خانه نکات حقوقی اقداماتی که پس از فروش ملک باید انجام داد

اقداماتی که پس از فروش ملک باید انجام داد

۰
1
پس از فروش ملک بسیاری از فروشندگان برای انتقال ملک خود دچار سردرگمی می‎شوند. دراین‎باره اقداماتی لازم است که فروشندگان باید ازآن آگاه شوند.
پس از فروش ملک

پس از فروش ملک خیلی از فروشندگان برای آماده سازی مقدمات انتقال فروش ملکشان دچار مشکل و کمی سردرگمی می‎شوند. این مقاله مخصوص آگاه سازی فروشندگانی است که به دنبال اقداماتی می‎گردند که پس از فروش ملکشان لازم است انجام دهند .

1- اولین مرحله پس از فروش ملک آن است که به دفترخانه قید شده در مبایعه‎نامه مراجعه شود، دفترخانه به شما دو نامه جهت مراجعه به اداره دارایی وشهرداری می دهد.

2- در صورتی که خریدار بخواهد وام بانکی دریافت کند، تعیین دفترخانه بر عهده بانک مربوطه است و شما پس از دریافت معرفی نامه‎ی بانک  به دفترخانه مراجعه و نامه‎های مربوط به دارایی و شهرداری را دریافت می‎‎کنید.

3- باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر ، برای گرفتن مفاصاحساب  مراجعه کنید و مدارکی  از قبیل اصل سند و کارت ملی مالک و نامه دفترخانه همراه داشته باشید. در صورتی‎که برای گرفتن مفاصا حساب گواهی  پایان‎کار نداشته باشید ملزم به دریافت پایان‎کار از  شهرداری هستید که در حالت عادی یک تا دو روز زمان می‎برد. هزینه‎هایی که باید پرداخت کنید شامل عوارض نوسازی و پسماند و آموزش و پرورش و … است.

پس از فروش ملک

4- به اداره مالیات مربوط به منطقه برای گرفتن مفاصا حساب مالیات مراجعه کنید .  باید مدارکی از قبیل  اصل سند مالکیت و بنچاق و پایان‎کار دارای اعتبار و در صورت نداشتن پایان‎کار، فیش عوارض همان سال و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده و در صورت ورثه ای بودن ملک برگ انحصار وراثت و مالیات بر ارث همراه داشته باشید. مدت زمان انجام شدن این مراحل تقریباً یک هفته و معمولا” در سه نوبت  برای تشکیل پرونده ، پرداخت فیش و گرفتن برگ مفاصا حساب مالیات  باید به اداره مالیات مراجعه ‎کنید.

5- چنانچه  ملک اوقافی باشد برای فروش آن باید از  اداره اوقاف مجوز فروش گرفت .

6- در صورتی که مدارک لازم را برای  تنظیم سند آماده کرده‎اید می‎توانید با مراجعه به دفترخانه برای تنظیم سند اقدام کنید.

7- در صورتی که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه برای  تنظیم سند حاضر نشد، شما می‎توانید از دفترخانه درخواست کنید برای شما گواهی  عدم حضور صادر کند .

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

 • مراحل انحلال شرکت

  مراحل انحلال شرکت

  انحلال شرکت به معنای پایان عمر آن است. در واقع شرکت ها چه در صورت تجاری و چه غیر تجاری بو…
 • سند ملکی

  انواع سند مالکیت و نکاتی درباره سند ملکی مشاع

  به اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر ماموران رسمی،…
 • طلاق توافقی دوران بارداری

  طلاق در دوران بارداری!

  در قوانینی که برای انجام طلاق وضع شده است طلاق گرفتن زن باردار هم مطرح شده است و مانعی برا…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.