خانه نکات حقوقی حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست؟

حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست؟

۵
8
در صورتی که بین پدر و مادر پس از طلاق درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد، طبق‌‌ همان توافق عمل می‌شود. اما در صورتی که توافق نشود؛ دادگاه با صدور حکم؛ مدت ملاقات و نحوه آن را برای کسی که حق حضانت ندارد؛ معین می‌کند.
حضانت فرزند

اولین سوال بعد جدایی زن و شوهر از هم این است که؛ آیا این زوج صاحب فرزند بوده اند یا خیر؟ قانون جدید حمایت از خانواده به حضانت فرزند قبل و بعد از طلاق به صورت جداگانه پرداخته است. این موضوع مشخص می کند که تعیین تکلیف برای زندگی آینده فرزند، بعد از طلاق پدر و مادر بسیار اهمیت دارد. در این نوشتار به موضوع حضانت فرزند بعد از طلاق می‎پردازیم.

قبل از طلاق و جدایی حضانت فرزند به عهده پدر و مادر است. اما اگر به هر دلیل والدین نتوانند زندگی مشترک را ادامه دهند، نحوه نگهداری و تربیت فرزند آن‎ها برابر قانون و نظر دادگاه تعیین می‎شود.

حضانت فرزند

حضانت فرزند طبق قانون:

مطابق با ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، دادگاه موظف است در مورد حضانت فرزندان در هر نوع طلاق تصمیم گیری کند. چنانچه زوج ها باطلاق توافقی موافقت کنند و دختری کمتر از ۹ سال و پسری کمتر از ۱۵ سال داشته باشند، باید در مورد حق حضانت فرزندان، چگونگی ملاقات هر یک از زوج ها با فرزندان، پرداخت نفقه و میزان نفقه فرزندان به توافق برسند.

پس از طلاق ؛ اولویت نگهداری از فرزندان دختر و پسر تا سن ۷ سالگی بر عهده مادر خواهد بود. پس از ۷ سالگی حضانت فرزندان را پدر بر عهده خواهد داشت. در صورتی که والدین بر سر حضانت فرزندان با مشکل مواجه شوند، دادگاه در مورد شرایط حضانت فرزند به صورت قانونی تصمیم خواهد گرفت.

حضانت فرزند

توافق والدین برای ملاقات فرزند:

براساس این ماده، هرکدام از والدین حق دارند که در فواصل معین با کودک خود ملاقات کنند و حتی مسائل غیر اخلاقی پدر یا مادر نیز باعث نمی‌شود از ملاقات وی با فرزندش جلوگیری شود. در صورتی که میان پدر و مادر درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد، طبق‌‌ همان توافق عمل می‌شود. اما در صورتی که توافق صورت نگیرد؛ دادگاه با صدور حکم؛ مدت ملاقات و نحوه آن را برای کسی که حق حضانت ندارد، معین می‌کند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۵ دیدگاه

 1. ملکی

  ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۰ ق٫ظ

  باتشکر از اطلاعاتون

  پاسخ

 2. دانش

  ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۹:۲۸ ق٫ظ

  سپاس از مطالب خوب

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۳۴ ب٫ظ

   یلام و سپاس از حسن نظر شما

   پاسخ

 3. محمد نیکروش

  ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۸:۵۳ ق٫ظ

  مطلب خوبی بود
  ممنون

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۵:۳۴ ب٫ظ

   سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

خرید آپارتمان در الهیه ؛ قلب پنت‌هاوس‌های تهران

الهیه از محله های واقع در منطقه یک شهرداری تهران است و در همسایگی محله های تجریش، پل رومی،…