خانه گردشگری ایران ونیز دارد!

ایران ونیز دارد!

۶
4
صراخیه جایی در میان تالاب شادگان است. حالا باید بدانید شادگان کجاست؟ شادگان نام تالابی است که حدود 110 کیلومتر با اهواز و 60 کیلومتر با خرمشهر فاصله دارد.
روستای صراخیه

روستای صراخیه را ونیز ایران نامیده‌اند. روستایی ایستاده روی آب و لابه‌لای نیزارهای بلندِ تالاب شادگان. با مردمانی که به آهستگی با بَلَم‌های دست ساز کوچک در آبراهه‌های باریک می‌رانند. زندگی اینجا در روستای صراخیه جاریست.

کارتن “هاکلبری‌فین” را یادتان است؟ پسری که روی بَلَمی کوچک با دوست سیاه پوستش /جیم/ سفر می‌کرد. زندگی مردم صراخیه خیلی شبیه به زندگی هاکلبری‌فین است. روستای آنها جایی میان تالاب بین- المللی شادگان قرار دارد. بنابراین مجبورند برای زندگی و حتی خانه همسایه رفتن‌، روی بلم و قایق بنشینند و حرکت کنند. پارو زدن، عادی‌ترین کاری است که صراخیه‌ای‌ها در زندگی انجام می‌دهند.

روستای صراخیه

رقص دلفین‌ها در کوچه‌های خیس

کوچه‌های روستا پر از آب است؛ شبیه به ونیز، شهر رویایی ایتالیا. در صراخیه اما خبری از ساختمان‌های بلند و باشکوهِ ونیز نیست. معماری خانه‌های صراخیه ساده و متناسب با اقلیم است. مردم خانه‌هایشان را با نی، اصلی‌ترین گیاه تالاب شادگان و خشت و گِل می‌سازند. زندگی صراخیه‌ای‌ها ساده و صمیمی است. همه اینها برای شهرنشینان شهرهای دور، بسیار جذابیت دارد و آنها را سر شوق می‌آورد. دیدن پرنده‌های نادر و مهاجر نیز از دیگر جاذبه‌های روستای صراخیه است. بومی‌ها می‌گویند روزگاری که حال تالاب شادگان خوب‌تر از الان بود و آب بیشتری داشت، حتی دلفین‌ها نیز به روستا می‌آمدند.

روستای صراخیه کجاست؟

روستای صراخیه، ونیز ایران جایی در میان تالاب شادگان قرار دارد. حالا باید بدانید شادگان کجاست؟ شادگان نام تالابی است که حدود ۱۱۰ کیلومتر با اهواز و ۶۰ کیلومتر با خرمشهر فاصله دارد. بنابراین روستای صراخیه در استان خوزستان قرار دارد. اگر قصد سفر به خوزستان دارید، بازدید از صراخیه را در برنامه‌هایتان بگنجانید.

روستای صراخیه

در روستای صراخیه چی بخوریم؟

ماهی! تالاب شادگان در دل خود، سخاوتمندانه ماهی پرورش می‌دهد. شغل اصلی مردمان صراخیه نیز ماهیگیری است. زنان روستا بلدند با ماهی غذاهای بسیار خوشمزه‌ای بپزند. پس خودتان را از خوردن چنین غذای بی‌نظیری محروم نکنید. مردم روستا گاومیش نیز پرورش می‌دهند. خوردن لبنیاتی که با شیر گاومیش تهیه شده است نیز پیشنهاد هیجان انگیزی به نظر می‌رسد. تالاب شادگان یکی از مناطق اصلی زیستگاه پرندگان گوناگون است و مردان روستا، مهارت ویژه‌ای در شکار دارند. خوردن غذاهایی که زنان روستا از گوشت پرندگانی که شوهرانشان شکار کرده‌اند نیز حال و هوای خوبی دارد.

در روستای صراخیه چی بخریم؟

اهالی روستا منسوجات سنتی می‌بافند. محصولاتی که با نی‌های تالاب بافته شده‌اند نیز انتخاب خوبی است. از این تولیدات بخرید و به اقتصاد مردم روستا کمک کنید.

هشدارها

مردم روستای صراخیه اغلب از قایق موتوری استفاده نمی‌کنند. صدایش پرندگان را فراری می‌دهد. حال گاومیش‌های روستا را هم بد می‌کند. بهتر است شما نیز برای بازدید از همه نقاط روستا، مثل خود اهالی از بَلَم استفاده کنید. در روستای صراخیه همه بلدند بلم را هدایت کنند. بنابراین می‌توانید حتی از کمک کودکان روستا برای اینکه آنجا را نشان‌تان دهند، استفاده کنید. زباله نریزید. این کارِ گردشگران بی‌ملاحظه است و قطعا شما در این گروه قرار ندارید. مردم روستای صراخیه نه آب دارند، نه گاز. بنابراین با خودتان آب آشامیدنی به همراه داشته باشید. در مصرف آب نیز صرفه جویی کنید.

شاید این مطالب نیز برایتان جذاب باشد:

شبهای تعطیل، خداحافظ

روستای کندوان، بازمانده فوران آتشفشانها

 

با صفحه گردشگری و مجله دلتا همراه باشید.

 • روستای گچسر

  سفرهای یک روزه؛ روستای گچسر

  در نزدیکی بخش آسارای کرج و در ارتفاعات این منطقه، روستای زیبا و خوش آب و هوای گچسر واقع‌شد…
 • میدان سرخ

  میدان سرخ؛ قلب تپنده مسکو

  بناهای یادبود در میدان سرخ که روایت کننده تاریخ چند صدساله‌ مسکو است ؛ گردشگران علاقه‌مند …
 • غار علیصدر همدان

  غار علیصدر؛ از بزرگترین غارهای آبی جهان

  غارها یکی از اعجاب انگیزترین و جذاب‌ترین انواع مظاهر طبیعی به شمار می‌آیند و بسیاری را برا…
بیشتر ببینید در گردشگری

۶ دیدگاه

 1. پویان

  ۱۲ تیر، ۱۳۹۸ در ۲:۰۳ ب٫ظ

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما میگذارید/ جالب بود

  پاسخ

 2. هوشمند

  ۲۲ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۱۷ ب٫ظ

  عالییی بود

  پاسخ

 3. محمدحسن بیگدلی

  ۲۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۴۷ ب٫ظ

  چه جالب!!

  پاسخ

 4. شعبانی

  ۲۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۴۵ ب٫ظ

  باید جای جالبی باشه.!

  پاسخ

 5. سمایی

  ۲۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۳۹ ب٫ظ

  اطلاعات جالبی بود تا بحال نشنیده بودم

  پاسخ

 6. الهی

  ۲۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۴:۵۰ ب٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

سفرهای یک روزه؛ روستای گچسر

در نزدیکی بخش آسارای کرج و در ارتفاعات این منطقه، روستای زیبا و خوش آب و هوای گچسر واقع‌شد…