224 اتاق، سوییت و آپارتمان دارد. چندین تالار بزرگ باشکوه هم در دل این کاروانسرا جای گرفته است. رویدادهای مهم، مهمانی‌های خاص و جشن‌های ازدواج در این تالارها برگزار می‌شود. در داخل هتل، چندین رستوران و کافه فعالیت می‌کنند. حتی اگر قصد اقامت ندارید، خودتان را به یک شام یا حتی قهوه در یکی از این کافه‌ها و رستوران‌ها دعوت کنید. این کاری است که تقریباً همه خارجی‌هایی که به اصفهان سفر می‌کنند، انجام می‌دهند.

بیشتر ببینید در گردشگری

۲ دیدگاه

 1. سحر

  ۲۰ خرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۴۴ ب.ظ

  واقعا منحصر به فرد و افسونگره!

  پاسخ

 2. رضا

  ۲۰ خرداد، ۱۳۹۸ در ۲:۰۵ ب.ظ

  خیلی خوب بود امیدوارم به این ژانر در پست ها بویژه معرفی آثار معماری و هتل های مرتبط یا اطراف آن برای گردشگری بیشتر بپردازید با تشکر از دلتا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.