خانه خبر و گزارش اخبار مسکن بازار مسکن در سال 98 چگونه خواهدبود؟

بازار مسکن در سال 98 چگونه خواهدبود؟

۴
3
بعد از 5 سال رکود در بخش مسکن نخبگان و مسئولان به این نتیجه رسیده‌اند که بازار مسکن در سال 98 به شرط حمایت از سازندگان رونق خواهد یافت. این جمع بندی در حالی است که نشانه‌ای از سیاست جامع در رابطه با حمایت از سازندگان در بازار مشاهده نمی‌شود.
بازار مسکن در سال 98

اینکه بازار مسکن در سال 98 چه سرنوشتی خواهد داشت تا حد زیادی منوط به سیاست‌های حمایتی دولت از فعالان ساخت و ساز مسکن است. رکود بخش مسکن که در 5 سال اخیر  بخش‌های بالادستی و پایین دستی در اقتصاد کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است، در صورت عدم ارائه راهکار مناسب در مقابل آن برای ششمین سال مداوم مهمان بازار مسکن خواهد بود.

هرچند که راهکارهای خروج از بحران رکود  طی این سال‌ها متفاوت بود و هرکدام با موانعی از سوی بازار مواجه شد، طی ماه های اخیر و  پس از مدتها تغییر روش، مجموعه مسئولان و تصمیم‌‎گیران در دولت و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که اولویت بازار مسکن در سال 98 حمایت و تقویت بخش ساخت و ساز است.

التهاب بازار مسکن در سال 98

به گزارش مجله دلتا  به نقل از خانه ملت، حسن خسته بند با بیان اینکه بازار مسکن در سال 98 بار دیگر شاهد بروز تلاطم های اقتصادی خواهد شد، گفت: برخی اعلام می‎کنند که قیمت بازار مسکن در سال آینده روندی رو به کاهش خواهد داشت، اما به نظر من این مسئله محقق نمی شود زیرا کاهش قیمت ها در بازار مسکن تحت تأثیر عواملی و شاخص هایی بوده که امروز عملیاتی نشده است.

بازار مسکن در سال 98

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی افزود: به‎طور قطع تا زمانی که نقدینگی و سرمایه کشور به سمت بخش ساخت مسکن هدایت نشود، نباید انتظار داشت گرانی ها در بازار مسکن کاهش یابد.

وی گفت: در شرایط کنونی روز به روز شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم، البته بخش عمده‎ای از تجهیزات ساختمانی ارتباطی با افزایش قیمت ارز ندارند، اما برخی از فعالان این بخش سوء استفاده کرده و متناسب با افزایش نرخ ارز، قیمت این تجهیزات را بالا برده‎ اند.

نیاز سالانه به 800 هزار خانه

خسته بند با اعلام اینکه سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند گفت: برای تثبیت وضع موجود بازار مسکن به ساخت ۸۰۰ هزار و برای بهبود وضعیت به ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن نیاز داریم.

این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: برخی انتظار دارند که با وجود نبود ساخت و ساز در کشور قیمت مسکن کاهش یابد؛ اما  مسئله عرضه و قیمت، دو کفه یک ترازو هستند؛ از این رو به هر میزانی که عرضه مسکن در کشور افزایش یابد، قیمت ملک نیز کاهش می یابد.

کاهش 30 در صدی تولید و افزایش قیمت

اظهار نظر این نماینده مجلس در حالی صورت گرفته است که مطابق آمار تولید مسکن در کشور یک سوم تقاضا است. در شرایطی که از بهار امسال بازار مسکن آماده ورود به دوران پیش رونق بود تصمیم‌ گیری برای ساخت و ساز از سوی سازندگان به تعویق افتاد.

علیرغم اینکه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده طی بهار امسال در شهر تهران 27  درصد افزایش داشته، تعداد واحدهای ساخته شده یا درحال ساخت 9 درصد کمتر شده است.

شرایط حاکم بر بازار نشان می‌دهد، آنچه مانع رونق ساخت و ساز در کشور شده عدم حمایت قابل توجه از انبوه‌سازان است. از این رو دولت باید با برنامه ریزی دقیق و ارائه مشوق هایی نظیر زمین رایگان و تسهیلات ارزان قمیت انبوه سازان بازار مسکن را در مسیر ساخت‌و ساز حمایت کند.

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این گزارش  صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در اخبار مسکن

۴ دیدگاه

 1. مهرداد خانزاده

  ۱۵ بهمن، ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  واقعا آموزنده است و مفید

  پاسخ

  • رضا عدالت

   ۱۵ بهمن، ۱۳۹۷ در ۳:۰۷ ب.ظ

   سپاس از حمایت و همراهی شما برای دیدین مطالب بیشتر در رابطه با تحلیل آینده بازار مسکن صفحه اخبار مسکن مجله دلتا را ببینید.

   پاسخ

 2. خان زاده

  ۱۵ بهمن، ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  عالی بود…

  پاسخ

  • رضا عدالت

   ۶ اسفند، ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۵ ق.ظ

   سلام و سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.