خانه حقوق و مقررات کلاهبرداری املاک و روش های مرسوم آن

کلاهبرداری املاک و روش های مرسوم آن

۰
2
برخی از سودجویان و کلاهبرداران با شناسایی املاکی که مدت ها از مالکانشان خبری نیست به جعل اسناد این املاک( زمین - خانه ) اقدام و برای آنها مشتری پیدا کرده و معامله خود را هم کاملا قانونی جلوه می‎دهند و با سوء استفاده از برخی آژانس های املاک، ملک را واگذار می‎کنند.
کلاهبرداری املاک

کلاهبرداری املاک هر روز با استفاده از روش های جدید در حال افزایش است و هر روز با شنیدن اخبار از گوشه و کنار کشور از این موضوع با خبر می‎شویم. چه بسا افرادی با امید خرید سرپناه و یا فروش خانه و ملک‎شان که شاید تنها سرمایه آنهااست در دام کلاهبرداران و شیادان افتاده‎اند و حاصل یک عمر زندگی خود را به دلیل بی توجهی و نا آشنایی با قوانین خرید و فروش یک شبه بر باد داده‎ و ضررهای جبران ناپذیری به خود و خانواده وارد کرده‎اند.

علت های عمده کلاهبرداری املاک :

  • ناآگاهی از قوانین و مقررات
  • اعتماد بی‎جا
  • طمع زیاد
  • عجله در تصمیم گیری

در این نوشتار سعی کرده‎ایم برخی شگرد ها در کلاهبرداری املاک توسط سودجویان را بیان کنیم تا با اینگونه موارد بیشتر آشنا شوید.

 1. فقط معامله ملک را در بنگاه های دارای پروانه کسب و کدرهگیری انجام دهید. مهمترین مزیت سامانه کدرهگیری جلوگیری از کلاهبرداری در فروش یک ملک به چند مشتری است.

2. از اعتماد بی‎جا جدا”پرهیز کنید و به خویشاوندان نزدیک هم اعتماد نکنید. قبل از معامله خود یا به کمک وکیل در خصوص تمام  زوایای معامله و قرارداد بررسی های لازم را انجام دهید. ممکن است نزدیک ترین فرد به شما هم به دلیل بی توجهی دچار اشتباه شده و توسط سودجویان فریب خورده باشد.

3. از طمع کردن که معمولا به واسطه چرب زبانی و دروغگویی واسطه گران و افراد سودجو ایجاد می‎شود بپرهیزید و با دقت و تحقیق بیشتر درموارد زیر راجع به تصمیم خود اطمینان حاصل کنید:

  • ملک مورد معامله و قیمت آن
  • مالکیت رسمی آن
  • کاربری ملک
  • ممنوع المعامله نبودن مالک و فروشنده
  • موقعیت جغرافیایی ملک برای اطلاع از اینکه در طرح های عمرانی شهرداری و … واقع نشده باشد.

4. در بسیاری از موارد کلاهبرداری املاک مشاهده شده که فروشنده یا بنگاه های ملکی نامعتبر واحدی  را به مشتری نشان داده اما در قرارداد مشخصات ملک دیگری را قید کرده‎اند که یا اصلا” وجود خارجی ندارد و یا در منطقه غیر از محل و موقعیت ملک قرار داشته است.

5. در پیش خرید باید ابتدا از تعداد کل واحد های مسکونی در ساختمانی که برای پیش فروش عرضه شده مطلع شد و بعد از آن، تعداد واحدهایی که پیش فروش شده را شناسایی کنید. اگر بیشتر از نیمی از واحدها به صورت قطعی پیش فروش شده است برای انجام معامله کمی تامل کنید. زیرا در برخی موارد سازنده هایی که اکثر واحدهای ساختمان را از قبل پیش فروش کرده‎اند معمولا تعهداتشان را اجرا نمی‎کنند.

کلاهبرداری از طریق پیش فروش آپارتمان فقط در ساختمان ها و مجتمع های کوچک اتفاق نمی‎افتد بلکه، انبوه سازان نیز به دلایل مختلف از عمل به تعهداتشان ناتوان و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و متواری می‎شوند.

6. گاهی کلاهبردار ملکی را اجاره می‎کند و بعد از مدتی با مانور های متقلبانه خود را به عنوان مالک معرفی و ملک اجاره‎ای را برای فروش آگهی می‎کند.

7. برخی از سودجویان و کلاهبرداران با شناسایی املاکی که مدت ها از مالکانشان خبری نیست به جعل اسناد این املاک( زمین – خانه ) اقدام و برای آنها مشتری پیدا کرده  و معامله خود را هم کاملا قانونی جلوه می‎دهند و با سوء استفاده از برخی آژانس های املاک، ملک را واگذار می‎کنند.

حتی در مواردی کلاهبردار، با کمک شرکای خود در مدتی کوتاه یک بنگاه معامله املاک صوری تاسیس کرده و پس از اجرای نقشه خود آن را تعطیل و متواری می‎شود.

8. بعضی از کلاهبرداران ملکی هنگام خرید ملک با پرداخت مبلغ کمی از ثمن معامله، خود را مالک خانه می‎کنند و از پرداخت بقیه مبلغ مورد معامله خودداری و به نوعی حق فسخ تعیین شده را از فروشنده سلب می‎کنند. بنابراین حتما “در قرارداد فروش ذکر شود که در صورت پرداخت نشدن به موقع اقساط یا وصول نشدن چک ها، معامله فسخ و ضرر و زیان عدم پرداخت از متخلف دریافت می‎شود.

9. به دلیل اینکه برخی از فروشندگان فقط در مرحله آغاز مذاکرات برای تنظیم قرارداد، سند مالکیت را در اختیار آژانس املاک قرار می‎دهند و پس از آن در آژانس دیگری حاضر شده و همان ملک را با استفاده از سند مالکیت به شخص دیگری منتقل می‎کنند، در این حالت خریداران با فروشنده‎ای که اقدام به انجام معاملات معارض کرده مواجه و با مشکلات قانونی زیادی روبه‎رو خواهند شد.

برای پیشگیری از این مشکل سند مالکیت تا زمان قطعی شدن معامله باید در اختیار اولین آژانس املاک قرار گیرد تا از بروز معاملات معارض توسط فروشنده کلاهبردار جلوگیری شود.

کلاهبرداری املاک

10. معمولا”در برخی از کلاهبرداری املاک، افراد متقلب خود را به عنوان نماینده شرکت ها و یا موسسات معرفی می‎کنند. در صورت خرید اراضی و املاکی که در مالکیت اشخاص حقوقی اعم از شرکت ها، بانک ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی است، لازم است مصوبات اعضاء هیئت مدیره درباره واگذاری آن املاک و مجوزهای صاحبان امضا با توجه به اساسنامه و صحت معرفی نامه های نمایندگان حقوقی آن ها رویت و مورد توجه کافی قرار گیرد.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در حقوق و مقررات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.