خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی خرید ملک از شرکت ها ؛ نکاتی که باید بدانید

خرید ملک از شرکت ها ؛ نکاتی که باید بدانید

۰
30
194
هيچ يک از سهامداران شركت حتی شخصی که سهام اكثريت را داراست، نمی‎تواند املاک شركت را به فروش برساند، مگر این‎كه از شركت وكالت داشته باشد و يا صاحب امضای مجاز شركت باشد.
خرید ملک از شرکت ها

در مطالب قبل در خصوص تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک توسط اشخاص حقیقی، نکات کاربردی و قابل توجه مطرح شد. گاهی نمایندگان  اشخاص حقوقی (شرکت‎ها و موسسات یا ارگان‎های دولتی و خصوصی) در راستای اهداف شرکت و یا به هر دلیل، اقدام به خرید و فروش املاک شرکت می‎کنند. در این مطلب به نکات کاربردی که در زمان خرید ملک از شرکت ها باید رعایت شود، می‎پردازیم.

تنظیم قرارداد با  اشخاص حقوقی:

اولین موضوع قابل توجه در زمان خرید ملک از شرکت ها، ملاحظه دقیق اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن (که در روزنامه رسمی درج می‎شود) است، زیرا با مطالعه و بررسی اساسنامه و… مشخص می‎شود که آیا شرکت در محدوده موضوع فعالیت خود قصد انعقاد قرارداد دارد یا خیر؟  همچنین، مشخص می‎شود که چه کسانی نماینده شرکت هستند و آیا حق امضای اسناد و قراردادهای شرکت را دارند یا خیر؟

خرید ملک از شرکت ها

در خرید ملک از شرکت ها به این نکات توجه کنید:

لازم است که هنگام خرید ملک از شرکت ها، به نکات حقوقی زیر توجه شود:

1- اساسنامه، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت را به دقت بررسی کنید. شخصی که قرارداد را از طرف شرکت امضا می‎کند، حتماً باید صاحب امضای مجاز باشد و اختیارات کافی را در این زمینه نیز داشته باشد.

2- در صورت امکان، آگهی‎های ثبتی شرکت را در سایت روزنامه رسمی مشاهده کنید؛ زیرا ممکن است آگهی‎های ارائه شده از سوی مدیران شرکت، آخرین تغییرات را نشان ندهد.

3- اگر شرکت ورشکسته باشد، معامله شرکت باطل است. چون شرکت ورشکسته از نظر قانون مانند یک شخص مرده محسوب می‎شود و اعمال او باطل است.

بنابراین اگر شرکت مشکوک به ورشکستگی است، حتی الامقدور، از معامله با آن اجتناب کنید. در صورتی‎که حکم ورشکستگی شرکت صادر شده باشد، می توان از طریق اداره ورشکستگی قوه قضائیه، احتمال ورشکسته بودن شرکت را بررسی کنید.

4- بهتر است در هنگام خرید ملک از شرکت‎ها، قبل از امضای قرارداد، فروش ملک به تصویب اعضای هیئت مدیره شرکت برسد و هیئت مدیره آن را تایید کند.

5- هیچ یک از سهامداران شرکت حتی شخصی که سهام اکثریت را داراست، نمی‎تواند املاک شرکت را به فروش برساند، مگر این‎که از شرکت وکالت داشته باشد و یا صاحب امضای مجاز شرکت باشد.

6- علاوه بر امضای صاحبان امضا مجاز، مهر شرکت نیز باید زیر امضا درج شود و صرف امضای اشخاص صاحب امضای مجاز به تنهایی معتبر نیست.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.