خانه حقوق و مقررات پرسش و پاسخ حقوقی هزینه تعمیر آسانسور طبقه همکف را شامل می شود؟

هزینه تعمیر آسانسور طبقه همکف را شامل می شود؟

۱۶
39
اگر هزینه‌های تعمیر آسانسور در شارژ ساختمان به صورت مجزا آورده نشده باشد مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند .
تعمیر آسانسور

با توسعه آپارتمان نشینی و جایگزینی مجتمع های چند طبقه به جای خانه های حیاط دار، مردم برای رفتن به طبقات بالاتر ساختمان آسانسور را بر پله ها ترجیح می دهند. اما پرسشی که مطرح می شود این است که ،آیا ساکنان طبقه همکف که از آسانسور استفاده نمی‎کنند نیز باید هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن را بپردازند یا شامل آن‎ها نمی‎شود؟ در این نوشته به این ابهام مطابق با قانون پاسخ داده خواهد شد.

تعمیر آسانسور طبق قانون تملک آپارتمان ها

ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است، البته در مواردی که هزینه‌های آسانسور نسبت به کل هزینه‌های ساختمان تفکیک شده باشد موضوع به نحو دیگری است.

  • حال سوالی که مطرح می‎شود این است که آیا هزینه ماهانه تعمیر آسانسور شامل حال افرادی که در طبقه همکف ساکن هستند می‌‎شود؟

تعمیر آسانسور

این پرسش را به دو صورت می‌توان پاسخ داد:

اگر هزینه‌های تعمیر آسانسور در شارژ ساختمان به صورت مجزا آورده نشده باشد، مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند ولو اینکه از آسانسور استفاده نکند، زیرا هزینه تعمیر آسانسور نباید به‌طور مجزا و مستقل، از هر واحد‌ی دریافت شود بلکه باید از محل صندوق ساختمان تامین و هزینه شود.

آسانسور و یا هر وسیله  دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه شده، جزء منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها را مدیر ساختمان بر عهده دارد.

بعضی از تاسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحد‌ها قرار گیرد و یا برخی دیگر از آن ها استفاده نکنند.
آن طور که بخش آخر ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها بیان کرده است، پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است.

امکان دارد هزینه‌های آسانسور تفکیک شده نسبت به کل هزینه‌های ساختمان باشد که در این صورت ساکنین در مجمع عمومی می‌توانند روش خاصی برای تقسیم هزینه‌های آسانسور تعیین کنند. در نهایت هیئت مدیره ساختمان در مورد پرداخت هزینه های آسانسور از سوی ساکنان واحد ها تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

منبع: سایت میزان

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در پرسش و پاسخ حقوقی

۱۶ دیدگاه

  1. کبودین

    ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

    لایک دارین

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۱۰ ب.ظ

      سپاس

      پاسخ

  2. هاتف

    ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۸:۲۱ ق.ظ

    در مورد حقوق. موجر بنویسبد

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۵۰ ب.ظ

      سلام
      شما میتوانید مطلب حقوق و تکالیف موجر و مستاجر را در بخش نکات حقوقی ملکی مجله مطالعه بفرمایید.
      سپاس از همراهی شما

      پاسخ

  3. نامی

    ۲۸ فروردین، ۱۳۹۸ در ۶:۰۴ ب.ظ

    ممنون از آگاهی رسانی خوبتون، عدم آگاهی افراد میزان تعاملات میان همسایه ها را بشدت کاهش میدهد و تصمیم گیری جمعی را دشوار.

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۰۹ ب.ظ

      سلام
      امیدوارم این مطلب حقوقی به شما کمک کرده باشه.
      سپاس از همراهی شما با مجله دلتا

      پاسخ

  4. پویان

    ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۳:۵۰ ب.ظ

    مفید بود … متشکرم

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۱۰ ب.ظ

      سپاسگزارم

      پاسخ

  5. شعبانی

    ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۲:۱۲ ب.ظ

    اگر هزینه‌های تعمیر آسانسور در شارژ ساختمان به صورت مجزا آورده نشده باشد مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۲:۵۵ ب.ظ

      بله درسته همونطور که در مطلب قید شد.

      پاسخ

  6. سیامک مودت

    ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۸ ق.ظ

    خوب بود

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۵۱ ب.ظ

      ممنونم از همراهی شما جناب آقای مودت.

      پاسخ

  7. بزرگی

    ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۲ ق.ظ

    سپاس بابت مطالب کاربردی

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۸ فروردین، ۱۳۹۸ در ۲:۴۹ ب.ظ

      سپاس از همراهی تون با مجله دلتا

      پاسخ

  8. آزاد

    ۲۷ فروردین، ۱۳۹۸ در ۹:۴۳ ق.ظ

    بسیار عالی

    پاسخ

    • راضیه قربانی

      ۲۹ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱:۵۰ ب.ظ

      سپاسگزارم

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.