خانه خبر و گزارش 1 به 10؛ نسبت مجردها به خانه‌های خالی

1 به 10؛ نسبت مجردها به خانه‌های خالی

۳
2
تعداد خانه‌های خالی در کشور معادل کل سرمایه مورد نیاز برای از بین بردن بیکاری است و به نظر می‌رسد تداوم سفته بازی در بازار ملک باعث شده تا این انباشت سرمایه کاذب هر روز بیشتر از قبل شود.
مجرد قطعی

موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، در گزارشی عنوان کرد که رفتارهای سفته بازانه؛ عاملی در جذب بیشتر منابع در بخش مسکن و زمین بوده است. هم اکنون سکونت در خانه‎ای بیش از نیاز خانوار یا داشتن بیش از یک محل سکونت برای هر خانوار، جایگزین پس انداز نقدی در خانوارهای ایرانی شده و همین موضوع به طور مستقیم بر ازدیاد خانه‌های خالی و بالارفتن قیمت مسکن و به تبع آن افزایش تعداد افراد مجرد تاثیر گذار است.

به گزارش مجله دلتا، به نقل از خبر آنلاین به سبب ناکارآمدی بازارهای مالی و ساز و کارهای تبدیل پس انداز به سرمایه مولد (سرمایه گذاری در بخش تولید)، ثروت انباشت شده به جای آنکه در تولید کالاها و خدمات قابل مبادله به کار رود در بخش کالاهای غیرمبادله‌ای همچون مسکن سرمایه‌گذاری می‌شود.

700 هزار میلیون تومان در خانه های خالی

از دیدگاه محققان این پژوهش، موضوع تبدیل به احسن کردن که در ادبیات مسکن وارد شده، به مفهوم تغییر محل سکونت و ارزشمندتر کردن مسکن با استفاده از پس اندازهای ریالی است. این مفهوم نشانه‌ای از نوع دیگری از خریدهای ملکی است که همه خانوارها را درگیر کرده و موجب شده به منظور حفظ پس انداز، خانواده‌ها به تغییر یا ارزشمندتر کردن واحد  مسکونی خود اقدام کنند.

خانه مجردی

خریدهای غیرمصرفی در بازار مسکن باعث شده تعداد خانه‌های خالی از سکنه در یک دهه‌ی گذشته از ۴۵۷ هزار به بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی برسد و مساحت زیربنای واحدهای مسکونی خالی از سکنه نیز از ۵۷ میلیون مترمربع به ۲۶۳ میلیون مترمربع افزایش یابد. برآورد می‌شود ارزش خانه‌های خالی نیز از ۲۰ هزار میلیارد تومان به ۷۴۷ هزار میلیارد تومان رسیده باشد.

وجود 220 هزار مجرد قطعی در کشور

طبق آخرین سرشماری کل کشور، ۹ میلیون و ۷۶۹ هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج نکرده در ایران وجود دارند و تعداد افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند اما هنوز به سن تجرد قطعی نرسیده‌اند، یک میلیون و ۸۱۰ هزار نفر است.  عنوان مجرد قطعی به افرادی اطلاق می‌شود که از سن تجرد قطعی عبور کرده باشند و تعداد آنها در کل کشور حدود ۲۲۰ هزار نفر است. این یعنی به ازای هر مجرد قطعی ، 10 خانه خالی وجود دارد.

جمع‌بندی ساده آمارهای ارائه شده نشان دهنده این واقعیت است که تغییر فرهنگ در ثروت آفرینی و ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی منجر به افزایش سفته بازی در بخش مسکن شده و عملاً قیمت‌ها را به بالاتر از توان خریدار مصرفی (کسانی که خانه را برای تامین سرپناه تهیه می‌کنند) رسانده است.  نکته دیگر آنکه 747 هزار میلیارد تومان پول انباشت شده در خانه‌های خالی معادل سرمایه لازم برای ایجاد شغل پایدار در جامعه 3 میلیون و پانصدهزار نفری بیکار کشور است. به نظر می‌رسد پرداختن به این معضل در بخش مسکن نیازمند عزم جدی نهادهای اجرایی و نظارتی است و باید دید مسئولان برای حل این معضل چه راهکاری خواهند داشت.

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این خبر، صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

۳ دیدگاه

 1. هاتف

  2 می، 2019 در 7:11 ق.ظ

  آمار جامع و کاملی بود ممنون

  پاسخ

 2. محسن ثابتی

  1 می، 2019 در 7:20 ب.ظ

  متاسفانه آمار عجیب و وحشتناک که هر روز بیشتر و بدتر خواهد شد

  پاسخ

 3. صدرا

  30 آوریل، 2019 در 5:27 ب.ظ

  متاسفانه آمار مجردها بالاست…..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.