خانه نکات حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی پاسخ به چند پرسش ملکی

پاسخ به چند پرسش ملکی

۰
0
47
ملکی که مورد معامله قرار می‎گیرد ممکن است در راستای تصمیمات مختلف افراد دچار مشکلاتی شود.
ملکی

ملکی که برای خرید و فروش در نظر گرفته می شود ممکن است به دلایل گوناگون پرسش هایی پیرامون این ملک در ذهن خریدار  به‎ وجود آید. در این مطلب به ذکر چند پرسش پرداخته شده است.

پرسش: هنگام معامله ساختمانی که هنوز گواهی پایان کار نگرفته آیا باید قرارداد پیش فروش نوشته شود یا مبایعه نامه؟

پاسخ: باید پیش فروش تنطیم شود؛ نوشتن مبایعه نامه در این مورد صحیح نیست.

پرسش: یک واحد مسکونی را با قرارداد پیش فروش که کد رهگیر ی هم  دارد خریداری کرده‎ایم.  آیا می‎توانیم باهمان قرارداد بدون نیاز به فروشنده این واحد مسکونی را بفروشیم و خودمان به عنوان مالک قرارداد را امضا کنیم  یا باید فروشنده  به عنوان مالک اصلی هنگام معامله حاضر شود و امضا کند؟

پاسخ: خیر شما نمی توانید ملک را به دیگری منتقل کنید حتماً لازم است فروشنده‎ی اصلی حضور داشته باشد و قرارداد را امضا کند همچنین بر طبق قانون باید مالیات مورد معامله پرداخت شود تا بتوانید دوباره کد رهگیری بگیرید.

ملکی

پرسش: آپارتمانی را پیش خرید کرده‎ام، در موعد مقرر  فروشنده، ملک راتحویل نداده  و پس از مدتی با تأ‎خیر آن را تحویل گرفتم. اما در زمان تنظیم سند در دفتر خانه حاضر نشد و تا کنون  هیچ اقدامی برای تنظیم سند نکرده است چه راهکاری برای گرفتن سند دارم؟

پاسخ: ابتدا باید برای فروشنده اظهار نامه بفرستید و از او بخواهید برای تنظیم سند اقدام کند در غیر این‎صورت شما باید با مراجعه به دادگستری محل وقوع ملک خریداری شده ، دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بدهید.

پرسش:یک خانه‎ی مسکونی را بدون این‎که کاربری آن را تبدیل به آموزشی کنند با انجام تغییرات جزئی  به مدرسه غیر انتفاعی پسرانه تبدیل کرده‎اند از آنجا که سر و صدای بیش از اندازه‎ی‎ دانش آموزان و ترافیک در کوچه باعث سلب آسایش  و ایجاد مزاحمت برای اهالی  محل شده است چه راهکار قانونی پیشنهاد می‎کنید؟

پاسخ:طبق قانون تأسیس مدارس غیر انتفاعی، صدور مجوز تأسیس مدرسه از وظایف  آموزش و پرورش است و در صورت درخواست و تأیید صلاحیت  از ناحیه آموزش و پرورش، کاربری از مسکونی به آموزشی تغییر می‎کند بنابراین  استفاده از ساختمان مسکونی پس از تأیید اداره آموزش و پرورش بلا مانع است. شاید بتوان از نحوه عملکرد نامناسب مدیریت مدرسه که از مصادیق نقض حقوق شهروندی است در  هیأت رسیدگی به تخلفات اداری مستقر در آموزش و پرورش شکایت کرد .

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در پرسش و پاسخ حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.