خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی خرید ملک از شرکت ها ؛ نکاتی که باید بدانید

خرید ملک از شرکت ها ؛ نکاتی که باید بدانید

۳
30
هيچ يک از سهامداران شركت حتی شخصی که سهام اكثريت را داراست، نمی‎تواند املاک شركت را به فروش برساند، مگر این‎كه از شركت وكالت داشته باشد و يا صاحب امضای مجاز شركت باشد.
خرید ملک از شرکت ها

در مطالب قبل در خصوص تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک توسط اشخاص حقیقی، نکات کاربردی و قابل توجه مطرح شد. گاهی نمایندگان  اشخاص حقوقی (شرکت‎ها و موسسات یا ارگان‎های دولتی و خصوصی) در راستای اهداف شرکت و یا به هر دلیل، اقدام به خرید و فروش املاک شرکت می‎کنند. در این مطلب به نکات کاربردی که در زمان خرید ملک از شرکت ها باید رعایت شود، می‎پردازیم.

تنظیم قرارداد با  اشخاص حقوقی:

اولین موضوع قابل توجه در زمان خرید ملک از شرکت ها، ملاحظه دقیق اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن (که در روزنامه رسمی درج می‎شود) است، زیرا با مطالعه و بررسی اساسنامه و… مشخص می‎شود که آیا شرکت در محدوده موضوع فعالیت خود قصد انعقاد قرارداد دارد یا خیر؟  همچنین، مشخص می‎شود که چه کسانی نماینده شرکت هستند و آیا حق امضای اسناد و قراردادهای شرکت را دارند یا خیر؟

خرید ملک از شرکت ها

در خرید ملک از شرکت ها به این نکات توجه کنید:

لازم است که هنگام خرید ملک از شرکت ها، به نکات حقوقی زیر توجه شود:

۱- اساسنامه، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت را به دقت بررسی کنید. شخصی که قرارداد را از طرف شرکت امضا می‎کند، حتماً باید صاحب امضای مجاز باشد و اختیارات کافی را در این زمینه نیز داشته باشد.

۲- در صورت امکان، آگهی‎های ثبتی شرکت را در سایت روزنامه رسمی مشاهده کنید؛ زیرا ممکن است آگهی‎های ارائه شده از سوی مدیران شرکت، آخرین تغییرات را نشان ندهد.

۳- اگر شرکت ورشکسته باشد، معامله شرکت باطل است. چون شرکت ورشکسته از نظر قانون مانند یک شخص مرده محسوب می‎شود و اعمال او باطل است.

بنابراین اگر شرکت مشکوک به ورشکستگی است، حتی الامقدور، از معامله با آن اجتناب کنید. در صورتی‎که حکم ورشکستگی شرکت صادر شده باشد، می توان از طریق اداره ورشکستگی قوه قضائیه، احتمال ورشکسته بودن شرکت را بررسی کنید.

۴- بهتر است در هنگام خرید ملک از شرکت‎ها، قبل از امضای قرارداد، فروش ملک به تصویب اعضای هیئت مدیره شرکت برسد و هیئت مدیره آن را تایید کند.

۵- هیچ یک از سهامداران شرکت حتی شخصی که سهام اکثریت را داراست، نمی‎تواند املاک شرکت را به فروش برساند، مگر این‎که از شرکت وکالت داشته باشد و یا صاحب امضای مجاز شرکت باشد.

۶- علاوه بر امضای صاحبان امضا مجاز، مهر شرکت نیز باید زیر امضا درج شود و صرف امضای اشخاص صاحب امضای مجاز به تنهایی معتبر نیست.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۳ دیدگاه

 1. هاتف

  ۱۵ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۶ ق٫ظ

  مفید و کاربردی ممنون

  پاسخ

 2. اسکندری

  ۱۵ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۴۶ ق٫ظ

  perfect

  پاسخ

 3. بیگدلی

  ۱۴ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۴ ب٫ظ

  عالی بود
  سپاسگذارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

نحوه صدور چک در معاملات مسکن

چک در معاملات مسکن کاربرد های بسیار دارد. کمتر معامله ای در خصوص املاک و اراضی دیده می‎شود…