خانه نکات حقوقی استعلام حساب صاحبان چک بلامحل چگونه صورت می گیرد؟

استعلام حساب صاحبان چک بلامحل چگونه صورت می گیرد؟

۰
5
چنانچه فرد متقاضی دسته‌چک جدید (صیاد) ازنظر بانک مرکزی، دارای شرایط دریافت دسته‌چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته‌ چک به ‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.
چک جدید

در مطلب قبل درمورد امنیت بالای چک‎های صیاد یا به گفته عرف مردم چک جدید پرداختیم. در این مطلب برای آگاهی و شناخت بیشتر درباره اینکه افراد برای داشتن این دسته چک‎ها به منظور استفاده در امور تجاری و معاملات خود باید چگونه اقدام کنند و همچنین آگاهی از دریافت نکردن چک بلامحل از طریق استعلام حساب دارنده آن می‎پردازیم.

چگونه دسته چک جدید دریافت کنیم

فرد متقاضی دریافت دسته‌چک جدید با مراجعه به بانک مورد نظر، درخواست صدور دسته‌چک را ارائه و ثبت می‎کند. در صورت تایید رئیس شعبه، درخواست او برای استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می‌شود. چنانچه فرد متقاضی دسته‌چک جدید (صیاد) ازنظر بانک مرکزی، دارای شرایط دریافت دسته‌چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته‌ چک به ‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.

 سامانه استعلام چک صیاد برای پیشگیری از دریافت چک بلامحل:

دریافت کنندگان چک صیاد برای استعلام از وضعیت صاحب حساب می‎توانند شناسه استعلامی 16 رقمی را که در قسمت بالای چک و در سمت چپ درج شده  به شماره پیامک 701701 به صورت : 1*1* شناسه 16 رقمی ارسال کنند.

چک جدید

بانک مرکزی در جواب، با پنج وضعیت پاسخ را ارسال می‎کند:

  • سفید : یعنی صادرکننده چک هیچ­گونه سابقه چک برگشتی ندارد.
  • زرد: یعنی  فقط یک فقره چک برگشتی بنام  صادر کننده ثبت شده است.
  • نارنجی: یعنی صادرکننده دارای 2 تا 4 فقره چک برگشتی است یا حداقل 20 میلیون تومان تعهد بازپرداخت به بانک دارد.
  • قهوه‎ای : یعنی صادرکننده 5 تا  10 فقره چک برگشتی داشته است.
  • قرمز: نشان‎­دهنده این است که صادرکننده چک بیش از 10 فقره چک برگشتی دارد، یا باید بیش از 50 میلیون تومان به بانک بازگرداند.

هزینه هر استعلام موفق، سه هزار و پانصد ریال است و ارتباطی با تعداد پاسخ‌های ارسال‌شده برای درخواست‌کننده استعلام ندارد. هم اکنون از هر شماره تلفن همراه فقط چهار استعلام در روز قابل ارسال است.

 زمان اجباری شدن استفاده از چک جدید:

مقامات بانک مرکزی، 15 اردیبهشت سال 97 را پایان ترتیب اثرگذاری به چک‎های قدیمی در سامانه چکاوک اعلام کرده بودند. اما به دلیل وجود میزان بالای چک‌های قدیمی که هنوز در دست مردم بود، این تاریخ تا پایان شهریور ماه 97 تمدید شد.

شایان ذکر است پس از شهریور ماه چک‌های مدت‌دار، فقط در شعب بانک صادر کننده تعیین‌ تکلیف یا پرداخت می شوند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.