خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی ۱۱۰ سکه مهریه ، علت قانونی آن

۱۱۰ سکه مهریه ، علت قانونی آن

۲
6
مهريه زنان هرچقدر باشد، مرد مکلف به پرداخت 110سکه است و مازادِ مهريه درصورتی قابل وصول است‎که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملائت مالی ( توان مالی) دارد.
110 سکه مهریه

در سال‎های اخیر، بنابه دلایلی از قبیل قرار دادن مبالغ و تعداد بالای سکه جهت مهریه‎ی برخی از زوج‎ها در زمان عقد، و حجم زیاد پرونده‎های قضایی در دادگاه خانواده، قانون پرداخت مهریه تغییر و قرار بر این گردید که فقط تا ۱۱۰ سکه مهریه قابل پرداخت باشد. سوالی که پیش می‎آید این است که منظور قانونگذار چیست و تکلیف مابقی مهریه به چه صورت مشخص می‎شود. در این مطالب به بررسی این موضوع پرکاربرد می‎پردازیم.

علت تصویب این تعداد سکه چیست؟

باتوجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه، برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، مجازات حبس در مورد مهریه، فقط تا سقف ۱۱۰سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات توانایی زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است. طبق آمار، با اجرایی شدن این بخشنامه، ۵۰۰۰ زندانی از زندان آزاد شده‌اند و تصویب این موضوع، روند بهبودی در دستگاه قضایی کشور داشته است.

تکلیف مازاد بر ۱۱۰ سکه مهریه چیست؟

طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد، مرد مکلف به پرداخت ۱۱۰سکه است و مازادِ مهریه درصورتی قابل وصول است‎که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملائت مالی ( توان مالی) دارد.

110 سکه مهریه

در پرداخت مهریه‎ی مازاد بر ۱۱۰ سکه،‌ حکم جلب صادر نمی‎شود و در صورت استطاعت مالی زوج، اموال او توقیف خواهد شد. مطابق این لایحه تا ۱۱۰ سکه طلا از مهریه تعیین شده، ضمانت اجرایی برای اعمال ماده ۲ نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد، به این معنی که زن می‎تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه، تا این میزان با اعمال ماده مذکور، حکمِ جلب شوهر خود را بگیرد.

اگر مرد بتواند به میزان ۱۱۰سکه مهریه را پرداخت کند، به نسبت مازاد بر آن، امکان حبس وی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

بر این اساس، به طور مثال اگر مرد به پرداخت ۵۰۰ عدد سکه بهار آزادی برای مهریه همسرش محکوم شده باشد، در صورت مطالبه مهریه از جانب همسرش، اگر ۱۱۰سکه را یک‎جا بپردازد، بابت ۳۹۰ سکه باقی‎مانده، زندانی نمی‌شود و اگر نتواند ۱۱۰سکه را بدهد، باید به زندان برود.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ، دانستنی های حقوقی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۲ دیدگاه

 1. برزين

  ۲ خرداد، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۳ ب٫ظ

  به امید زندگی خوب برای همگی

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۲۳ تیر، ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۸ ب٫ظ

   سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مراحل دریافت پروانه ساختمان

مالک یا وکیل ملک (فردی که از طرف مالک یا مالکان وکالت دارد) با ارائه مدارک لازم درخواست پر…