خانه دکوراسیون و معماری معماری های خاص بوستان باغ ایرانی ؛ سروستانی با معماری سنتی

بوستان باغ ایرانی ؛ سروستانی با معماری سنتی

۰
7
بیش از دو هکتار از فضای باغ ایرانی را فضای سبز پوشانده و محل‌های عبور طوری طراحی شده که افراد کم‌توان نیز بتوانند از آن‎جا عبور کنند.
باغ ایرانی

باغ ایرانی ده ونک با مساحت 3400 مترمربع، در سال 1391 به عنوان اولین باغ ایرانی نوین، در بخشی از باغ بزرگ مستوفی‎الممالک ایجاد شده است.

به گزارش مجله دلتا به نقل از تسنیم ، در ساختار باغ ایرانی ده ونک مجموعه‌ای از این اِلمان‌ها به کار رفته است که از آن جمله وجود حوض‌های متعدد و فواره‌ها، وجود سردرهای طاقی شکل در ورودی‌ها و استفاده از گل‌ها و گیاهان مختص به اقلیم ایرانی است؛ ضمن این‎که وجود ردیف‌های کاج ایرانی و سرو سیمین نیز از این دست نشانه‌ها است.

بیش از دو هکتار از فضای باغ ایرانی را فضای سبز پوشانده و محل‌های عبور طوری طراحی شده که افراد کم‌توان نیز بتوانند از آن‎جا عبور کنند. در صورتی که با کودکان به این باغ می‌آیید، دقت کنید که حوض‌ها و آب‎راه‌ها، حفاظی ندارند و باید مراقب کودکان باشید. راه‌های اصلی باغ ایرانی با درختان سرو به زیبایی آراسته شده و به همین سبب به نام‎های”چنارستان” یا “سروستان” نیز شناخته می‌شوند.

باغ ایرانی

مهندس علی مهتاری مختاری، دهه‌ها پیش این باغ را طراحی کرده و امروز باغ به نام ایشان نام‌گذاری شده است. این باغ؛ بخش‌های مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به زمین بازی کودکان و وسایل تندرستی اشاره کرد. همچنین زمین ورزش که برای فعالیت‌های ورزشی خانواده‌ها درنظر گرفته شده است، در نزدیکی ورودی غربی دیده می‌شود.

آلاچیق‌های متعدد و سکوهای نشستن که در جای‌جای باغ ایرانی تعبیه شده، این مکان را تبدیل به پاتوق خانواده‌ها کرده است. مثل همه بوستان‌های تهران روی آلاچیق‌ها می‌توانید فرش و یا زیراندازی پهن کرده و از محیط آن لذّت ببرید. امکانات رفاهی دیگری نیز در پارک برای استفاده رایگان گردشگران در دسترس است.

باغ ایرانی

دسترسی به باغ ایرانی

برای رسیدن به بوستان باغ ایرانی ابتدا به میدان ونک بروید و از سمت شمال وارد خیابان ولیعصر شوید. پس از کمی پیاده‌روی در سمت چپ به خیابان خدامی می‌رسید؛ پایانه تاکسی ده ونک در اول خیابان خدامی قرار دارد؛ کافی است به راننده بگویید باغ ایرانی پیاده می‌شوید، که شما را در خیابان صابری پیاده می کند و از آن‎جا تا ورودی جنوبی و اصلی باغ ایرانی فقط 5 دقیقه پیاده‌روی پیش‌رو دارید.

برای خواندن  مطالب بیشتر در مورد  معماری های خاص و گردشگری از  مجله دلتا ،جامع‎ترین مجله ملکی ایران، دیدن کنید.

بیشتر ببینید در معماری های خاص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.