خانه نکات حقوقی تعدیل در اجاره بهاء

تعدیل در اجاره بهاء

۰
1
موجر یا مستأجر می‎توانند بر اساس  تغییر در شرایط اقتصادی و هزینه‎های زندگی، میزان اجاره بهاء را تغییر دهند.به این‎کار تعدیل اجاره بها می‎گویند.
تعدیل

تعدیل در قوانین ایران  کمتر مورد توجه قرار گرفته است. خوشبختانه در قانون روابط موجر و مستأجر تمام شرایط مربوط به تعدیل  اجاره‎بها  عنوان شده است. طبق این قانون: موجر یا مستأجر می توانند بر اساس  تغییر در شرایط اقتصادی و هزینه‎های زندگی، نسبت به  تجدید نظر در اجاره بها اقدام کنند. این اقدام منوط به آن است که مدت اجاره تمام شده باشد و از تاریخی که در سند اجاره‎نامه درج شده، سه سال تمام گذشته باشد. در این‎صورت دادگاه می‎تواند نرخ اجاره بها را طبق نظر کارشناس به نرخ روز تعیین کند.

شیوه تعدیل اجاره بها

قبل از این‎که درباره شیوه تعدیل اجاره‎بها بدانیم لازم است از نحوه تعیین اجاره بهاء آگاه شویم. عواملی که در تعیین اجاره بها موثر است شامل: نوع ملک، قدمت آن، مدت زمان اجاره توسط مستأجر، موقعیت جغرافیایی ملک، مساحت بنا، نوع کاربری ملک و… همه‎ی این موارد در کنار  عوامل دیگر نظیر  پرداخت سرقفلی و میزان اجاره بهای قبلی و همچنین تعمیرات احتمالی که مستأجر در ملک انجام  داده نیز در تعیین میزان تعدیل اجاره بها مؤثر است.

حتی با علم به تمام موارد بالا باید توجه داشت، تعیین میزان افزایش یا کاهش اجاره بها، فقط توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت می‎گیرد. البته در ماده ۴ قانون روابط موجر و مستأجر به صراحت اعلام شده است که نظر کارشناس زمانی مورد تأیید دادگاه است  که عوامل مذکور تماماً در محاسبه کارشناسی در نظر گرفته شده باشند.

تعدیل

دادخواست تعدیل اجاره بها

بدیهی است که مستأجر و موجر می‎توانند در مورد تعدیل اجاره بها، بدون مراجعه به دادگاه  با هم توافق کنند. اما  در مواردی دو طرف  در لزوم تعدیل یا تعیین نرخ تعدیل اجاره بها بامشکل رو به رو می‎شوند. در این صورت هر یک از آن‎ها می‎توانند با مراجعه به دادگاه  دادخواست تعدیل اجاره بها را تنظیم کنند. در این‎صورت دادگاه، پس از تعیین کارشناس  و آگاهی از نظر او ، حکم قطعی مبنی بر افزایش یا کاهش اجاره بها را صادر می‎کند.

دادخواست تعدیل اجاره بها حتما باید به دادگاه ارائه و تشریفات عمومی دادخواست مثل تعیین خواهان، خوانده و خواسته باید به صورت کامل رعایت شود حال چه دعوی از طرف موجر و چه از سوی مستأجر مطرح شده باشد.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.