خانه نکات حقوقی معامله معارض یا فروش یک ملک به چند نفر و مجازات آن

معامله معارض یا فروش یک ملک به چند نفر و مجازات آن

۰
10
معامله معارض زمانی صورت می‎گیرد که یک نفر  بعد از اینکه ملک خود را با سند عادی (قولنامه) یا سند رسمی به دیگری انتقال داد، دوباره در بنگاه معاملات املاک دیگری خود را مالک معرفی کرده و همان ملک را به شخص دیگری نیز می‎فروشد.
معامله معارض

املاک و اسناد و مدارک مربوط به آنها، معمولا از جمله اموال با ارزش به شمار می‌روند. بنابراین نسبت به سوء استفاده از این اموال حساسیت وجود دارد و به همین دلیل است که قانونگذار در برابر این گونه موارد، واکنش کیفری نشان می‌دهد. در بسیاری از مواقع می‎شنویم که شخصی ملکی خریداری کرده و بعد از سال ها زندگی کردن در آن، مثلا زمانی که قصد فروش آن را داشته متوجه شده که این ملک قبلا به شخص یا اشخاص دیگری نیز فروخته شده است. این ابتدای راه برای ثابت کردن مالکیتش روی ملک است. در این مطلب به بررسی حقوقی معامله معارض یعنی معاملات متعددی که روی یک ملک صورت می‎گیرد می‎پردازیم.

تعریف معامله معارض

از نظر قانون زمانی که مال یا ملکی توسط مالک آن بیشتر از یک بار و به چندین نفر فروخته شود، معامله معارض صورت گرفته است و خریدار نیز مال غیر را خریداری کرده است. بنابراین معامله معارض زمانی صورت می‎گیرد که یک نفر  بعد از اینکه ملک خود را با سند عادی (قولنامه) یا سند رسمی به دیگری انتقال داد، دوباره در یکی دیگر از بنگاه های معاملات املاک خود را مالک معرفی کرده و همان ملک را به شخص دیگری نیز می‎فروشد.

معامله معارض

معامله معارض از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

مطابق با ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک: هر کس به موجب سند رسمی یا عادی نسبت به عین (اصل مال) یا منفعت مالی اعم از منقول یا غیر منقول،حقی به شخص یا اشخاصی داده و بعد نسبت به همان عین یا منفعت به موجب سند رسمی معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور کند، به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

برای احراز جرم در این ماده یکی از دو حالت زیر باید صورت گرفته باشد:

  1.  هر دو معامله با سند رسمی انجام شده باشد.
  2. معامله اول با سند عادی و معامله دوم با سند رسمی ثبت شده باشد.

درمعامله معارض همیشه اولین معامله قانونی خواهد بود. به این دلیل که در اولین معامله ملک یا مال از تصاحب مالک خارج می‎شود، معاملات بعد از آن که بر روی همان ملک یا مال انجام شود، غیرقانونی خواهد بود. بنابراین بی‌اعتباری معامله‌های بعدی به این دلیل است که فروشنده در معاملات دوم به بعد، دیگر صاحب ملک نبوده و معامله‌ای که انجام داده است، نیز اعتبار قانونی ندارد.

از نظر حقوقی اگر در مال یا ملکی بیشتر از چند بار معامله انجام شده باشد ، خریدار اول مالک قانونی محسوب خواهد شد و می تواند با طرح دعوا در مراجع قضایی، باطل شدن معاملات بعدی را خواستار شود، و سندی که در اختیار دارد عادی باشد یا رسمی، فرقی نخواهد کرد.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.