خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی 110 سکه مهریه ، علت قانونی آن

110 سکه مهریه ، علت قانونی آن

۲
6
مهريه زنان هرچقدر باشد، مرد مکلف به پرداخت 110سکه است و مازادِ مهريه درصورتی قابل وصول است‎که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملائت مالی ( توان مالی) دارد.
110 سکه مهریه

در سال‎های اخیر، بنابه دلایلی از قبیل قرار دادن مبالغ و تعداد بالای سکه جهت مهریه‎ی برخی از زوج‎ها در زمان عقد، و حجم زیاد پرونده‎های قضایی در دادگاه خانواده، قانون پرداخت مهریه تغییر و قرار بر این گردید که فقط تا 110 سکه مهریه قابل پرداخت باشد. سوالی که پیش می‎آید این است که منظور قانونگذار چیست و تکلیف مابقی مهریه به چه صورت مشخص می‎شود. در این مطالب به بررسی این موضوع پرکاربرد می‎پردازیم.

علت تصویب این تعداد سکه چیست؟

باتوجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه، برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، مجازات حبس در مورد مهریه، فقط تا سقف 110سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات توانایی زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است. طبق آمار، با اجرایی شدن این بخشنامه، 5000 زندانی از زندان آزاد شده‌اند و تصویب این موضوع، روند بهبودی در دستگاه قضایی کشور داشته است.

تکلیف مازاد بر 110 سکه مهریه چیست؟

طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد، مرد مکلف به پرداخت 110سکه است و مازادِ مهریه درصورتی قابل وصول است‎که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملائت مالی ( توان مالی) دارد.

110 سکه مهریه

در پرداخت مهریه‎ی مازاد بر 110 سکه،‌ حکم جلب صادر نمی‎شود و در صورت استطاعت مالی زوج، اموال او توقیف خواهد شد. مطابق این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده، ضمانت اجرایی برای اعمال ماده 2 نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد، به این معنی که زن می‎تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه، تا این میزان با اعمال ماده مذکور، حکمِ جلب شوهر خود را بگیرد.

اگر مرد بتواند به میزان 110سکه مهریه را پرداخت کند، به نسبت مازاد بر آن، امکان حبس وی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

بر این اساس، به طور مثال اگر مرد به پرداخت 500 عدد سکه بهار آزادی برای مهریه همسرش محکوم شده باشد، در صورت مطالبه مهریه از جانب همسرش، اگر 110سکه را یک‎جا بپردازد، بابت 390 سکه باقی‎مانده، زندانی نمی‌شود و اگر نتواند 110سکه را بدهد، باید به زندان برود.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ، دانستنی های حقوقی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۲ دیدگاه

 1. برزين

  23 می، 2019 در 10:53 ب.ظ

  به امید زندگی خوب برای همگی

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   14 جولای، 2019 در 12:28 ب.ظ

   سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.