خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی محروم کردن از ارث ؛ قانون چه می‎گوید؟

محروم کردن از ارث ؛ قانون چه می‎گوید؟

۲
9
هرکس در زمان حیات خود می‌تواند درباره اموالش تصمیم بگیرد و همه یا بخشی از آن را به دیگری منتقل کند، اما تقسیم ارث پس از فوت، تابع موازین قانونی مشخصی است که محرومیت از ارث در آن وجاهت قانونی ندارد.
محروم کردن از ارث

عبارت «از ارث محرومت می‌کنم» برای بسیاری از افراد آشنااست و ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشند. در بیشتر مواقع، این عبارت توسط پدرانی به کار می‌رود که با برخی رفتارهای فرزندان خود مخالفند و می‌خواهند با این کار آن‎ها را به انجام رفتارهایی مطابق میل خود مجبور کنند. شنیدن این جمله ممکن است موجب نگرانی برخی فرزندان شود. اما در این میان، افرادی که دارای دانش حقوقی هستند، به این عبارت توجهی نمی‎کنند، چون می‌دانند محروم کردن از ارث ، پایه حقوقی و قانونی ندارد و هیچ‎کس نمی‌تواند دیگری را از چنین حقی محروم کند.

آیا این نوع وصیت کردن صحیح است؟

قانون‎گذار در ماده 837 قانون مدنی ایران، بیان داشته: اگر کسی به موجب وصیت، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست و همچنین، ماده 843 نیز به متوفی فقط امکان وصیت در مورد یک‌سوم از مالش را داده‌است.

در حقیقت، وصیت‌کننده حق دارد به میزان یک سوم از اموال خود را وصیت کند و وصیت او نیز برای این میزان، صحیح و نافذ است و چنانچه نسبت به بیشتر از این میزان وصیت کند، صحیح بودن چنین وصیتی به اجازه سایر ورثه بستگی دارد، زیرا به استثنای یک سوم اموال، بقیه ترکه متعلق به ورثه است و شخص صاحب این اموال که همان وصیت‌کننده است، حق دخالت در آن‎ها را ندارد و اموال مزبور به طور طبیعی در اختیار همه ورثه قرار می‌گیرد تا طبق ضوابط و مقررات مربوط به ارث، میان آن‎ها تقسیم شود.

محروم کردن از ارث

محروم کردن از ارث قانونی است یا خیر؟

طبق شرع ممکن است شرایطی مانع از تحقق ارث شود؛ مانند کسی که به عمد، شخصی را که از او ارث می‌برد، بکشد؛ اما این موضوع با باور عمومی که درباره محرومیت از ارث وجود دارد متفاوت است.

در نظام حقوقی ایران، محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی است.

هرکس در زمان حیات خود می‌تواند درباره اموالش تصمیم بگیرد و همه یا بخشی از آن را به دیگری منتقل کند، اما تقسیم ارث پس از فوت، تابع موازین قانونی مشخصی است که محرومیت از ارث در آن وجاهت قانونی ندارد. به محض فوت، متوفی دیگر امکان انجام هیچ‌گونه اقدام حقوقی را ندارد و تشخیص وارث بودن یا نبودن افراد به عهده قانون است.

البته مسئله دیگری که ممکن است با محرومیت اشتباه گرفته شود، درباره فرزندی است که زودتر از والدینش فوت کند. طبق قانون، وقتی کسی زودتر از والدین خود فوت می‌کند، ورثه‌اش از جد پدری خود ارث نمی‌برند. به زبان ساده، شخص مرده از کسی ارث نمی‌برد تا آن مال به بازماندگانش منتقل شود و این با محرومیت از ارث تفاوت دارد.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۲ دیدگاه

  1. برزین

    ۲۰ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۴۹ ق.ظ

    طبق معمول اطلاعات رسانی مطالبی که کمتر در جامعه مطرح میشود

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۰ خرداد، ۱۳۹۸ در ۷:۰۰ ب.ظ

      سپاس از شما و همراهیتون با نکات حقوقی مجله دلتا

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.