خانه نکات حقوقی 10 راهکار پیشگیری از جعل اسناد ملکی

10 راهکار پیشگیری از جعل اسناد ملکی

۲۴
43
جرم اسناد ملكی تقریباً نیمی از جعل ها را تشکیل می دهد كه می‎توان به جعل قولنامه، بنچاق، مبايعه نامه ها، وكالتنامه ها و ... در اين خصوص اشاره کرد.
جعل اسناد

در مطلب قبلی به بررسی جرم جعل پرداختیم و مصادیق آن را برشمردیم. در این نوشتار، انواع جعل و راهکارهای پیشگیری از جعل اسناد ملکی را بررسی می‎کنیم.

مهمترین نوع جرم جعل

جعل اسناد ملکی، طبق بررسی های صورت گرفته در پرونده های  تشکیل شده پلیس آگاهی بیشترین فراوانی جرم جعل را داشته است. جرم جعل اسناد ملکی تقریباً نیمی از جعل ها را تشکیل می دهد که می‎توان به جعل قولنامه، بنچاق، مبایعه نامه ها، وکالتنامه ها و … در این خصوص اشاره کرد.

بنا بر اعلام پلیس آگاهی، دومین موردی که مورد جعل قرار می گیرد، اسناد هویتی است که می‎توان از این موارد به جعل شناسنامه، کارت شناسایی، کارت ملی، گواهینامه، گذرنامه و … اشاره کرد. شایان ذکر است با هوشمند سازی گواهینامه ها، کارت ملی و گذرنامه، جعل این اسناد کاهش چشمگیری داشته است.

خطرناک ترین نوع جعل

درجعل اسناد هویتی یکی از شیوه هایی که می توان از آن به عنوان خطرناک ترین نوع جعل نام برد، استبدال هویت (تبدیل متقلبانه هویت اشخاص) است. به این صورت که صدور سند اصلی بر مبنای مدارک جعلی انجام می‎شود.

در این روش یک نفر خودش را به جای فرد دیگری جا زده و در  دفترخانه حاضر می‎شود و سندی را  امضا می‎کند. یا اینکه فردی خودش را به جای دیگری جا زده و مدارک اقامت دریافت می‎کند که این نوع جعل می‎تواند آثار و خسارت مادی و معنوی بالایی داشته باشد.

از موارد دیگر جعل می توان به جعل اسناد و اوراق بهادار مانند چک های مسافرتی، اسکناس و سفته، مدارک تحصیلی و گواهینامه های تحصیلی اشاره کرد.

جعل اسناد

راهکارهای پیشگیری از جعل اسناد

 • هر مطلبی که قصد دارید امضا کنید، حتماً آن را با دقت بخوانید و سپس امضا کنید.
 • از نام و نام خانوادگی و اثر انگشت در کنار امضا در پایین تمام قراردادها و اسناد استفاده کنید و این کار باید در تمام صفحات تکرار و انجام شود.
 • از تحویل اسناد ملکی یا هویتی به دیگران حتی به نزدیکان خود خودداری کنید.
 • اسناد با ارزش و قیمتی خود را در جاهای امن نگهداری کرده و از رها کردن این اسناد در محل کار یا جاهای دیگر خودداری کنید.
 • به هیچ وجه اسناد خود را داخل خودرو رها نکنید.
 • برای معاملات به بنگاه های املاک معتبر و دفترخانه های مجاز مراجعه کنید.
 • از روش های قانونی به جای روش های سنتی برای معامله استفاده کنید.
 • از مراجعه به مراکز غیر مجاز خودداری کرده و قبل از انجام هر معامله حتماً اصالت اسناد را از مرکزی که آن سند را صادر کرده استعلام کنید.
 • هنگام وکالت دادن به افراد برای انجام امور اداری مثل اجاره دادن منزل، حدود اختیارات وکیل را به طور دقیق مشخص کنید و هنگام امضای وکالت نامه در دفتر خانه متن آن را به دقت مطالعه کنید.
 • مبایعه نامه را با نظارت شهود معتبر تنظیم و به ثبت برسانید تا ضمانت اجرایی داشته باشد و طرف های معامله نتوانند هیچ تغییر و اصلاح بدون هماهنگی در آن ایجاد کنند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۲۴ دیدگاه

 1. بزرگی

  17 می، 2019 در 11:03 ق.ظ

  اطلاعات مفید و کاربردی بود

  پاسخ

 2. کاشی پور

  15 می، 2019 در 4:59 ب.ظ

  بسیار مفید و کاربردی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.