خانه گردشگری جاهای دیدنی تفلیس، عروس زیبای قفقاز (+ویدئو)

جاهای دیدنی تفلیس، عروس زیبای قفقاز (+ویدئو)

۱
1
چشمه‌های آب گرم، یکی از جاهای دیدنی تفلیس هستند که در محله حمام‌ها قرار دارند. محله حمام‌ها باشکوه است. این را تا به چشم خودتان نبینید باور نمی‌کنید. محله حمام‌ها بخشی از بافت تاریخی تفلیس به شمار می‌رود. تعداد زیادی ساختمان قدیمی! روی تعداد زیادی چشمه آب گرم معدنی. این بخشی از محله حمام‌ها به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی تفلیس هر سال هزاران ایرانی را به سوی خود می‌کشاند. به تفلیس عروس قفقاز می‌گویند و پایتخت گرجستان است. تفلیس یک پارک‌رود بزرگ و زیبااست. یعنی رودخانه بزرگی که از وسط شهر می‌گذرد، آن را دیدنی کرده است. به شهرهایی که رودخانه از میان‌شان می‌گذرد، پارک‌رود می‌گویند. در واقع اگر شهری رودخانه قابل توجهی داشته باشد، می‌تواند به پارک‌رود تبدیل شود. در تفلیس در طول رودخانه، پارک‌های زیبایی ساخته‌اند. پارک‌هایی که برای گردشگران جذاب و سرگرم کننده به نظر می‌رسند. شوخی که نیست! 36 کیلومتر از رودخانه از وسط شهر تفلیس می‌گذرد. زیبا و وسوسه کننده به نظر می‌رسد.

تفلیس زیبا، کهنسال است. اسناد و مدارک می‌گویند بیش از 1550 سالش است. تفلیس فقط 1/5 میلیون نفر جمعیت دارد. اگر جمعیت تهران را 8/5 میلیون نفر حساب کنیم، یعنی حدود 7 میلیون نفر کمتر از تهران! پایتخت خلوتی به نظر می‌رسد. همین خلوتی شاید انگیزه اصلی تهرانی‌ها برای سفر به تفلیس باشد. پایتختی که نه ترافیک داشته باشد و نه آلودگی هوا، حتماً جای خوبی برای دیدن، سفر و زندگی است. تفلیس در طول تاریخ به داشتن چشمه‌های آب گرم معدنی شهرت دارد.

جاهای دیدنی تفلیس

تفلیس در موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای قرار دارد. رودخانه زیبایی از میان شهر می‌گذرد و مهم‌تر از همه تاریخی طولانی دارد. همین‌ها سبب می‌شود دیدنی‌های زیادی داشته باشد. در این‎جا با بعضی از جاهای دیدنی تفلیس آشنا می‌شویم.

جاهای دیدنی تفلیس

میدان آزادی و خیابان روستاولی

تقریباً هر شهر میدان آزادی دارد. تفلیس هم از داشتن میدان آزادی محروم نیست. خیابان‎گردی در خیابان‌های مهم هر شهر نیز یکی از ارکان نانوشته سفر به شمار می‌رود. در مهم‌ترین خیابان تفلیس قدم بزنید و زیبایی‌هایش را به چشم ببینید. پارلمان گرجستان، سالن اپرا و باله، موزه مردمی گرجستان، آکادمی علوم گرجستان و بسیاری از ساختمان‌های مهم دولتی و غیردولتی در این خیابان قرار دارند.

دریاچه لیسی

دریاچه لیسی آب شور دارد. در شمال شهر قرار گرفته و جان می‌دهد برای ماهیگیری و پرنده نگری. چندان بزرگ نیست. اما برای گردشگران اغواکننده به نظر می‌رسد.

محله حمام‌ها

محله حمام‌ها باشکوه است. این را تا به چشم خودتان نبینید باور نمی‌کنید. محله حمام‌ها بخشی از بافت تاریخی تفلیس به شمار می‌رود. تعداد زیادی ساختمان قدیمی! روی تعداد زیادی چشمه آب گرم معدنی! این بخشی از محله حمام‌ها به شمار می‌رود.

می‌گویند یکی از پادشاهان گرجستان زمانی که به قصد شکار در دشت و دمن تفریح می‌کرد، متوجه این چشمه‌ها شد. اینقدر خوشش آمد که دستور داد همین جا شهر بسازند. و اینگونه بود که تفلیس متولد شد. در گذشته، محله حمام‌ها صرفاً کاربری نظافتی نداشته است. جشن‌های بزرگی که ریشه در فرهنگ مردم محلی تفلیس دارد، در این حمام‌ها برگزار می‎شد.

پل صلح

پل صلح یک سازه تازه تاسیس است. مثل پل طبیعت برای تهران. پل صلح ساخته شد تا قسمت‌های قدیم و جدید شهر را به هم متصل کند. پل صلح روی رودخانه کورا ساخته شده و نورپردازی منحصربه‌فردی دارد.

شهر تاریخی سیقناقی

 “هرتی” از شهر های تفلیس است. شهر هرتی که بعدها به سیقناقی شهرت یافت، به عصر حجر برمی‌گردد. شهر باستانی سیقناقی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تفلیس محسوب می‎شود. در دنیا نیز یکی از زیباترین شهرهای تاریخی جهان است. دیدنش را از دست ندهید. این شهر 120 کیلومتر دورتر از تفلیس است. با این حال ارزش دیدن و وقت گذاشتن دارد.

شهر سنگی اوپلیستیخه

اوپلیستیخه حیرت‎انگیز است! تنها شهر سنگی دنیا. این شهر یکی از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی تفلیس به شمار می‌رود. اوپلیستیخه شهری غار مانند است که سه طبقه دارد. هر سه هم در زیر زمین. روی شهر هم یک قصر سلطنتی ساخته‌اند. گفته می‌شود این قصر مربوط به قرن 10 میلادی است. الان هم در قرن 21 قرار داریم. حساب و کتاب تاریخ قصر را به خودتان می‌سپاریم.

 نکات مهم در سفر به تفلیس

مجسمه مادر گرجستان بر فراز بلندی‌های تفلیس قرار دارد. سر بگردانید تا نماد گرجستان جدید را پیدا کنید. تقریباً از همه جای شهر قابل دیدن است. در تفلیس 5 دریاچه قابل قایقرانی وجود دارد. خودتان را به دیدن آنها دعوت کنید. یکی از آنها به حدی بزرگ است که گرجی‌ها به آن دریا می‌گویند. تفلیس تقریباً در تمام روزهای سال بارندگی دارد. از باران‌ها نترسید. شهر را پر از نور و زیبایی و رنگ می‌کنند. خوش می‌گذرد. شاید داشتن ژاکت و چتر، فکر بدی نباشد.

بیشتر ببینید در گردشگری

یک نظر

  1. هاتف

    5 ژوئن، 2019 در 1:12 ب.ظ

    زیبا و جذاب

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.