خانه نکات حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی پرسش های حقوقی با پاسخ های مختصر و مفید

پرسش های حقوقی با پاسخ های مختصر و مفید

۱
9
افراد می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و با وارد کردن سال عقد، سال قبل از وصول مهریه و مبلغ مهریه به عدد، از ارزش روز مهریه خود مطلع شوند.
پرسش های حقوقی

در سلسله پرسش های حقوقی مجله دلتا به بسیاری از سوالاتی که توسط مخاطبان مجله درباره برخی از موضوعات پرکاربرد حقوقی، پاسخ داده شد. در این نوشته نیز به چند سوال پرتکرار و مهم با موضوعات مرتبط با حقوق خانواده و حقوق جزا پاسخ داده خواهد شد.

۱- مهریه ای که مربوط به سال‎های قبل بوده، چگونه به قیمت روز محاسبه می‎شود؟ کارشناسان دادگستری چه مبنایی برای محاسبه مهریه به نرخ روز دارند؟

افراد می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و با وارد کردن سال عقد، سال قبل از وصول مهریه و مبلغ مهریه به عدد، از ارزش روز مهریه خود مطلع شوند.

همچنین، بر اساس ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی الحاقی به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به ترتیب ذیل است:

  • مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال قبل ÷ عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش مهریه در حال حاضر

به طور مثال؛ اگر ازدواج با مبلغ مهریه دویست هزار ریال در سال ۱۳۵۲ تحقق یافته و قرار باشد مبلغ مذکور در حال حاضر تأدیه گردد، برای محاسبه مبلغ مهریه در حال حاضر (سال ۱۳۹۸) از رابطه ذیل استفاده می‌گردد:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال ۱۳۹۸ ÷ عدد شاخص در سال ۱۳۵۲ = ارزش مهریه در حال حاضر (سال ۱۳۹۸)

همچنین، اگر زنی در سال ۱۳۶۹ با مردی ازدواج کرده باشد و مهریه او یک میلیون ریال باشد و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ گواهی عدم امکان سازش درخواست شده باشد یا در این تاریخ زوجه مهریه خود را از اجرای ثبت یا دادگاه با وجود ادامه زندگی مشترک مطالبه کرده باشد، میزان مهریه قابل پرداخت به این نحو محاسبه می‎شود:

مهریه چیست؟

پرسش های حقوقی

۲- کتک زدن زن توسط شوهرش چه مجازاتی دارد؟

ضرب و شتم افراد، عملی خلاف قانون و جرم است؛ حتی اگر مرد همسر خود را بزند. به عبارت دیگر زنان همواره مورد حمایت قانون‎گذار بوده‎اند و هیچ مردی نمی‌تواند همسر خود را مورد آزار و اذیت قرار دهد. بنابراین، زن می‌تواند با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم، اقدام به ثبت شکایت علیه همسرش کند. در ادامه روند رسیدگی، دادسرا او را به سازمان پزشکی قانونی مربوطه جهت معاینه معرفی می‌کند تا نتیجه را به آن مراجعه قضایی جهت تعیین دیه و مجازات جرم ارائه دهد.

۳- اگر خوانده (شخصی که از او در مراجع قضایی شکایت شده است) بعد از دو بار ابلاغِ شورای حل اختلاف در جلسه شورا شرکت نکند، چه می‎شود؟

با استناد به ماده ۹۵ قانون آیین دادرسی مدنی، عدم حضور خوانده مانع از رسیدگی نبوده و بدون حضور خوانده نیز دادگاه مبادرت به صدور رای می‌کند و رای صادره به او ابلاغ خواهد شد.

بیشتر ببینید در پرسش و پاسخ حقوقی

یک نظر

  1. بهمن

    ۱۲ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۷ ق٫ظ

    ممنون

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

چک صیاد و امنیت بالای آن

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 97 با ایجاد سامانه ای آنلاین برای استعلام و صدور دست…