خانه نکات حقوقی یک معامله قانونی این شرایط را باید داشته باشد

یک معامله قانونی این شرایط را باید داشته باشد

۹
5
معامله قانونی معمولاً به صورت یک مبایعه نامه بین فروشنده و خریدار تنظیم می‎شود، که بر اساس این قرارداد مالی در مقابل دریافت قیمت، معامله می‎شود. لذا باید از اعتبار کافی برخوردار باشد.
معامله قانونی

برای اینکه یک معامله قانونی به طور صحیح انجام شود، شروطی لازم است که فقدان آنها می‎تواند باعث بی اعتباری معامله شود.

در ادامه تصمیم داریم به برخی از این شروط اشاره‎ای داشته باشیم.

۱-قصد

یکی از اصلی‎ترین شرایط یک مبایعه نامه، قصد است و  منظور این است که هردو طرف با آگاهی و رضایت مبایعه نامه را امضا کنند. هر کدام از دوطرف قصد این کار را نداشته باشند یا به اجبار مبایعه نامه را امضا کنند آن مبایعه نامه بی اعتبار است و نمی‎توان  در محاکم قضایی به آن استناد نمود.

خیلی مواقع پیش می‎آید که یکی از طرفین معامله دیگری را ناچار به عقد قرارداد کرده باشد. این مسئله بیشتر میان زوجین اتفاق می افتد که زوج ، همسر را وادار به انتقال اموال خود می‎کند. در این موارد اگر بتوان نداشتن قصد معامله یا اجباری بودن آن را ثابت کرد، می توان آن مبایعه نامه را به دلیل نداشتن قصد  باطل اعلام کرد.

۲-اهلیت

مسئله دیگری که به هنگام  نوشتن مبایعه نامه ضروری است، اهلیت است. اهلیت به این معنی است که هر دو طرف معامله، عاقل و بالغ بوده وبه لحاظ عقلی هیچ گونه مشکلی نداشته باشند برای  مثال: قرارداد با کودک بدون اجازه ولی یا سرپرست او، به دلیل اینکه بالغ نیست و در تکامل عقل او شک داریم  بی اعتبار است و نمی‎توان به آن استناد کرد.

معامله قانونی

۳- هدف

نکته‎ی دیگری که قابل ذکر است، این که به هنگام مبایعه نامه  ضرورتی ندارد هیچ یک از دو طرف معامله هدف خود ازانجام معامله را در قرارداد بنویسند.  اما اگر هدف را در قرارداد قید کنند،  باید این هدف مشروع باشد.

مثلاً اگر فردی در قرارداد یک ملک ذکر کند که هدف از خرید آن ملک احداث یک قمارخانه است، چنین هدفی مشروع نیست وبه این علت  می‎توان از دادگاه صالح تقاضای اعلام بطلان کرد.

۴- معین بودن

یکی دیگر از مسائلی که به هنگام عقد یک قرارداد باید به آن توجه شود، معین بودن مورد معامله است. این یعنی موردی که برای آن معامله‎ای انجام می‎گیرد، مشخص و واضح باشد.

به عنوان مثال مشخص شود که این قرارداد از بابت انجام چه کاری است و یا به موجب آن چه ملکی با چه مشخصاتی، مورد معامله قرار می‎گیرد.

آنچه گفته شد اختصاص به یک قرارداد ندارد بلکه در خصوص تمامی قراردادها و معاملات صدق می‌کند. اینها قواعدی هستند که در تمامی قراردادها عمومیت دارند اما باید به این نکته توجه کرد که موارد بطلان قرارداد به موارد ذکر شده محدود نمی‌شود. در واقع با توجه به اینکه هر قرارداد علاوه بر قواعد عمومی دارای چندین قواعد اختصاصی نیز هست، ممکن است در آن قواعد اختصاصی قانون گذار به‌صورت خاص مورد دیگری را به‌عنوان عاملی که موجب بطلان قرارداد می گردد، بیان کند.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۹ دیدگاه

 1. محسن محمدی

  ۲۱ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

 2. بزرگی

  ۲۱ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۳ ق٫ظ

  آموزنده بود استفاده کردیم

  پاسخ

  • یلدا صدرالحسینی

   ۲۲ فروردین، ۱۳۹۸ در ۹:۴۷ ق٫ظ

   ممنون که وقت گذاشتید

   پاسخ

 3. ضیایی

  ۲۱ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۹ ق٫ظ

  بسیار مفید بود و عالی

  پاسخ

 4. آیین

  ۲۱ فروردین، ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۶ ق٫ظ

  خیلی عالی بود تشکر

  پاسخ

 5. شمس

  ۲۰ فروردین، ۱۳۹۸ در ۴:۳۶ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

 6. شهین گلمحمدی

  ۲۰ فروردین، ۱۳۹۸ در ۲:۳۲ ب٫ظ

  مطالب آموزنده بودن

  پاسخ

 7. رباب ملکی

  ۲۰ فروردین، ۱۳۹۸ در ۲:۲۱ ب٫ظ

  فوق العاده مفید متشکرم از سایتتون

  پاسخ

  • یلدا صدرالحسینی

   ۲۱ فروردین، ۱۳۹۸ در ۳:۵۱ ب٫ظ

   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟

پارک کردن ماشین در پارکینگ مزایای بسیاری دارد. که یکی از آن‌ها محفوظ بودن خودرو از آسیب‌ها…