خانه دیدنی ها باغ فردوس، موزه سینمای ایران

باغ فردوس، موزه سینمای ایران

۱
0
درباغ فردوس تهران، زیبا ترین باغ موزه سینمای ایران تاسیس شده که غیر از ارائه‎ی گنجینه ای از سینما، به یکی از پر جاذبه ترین مکان های گردشگری تهران تبدیل شده است.
موزه سینما

موزه سینمای ایران، یکی از موزه‌های استان تهران است که در محله باغ فردوس تهران تاسیس شده است. در این گنجینه عکس‌ها، اسناد و وسایل و تجهیزات قدیمی سینما از شخصیت‌های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم‌سازان و نیز پشت صحنه فیلم‌های بزرگ، پوسترها و دیگر چیزهای وابسته به سینما به نمایش گذاشته ‌شده‌ است.

موزه سینما

در سال 1316 وزیر معارف آن زمان دستور ساخت مدرسه شاپور تجریش را در این باغ صادر کرد. که در دهه پنجاه به مکانی به نام دفتر برنامه ریزی جشن‎های ملی تغییر کاربری داده و پس از انقلاب در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گرفت. در نهایت موزه سینما به این باغ منتقل و از تابستان 1381 تا امروز میزبان علاقمندان به سینما و تمام فعالیت های مربوط به این صنعت شده است.

موزه سینما گنجینه‎ای از  40 هزار عکس. 5 هزار جلد نشریه سینمایی. اسناد تاریخی، 350 دستگاه مربوط به بخش فنی سینما، 4 هزار فیلمنامه از جمله آثار تحت حفاظت این مجموعه است.

موزه سینما

موزه سینما از بخش‎های متعدد و بسیار جالب و دیدنی تشکیل شده‎است. تالار آغازگران با عکس هایی از اولین‎های سینمای ایران، نخستین فیلمسازان و همچنین نخستین ادوات سینمایی مزین شده است.

تالار معاصران یا تالار میانی که پر است از تصاویری از هنرمندان معاصر، غرفه های اختصاصی ای برای هنرمندان معاصر و در نهایت تالار بین المللی پر از جوایزی که سینمای ایران از جشنواره‎های خارجی کسب کرده‎است مانند نخل طلایی، شیر ونیز، خرس برلین و…

شاه نشین عمارت متعلق به علی حاتمی است. آثار و عکسهایی از پشت صحنه فیلم‎هایش در این موزه به نمایش درآمده، حتی می‎توانید او را پشت میز تدوین مشاهده کنید.

موزه سینما

امکانات رفاهی موزه سینما دو کافی شاپ، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی، سرویس بهداشتی، سالن سینما با خرید اینترنتی و حضوری بلیط و همچنین فروشگاه‎های عرضه پوشاک و صنایع دستی است.

موزه سینما

خانه فرهاد، نمایشگاه صدا و دوبله، نمایشگاه نام آوران با ماکتهایی از بزرگان و نام آوران سنمای ایران که یکی پس ارز دیگری مقابل چشمان شما ظاهر می‎شوند.

موزه سینما

اگر در ایام نوروز به سفر خارج از شهر نرفته‎اید، امیدواریم حتما به این مکان زیبا سری بزنید.

برای خواندن مطالب بیشتر، مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در دیدنی ها

یک نظر

  1. محمد حسن بیگدلی

    8 آوریل، 2019 در 4:48 ب.ظ

    سپاسگذارم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.