خانه نکات حقوقی چگونه از جعل امضا چک جلوگیری کنیم؟

چگونه از جعل امضا چک جلوگیری کنیم؟

۲
11
کسی که امضا صاحب را روی چک شبیه سازی می‎کند یا به عبارت دیگر امضا صاحب حساب را جعل می‎کند؛ معمولا" از آشنایان صاحب حساب است.
امضا چک

یکی از اعمال مجرمانه و شاید یکی از ساده ترین آن ها به گمان مجرمان جعل امضا در اسناد رسمی به خصوص جعل امضا چک است. در بخش نکات حقوقی ملکی مجله دلتا، در خصوص انواع چک و نحوه وصول چک های برگشتی به تفصیل پرداخته شده است. در این نوشته به چند راهکار برای جلوگیری از جعل امضاء چک اشاره می‎کنیم .

جعل امضا چک

جعل امضا چک از دو حالت خارج نیست:

 • یا امضا صاحب حساب شبیه سازی می‌شود.
 • یا اینکه امضائی غیر از امضاءصاحب حساب درچک درج می‎شود.

به طور معمول کسی که امضا صاحب حساب را روی چک شبیه سازی یا به عبارت دیگر امضا او را جعل می‎کند،معمولا” از آشنایان صاحب حساب است. زیرا کسی که صاحب حساب را ندیده و از امضا او بی اطلاع است ناگزیر امضائی غیر از امضا صاحب حساب را روی چک درج می‌کند. اگر جاعل (جعل کننده)، چک را پیدا یا آن‎ را سرقت کرده و از نمونه امضا صاحب حساب نیز بی اطلاع باشد، به ‎نام خود و با امضایی غیر از نمونه امضای موجود دربانک امضا می‌کند.

امضا چک

روش‌های جلوگیری از جعل چک:

جعل امضا روی چک درزمان صدور آن قابل تصور است ، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل کم‌تر است. بنابراین برای جلوگیری از جعل امضا راهکارهای زیر توصیه می‎شود:

 1.  صاحب حساب امضائی داشته باشد که به سادگی نتوان آنرا جعل کرد. البته امضاهای شلوغ و پر از خطوط هم ممکن است دردسرساز شود. از این نظر که در صورت لزوم، تعیین اصالت بسیار سخت خواهد شد.
 2. امضای روی چک انحصاری صاحب حساب باشد. این کار باعث می‎شود که از نمونه امضا شما افراد کمتری مطلع شوند و یا اینکه برای صدورچک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضا چک باشد استفاده شود.
 3. دسته چک و یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و به صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد.

شایان ذکر است راهکار‌هایی که بیان شد،می‎تواند تا حدودی از جعل امضاء توسط جاعل پیشگیری کند، اما به طور قطع  نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۲ دیدگاه

 1. داود اسکندری

  23 آوریل، 2019 در 9:12 ق.ظ

  بسیار کاربردی

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   23 آوریل، 2019 در 4:48 ب.ظ

   سلام و سپاس از همراهی تون با مجله دلتا

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.