خانه نکات حقوقی تعیین سهم الشرکه در قرارداد های مشارکت در ساخت

تعیین سهم الشرکه در قرارداد های مشارکت در ساخت

۰
0
از آنجا که در قرارداد ساخت،مالک زمین و سازنده با هم شریک هستند باید پیش از انعقاد قرارداد سهم هرکدام نسبت به آورده‎ی او تعیین و در قرارداد نوشته شود.
قراردادهای مشارکت در ساخت

درقرارداد های مشارکت در ساخت بیشتر اختلاف ها بر سر میزان سهم الشرکه و یا تعهداتی که حین قرارداد به آنها توجه نشده است .بنابراین توصیه می‌شود هنگام عقد قرارداد به این موارد  به دقت توجه شود.

قبل از پرداختن به موضوع سهم‌‎الشرکه بهتراست طرف‎های قرارداد های مشارکت در ساخت و آورده‌های هر کدام را بشناسیم.

یکی از  دوطرف قرارداد های مشارکت در ساخت، مالک است که آورده‌ او همان زمین و یا یک ملک معمولاً کلنگی است. طرف دیگر قرارداد، شریک یا سازنده است که آورده‌ او هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز ملک جدید است.

از آنجا که در قرارداد ساخت،مالک زمین و سازنده با هم شریک هستند باید پیش از انعقاد قرارداد سهم هرکدام نسبت به آورده‎ی او تعیین و در قرارداد نوشته شود.

برای تعیین سهم الشرکه باید مراحل زیر را طی کرد:

1.قیمت هر متر زمین در زمان قرارداد محاسبه شده و در آخر ارزش فعلی زمین مالک به عنوان آورده‌ او منظور ‎شود.

2.هزینه‌ مربوط به ساخت و ساز با مصالح ساختمانی مورد نظر سازنده باید محاسبه شود. بهتر است دراین مورد با کارشناس مجرب نیز مشورت کرد و فقط به نظر  سازنده اکتفا نشود. این هزینه نیز به عنوان آورده‌ سازنده محسوب می‌شود.

3. در قرارداد های مشارکت در ساخت به حاصل‎جمع ارزش زمین و هزینه‌های ساخت و ساز ارزش سرمایه‌گذاری گفته می‌شود.

4.سهم‌‎الشرکه هر کدام از دوطرف قرارداد از تقسیم مبلغ آورده بر کل ارزش سرمایه‌گذاری تعیین و به صورت درصد در قرارداد مشخص می‌شود و پس از پایان پروژه، طرف های  قرارداد به نسبت سهم‌‎الشرکه خود از پروژه سهم می‎برند.

5.گاهی اوقات برای تعیین درصد مشارکت در ساخت، سازنده در آغاز کار مبلغی بلاعوض را به مالک می‎دهد. بایدتوجه داشت که این مبلغ هنگام محاسبه‌ سهم‌‎الشرکه از آورده‌ی مالک کسر می‎شود.

6.پیش از قرارداد مشارکت در ساخت  بهتر است هر دو طرف در مورد مسئولیت ها ، هزینه ها و انتخاب واحدهای آپارتمان  باهم به توافق برسند.

7.ممکن است بعد از عقد قرارداد مشخص شود ارزش زمین کمتر از میزان واقعی‌ محاسبه شده یا هزینه‌ ساخت و ساز بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بوده که این موضوع روی سهم‌‎الشرکه‌ تاثیر منفی داشته است. به همین دلیل بهتر است بررسی‌های لازم از نظر محاسبه‌ ارزش زمین یا هزینه‌ ساخت و ساز پیش از عقد قرارداد انجام شود.

قراردادهای مشارکت در ساخت

8.شایان ذکر است بعد از شروع عملیات تخریب، فسخ قرارداد مشارکت در ساخت عملاً امکان‌پذیر نیست یا اگر هم باشد احتمالاً ضررهایی  در برخواهد داشت. پس بهترین کار آن است که تمام بررسی‌ها و سخت‌گیری‌ها قبل از عقد قرارداد انجام شود.

9.قراردادهای مشارکت در ساخت، با توجه به شرایط هر پروژه، متفاوت از پروژه‌ای دیگر است، بنابراین نباید به نمونه‌های خام و از پیش آماده شده‌ قراردادها‌ اعتماد کنید.

10.باید در  متن قرارداد تمام وظایف و تعهدات دو طرف و حتی مواردی که بدیهی به نظر می‌رسد قید شود تا امکان به وجود آمدن اختلاف هادر آینده به حداقل برسد. مثلاً هزینه‌ بدهی‌های پیشین ساختمان بر عهده مالک است ولی اگر این نکته در قرارداد ذکر نشود، بعد از شروع عملیات ساخت مالک می‌تواند ادعا کند ساختمان را با همین شرایط تحویل سازنده داده و از پرداخت بدهی‌های پیشین ساختمان شانه خالی کند.

بنابراین هر دو طرف باید توجه داشته باشند که حقشان در توافق ضایع نشود.

11.اگر ملک مورد نظر برای مشارکت در ساخت، آپارتمان باشد، همه مالکان باید با یکدیگر به توافق برسند و مشخص کنند پس از پایان پروژه و زمانی که سازنده سهم مالک از پروژه را تحویل داد، این سهم چطور بین چند مالک تقسیم خواهد شد.

12.مالکان هر واحد آپارتمانی به اندازه‎ی مساحت واحد خود از زمین آن ساختمان سهم دارند که به آن قدرالسهم گفته می‎شود.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.