خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی هر آنچه درباره کاربردهای سفته باید بدانیم

هر آنچه درباره کاربردهای سفته باید بدانیم

۲
8
اگر قرار است سفته به نام شما صادر شود یا اینکه با ظهرنویسی به شما انتقال یابد، می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پرداخت وجه آن، ضامن بخواهید. بنابراین ضامن سفته هم باید آن را ظهرنویسی و امضا کند.

در مطلب قبل، سفته را تعریف و چگونگی تکمیل سفته را شرح دادیم . در این نوشته به کاربردهای سفته و تعریف برخی از اصطلاحاتی که در دو سند تجاری چک و سفته مشترک هستند، می‎پردازیم.

کاربردهای سفته:

سفته، یکی از اسناد تجاری است که حتما باید در نوشتن آن دقت بسیاری داشته باشید، زیرا در غیر این‎صورت می‎تواند برای شما مشکلات بسیاری داشته باشد. این سند بهادار معمولا در موارد زیر مورد استفاده قرار می‎گیرد:

 1. وسیله ای برای پرداخت وجه
 2. وسیله ای برای کسب اعتبار
 3. وسیله ای برای تضمین اجرای تعهدات (در بازار ایران شایع‎ترین کاربرد سفته مورد سوم است.)

در مواردی بانک‌ها هنگام پرداخت وام از وام‌گیرنده به میزان مبلغ وام، سفته دریافت می‌کنند. همچنین سفته، در معاملات بازرگانی نیز کاربرد دارد. به این شکل که بدهکار با دادن سفته به طلبکار متعهد می‌شود که مبلغ معینی را در مهلت تعیین شده به او پرداخت کند. در موارد بسیاری نیز یکی از مدارکی که در زمان استخدام از افراد دریافت می‎شود، مبلغ سفته به درخواست کارفرما تعیین و معمولا” بابت حسن انجام کار دریافت می‎شود.

برخی اصطلاحات مشترک چک و سفته:

چک و سفته به دلیل اینکه هر دو سند تجاری محسوب می‎شوند و همچنین گاهی کاربردهای سفته و چک مشترک است، بنابراین دارای اصطلاحاتی کاربردی یکسانی نیز هستند. در ادامه برخی از این واژه ها بررسی می‎کنیم.

کاربردهای سفته

ظهر نویسی یا پشت نویسی:

ظهرنویسی یعنی دارنده سفته مطالبی را که در برگیرنده هدف او از دریافت یا انتقال سفته است، در پشت آن نوشته و زیر این نوشته را امضا می‎کند.

به طور مثال طلبکار می‌تواند سفته را تا موعد سررسید نزد خود نگه دارد یا اینکه در صورت نیاز به پول آن، طلبش را در برابر دریافت مبلغی کمتر به یک شخص دیگر انتقال دهد. بنابراین، برای انتقال سفته به دیگری، آن را پشت‌نویسی (ظهرنویسی) می‌کنند.

ضمانت:

اگر قرار است سفته به نام شما صادر شود یا اینکه با ظهرنویسی به شما انتقال یابد، می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پرداخت وجه آن، ضامن بخواهید. بنابراین ضامن سفته هم باید آن را ظهرنویسی و امضا کند.

ضمانت سفته برای دارنده این امتیاز را دارد که موقع وصولِ مبلغ می‌تواند علاوه بر امضاکننده اصلی، به ضامن هم مراجعه کند. این حق برای تمام امضاکنندگان بعدی سفته هم وجود خواهد داشت. در صورتی که برای وصول مبلغ به ضامن مراجعه شود و او مبلغ را بپردازد، این شخص می‌تواند برای وصول مبلغ ذکر شده به امضاکنندگان قبلی مراجعه کند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

تکمیل سفته به روش صحیح و قانونی

اسناد عادی چگونه لازم الاجرا می شوند؟

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

۲ دیدگاه

 1. اریک

  ۲۵ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۷ ق٫ظ

  لطفا راجب وصول آن هم توضیح دهید

  پاسخ

 2. میرعبدالباقی

  ۲۵ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۹:۴۴ ق٫ظ

  ایا در سفته میشود مورد ضمانت یا مبلغ یا تاریخ تعهد را ذکر کرد ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حضانت فرزند و نکات قانونی آن

اگر زن و شوهر طلاق گرفته باشند و یا طلاقی صورت نگرفته باشد اما به دلیل اختلافات، جدا از یک…