خانه نکات حقوقی تهدید به انتشار عکس و صدا چه مجازاتی دارد؟

تهدید به انتشار عکس و صدا چه مجازاتی دارد؟

۷
12
151
حتی تهدید به انتشار عکس و فیلم نیز جرم است.همچنین، در صورتی که شخصی عکس، فیلم یا صدای دیگری را تغییر دهد و بعد آن را انتشار دهد، باز هم مجرم است و مجازات خواهد شد.
انتشار عکس

در مطلب قبل به تعریف و چرایی تصویب قانون جرایم رایانه‎ای پرداختیم. یکی از مواردی که در این قانون جرم شناخته شده و برای آن مجازات تعیین گردیده، هتک حیثیت و نشر اکاذیب است. یکی از جرایمی که این روزها در سطح جامعه رواج پیدا کرده است، انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران است.

حتی تهدید به انتشار نیز جرم است

گاهی بعضی از افراد با استفاده از عکس و فیلم و صدایی که از دیگری دارند، اقدام به اخاذی (درخواست و دریافت مبلغی به ازای عدم انتشار) می‎کنند. خوشبختانه قانون‎گذار با مراقبت از حقوق شهروندان، قواعد و مقرراتی را در این باره تنظیم کرده است. این قواعد و مقررات به افراد کمک می‎کند تا اجازه ندهند دیگران از آنها سوء استفاده کنند. بنابراین افرادی که اقدام به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران می‎کنند ، طبق قانون مرتکب جرم شده و مجازات خواهند شد.

حتی تهدید به انتشار عکس و فیلم نیز جرم است. علاوه بر این موارد، در صورتی که شخصی عکس، فیلم یا صدای دیگری را تغییر دهد و بعد آن را انتشار دهد، باز هم مجرم است و مجازات خواهد شد.

انتشار عکس

مجازات انتشار عکس دیگران طبق قانون:

مطابق با ماده 16 قانون جرایم رایانه ای، هرکس به وسیله سامانه‎های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به طوری که عرفا موجب هتک حیثیت (از بین بردن آبرو و اعتبار) او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5٫000٫000) ریال تا چهل میلیون (40٫000٫000) ریال یا هر دو مجازات، محکوم خواهد شد.

تبصره: چنانچه تغییر یا تحریف عکس، به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثرِ هر دو مجازات ذکر شده محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق با متن ماده 17 این قانون، هر کس به وسیله سامانه‎های رایانه ای یا مخابراتی به انتشار عکس ، صوت یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اَسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی بپردازد یا آن‎ها را در دسترس دیگران قرار دهد، به طوری که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5٫000٫000) ریال تا چهل میلیون (5٫000٫000) ریال یا هر دو مجازات، محکوم خواهدشد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۷ دیدگاه

 1. هایک

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  خیلی خوب بود

  پاسخ

 2. حاجیان

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۴ ق.ظ

  با تشکر از مطلب جالب

  پاسخ

 3. مسرور

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۰ ق.ظ

  مطلب خوبی بود
  کاش همه این اطلاعاتو داشته باشن
  ولی تو فیلما چرا راحت اخاذی میکنن جوری که انگار جرم نیس

  پاسخ

 4. مهدی مختاری

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۱ ق.ظ

  سپاسگذارم

  پاسخ

 5. شعبانی

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۱ ق.ظ

  عالی بود

  پاسخ

 6. بیگدلی

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۰ ق.ظ

  نکته مفیدی بود
  سپاسگذارم

  پاسخ

 7. مهدی فراهانی

  ۱۳ خرداد، ۱۳۹۸ در ۹:۵۰ ق.ظ

  بازم کمه اینجور ادما رو باید مجازات سختتر از اینا براشون تعیین کنند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.