خانه نکات حقوقی تکالیف حقوقی موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

تکالیف حقوقی موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

۲
5
معمولا پرداخت كرایه به صورت ماهانه است. بنابراین مستاجر باید در پایان هر ماه، اجاره بها را به موجر یا نماینده موجر پرداخت كند. لازم به ذکر است در صورتی که در قرارداد اجاره، حق فسخ در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره بها پیش بینی شده باشد، بایستی مستاجر به موقع اجاره بها را پرداخت کند تا دچار مشکلات تخلیه ملک قبل از موعدنشود.
موجر

پس از انتخاب ملک مورد نظر برای اجاره کردن و تنظیم اجاره نامه، مالک ملک (موجر) و مستاجر از زمان تعیین شده در قرارداد دارای حقوق و تکالیفی می‎شوند. در این نوشته به این موضوع می‎پردازیم.

موجر فردی است که صاحب و مالک خانه و آپارتمان و یا مغازه است و آن را برای مدتی مشخص اجاره می‎دهد.

تکالیف و حقوق موجر:

 • تحویل مورد اجاره به مستاجر: موجر باید پس از بستن قرارداد اجاره، مورد اجاره خانه یا آپارتمان یا مغازه را در تاریخ توافق شده به مستاجر تحویل دهد.
 • بر گرداندن پول رهن مستاجر در زمان تخلیه: چون معمولا در قراردادهای اجاره پول پیش (ودیعه) از مستاجر دریافت می‎شود، در موقع تخلیه باید مبلغ یادشده به مستاجر برگردانده شود.
 • انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورداجاره : اگر موتور خانه (سیستم گرمایشی و سرمایشی) آسانسور ایزوگام پشت بام و سایر تعمیرات کلی در مورد اجاره لازم شود موجر باید آن را انجام دهد. بنابراین موجر حق مراجعه به محل مورد اجاره برای انجام تعمیرات را دارد.
 • دریافت اجاره بها در تاریخ های مقرر.
 • حق درخواست تخلیه در پایان مدت قرارداد.

موجر

تکالیف مستاجر:

مستاجر فردی است که با پرداخت اجاره‎بها، خانه یا آپارتمان و یا مغازه را معمولا به مدت یکسال اجاره می‎کند. حقوق و تکالیف مستاجر در این مدت به شرح زیر است:

 • پرداخت اجاره بها: معمولا پرداخت کرایه به صورت ماهانه است. بنابراین مستاجر باید در پایان هر ماه اجاره بها را به موجر یا نماینده موجر پرداخت کند. لازم به ذکر است در صورتی که در قرارداد اجاره، حق فسخ در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره بها پیش بینی شده باشد، بایستی مستاجر به موقع اجاره بها را پرداخت کند تا دچار مشکلات تخلیه ملک قبل از موعد نشود.

در مواردی که مستاجر خانه یا آپارتمان را رهن کامل می کند دیگر اجاره بها نمی پردازد زیرا معمولا مبلغ پیش پرداخت زیاد است و به همین دلیل اجاره ماهانه ای در کار نیست.

 •  تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد
 • انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره: اگر خانه یا مغازه نیاز به رنگ آمیزی یا تعویض لامپ ها یا پریز و کلید برق و قفل درها و … داشته باشد،  مستاجر خودش باید این کارها را انجام دهد.
 • پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ: چون مستاجر از آب برق گاز و تلفن استفاده می کند هزینه های خدمات و حق شارژ را مستاجر باید پرداخت کند.
 • جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر: اگر محل مورد اجاره نیاز به تعمیر کلی پیدا کند، مانند تعمیرات موتور خانه و آسانسور و… انجام این تعمیرات با موجر است و لذا مستاجر نباید از ورود موجر برای تعمیرات این موارد جلو گیری کند.
 • خودداری از ورود خسارت به محل اجاره: مستاجر باید به گونه ای از خانه یا مغازه استفاده کند که خسارتی به آن وارد نشود در صورت وارد شدن خسارت، مستاجر باید آنرا جبران کند.
 • خودداری از تغییر شغل در ملک اجاره ای: اگر مستاجر برای شغل خاصی مغازه را اجاره کرده باشد، (مثلا طلا فروشی ) حق ندارد بدون موافقت موجر شغل خود را تغییر دهد و مثلا به در و پنجره سازی مشغول شود. چرا که در صورتی که موجر با تغییر شغل موافقت نکند می تواند قرارداد اجاره را فسخ کند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۲ دیدگاه

 1. کارن

  ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۸:۵۸ ق٫ظ

  جالب بود و مفید

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۷ ق٫ظ

   سپاسگزارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

اگر صاحب چک فوت کند تکلیف آن چه می‌شود؟

با توجه به قانون امور حسبی و قانون تجارت، بدون مراجعه به دادگاه امکان پذیر است. اما بانک‌ه…