خانه مطالب پیشنهادی اجاره خانه به قصد آدم ربایی (+پادکست)

اجاره خانه به قصد آدم ربایی (+پادکست)

۳۶
40
سه مجرم سابقه دار که پس از اجاره خانه و ساخت مخفیگاه در حاشیه شهر با تصادف ساختگی دختر تاجر سرشناس را ربوده بودند، با اقدامات علمی پلیس آگاهی دستگیر شدند. شیوه پلیس در مرتبط کردن سرنخ های این پرونده، نکات قابل توجهی دارد که دوسیه های شهر به آن پرداخته است.
تصادف ساختگی

دومین پرونده از سلسله گزارش‌های پلیسی، یک پرونده آدم ربایی با تصادف ساختگی را بررسی می‌کند که در آن دختر یکی از تجار تهرانی با  نقشه قبلی سه مجرم سابقه‌دار گروگان گرفته‌ می‌شود.

نحوه کشف محل اختفاء مجرمان و همکاری موثر پدر دختر گروگان گرفته شده با پلیس ، در نجات جان دختر ، نکات آموزنده و مهمی در بر دارد  که مجله دلتا در این گزارش  به تفصیل آنها را مورد واکاوی قرار خواهد داد.

انتخاب سوژه آدم‌ربایی

به گزارش مجله دلتا، به نقل از منابع موثق، مرد جوانی که پدرش از کارکنان  یک تاجر سرشناس بود، پس از چندی که پدروی بارها از میزان ثروت و وضعیت خانوادگی رئیسش  صحبت کرده بود وسوسه شد که بخشی از ثروت وی را تصاحب کند.

در پی آن مرد جوان با تعهای چند روزه فرد تاجر و مطلع شدن از اینکه وی دختر جوانی دارد، رفت و آمد های دختر تاجر را هم تحت نظر گرفت.

مرد جوان پس از طراحی نقشه، با همدستی دوتن از دوستانش مبادرت به ربودن دختر جوان کرد. آنها با اجاره یک واحد مسکونی در یکی از مناطق  شهر که رفت و آمد در آن منطقه کمتر صورت می گرفت ، زیر زمین خانه را برای نگهداری دختر تاجر در نظر گرفتند.

آدم ربایی با تصادف ساختگی

دختر جوان که حوالی ساعت 2 بعداز ظهر مشغول رانندگی در یکی از  خیابان‌های خلوت شمال شهر بود، در یک تصادف رانندگی ساختگی به طرز ماهرانه ای توسط این افراد ربوده شد.

آدم ربایان که مدتی رفت و آمد دختر جوان را زیر نظر گرفته بودند، در ساعت خلوت‌ روز با ماشین وی تصادف کردند.

تصادف ساختگی به قصد آدم ربایی
عکس تزئینی است

دختر جوان بی‌خبر از رویدادی شوم که در انتظارش بود، با انگیزه بررسی خسارت، از خودرو پیاده شد که  دو نفر از آدم رباها او را با زور سوار بر خودرو کرده و از محل متواری شدند.

آدم ربایان پس از ارتکاب جرم، دختر جوان را به مخفیگاه خود در یکی از مناطق حاشیه شهر بردند و در تماس با پدر دختر درخواست چند کیلو طلا به ارزش 10 میلیارد تومان کردند.

اعتماد به پلیس باعث نجات جان دخترشد

نحوه شناسایی و دستگیری مجرمان از سوی پلیس در این پرونده  از شیوه‌های  ماهرانه پلیس در شناسایی گروگان گیر هااست.

اولین قدم برای نجات جان دختر، تماس پدر وی با پلیس 110 و در جریان قرار گرفتن ماموران آگاهی از این حادثه بود.

اگرچه آدم‌ ربایان در تماس‌های مکرر، پدر دختر را تهدید می‌کردند که در صورت اطلاع یافتن پلیس از ماجرا دختر جوان را خواهند کشت، اما آموزش های خاص پلیس به تاجر سرشناس باعث شد تا وی در مذاکرات خود با آن‌ها فرصتی بیشتر برای شناسایی آن ها فراهم کند.

اعتماد تاجر سرشناس به پلیس و آگاهی از شیوه های مذاکره با آدم ربایان که از جانب پلیس به او آموزش داده شده بود ، باعث شد تا مجرمان از ارتکاب اقدامات جنایی شدید علیه دختر جوان، به منظور تحت فشار گذاشتن خانواده‌اش منصرف شوند.

تلاش دختر تاجر برای نجات از چنگال آدم رباها

قدم دوم در شناسایی محل اسارت دختر ربوده شده، تمرکز روی جزئیات از جانب پلیس و امیدواری دختر گروگان گرفته شده  بود.

دختر جوان که در روز اول پس از داد و فریاد برای کمک خواستن با ضرب و شتم و تهدید به مرگ روبرو شده ، آرامش خود را حفظ کرده بود.

تصادف ساختگی آدم ربایان
عکس تزئینی است

از آنجا که محل اسارت وی زیر زمین خانه بود و پنجره‌های باریک آن  از داخل با آجر بسته شده بود، مجرمان فکر نمی‌کردند که منفذ کوچکی که کمتر از 20 سانتی متر قطر داشت، باعث نجات جان وی شود.

دختر جوان در شامگاه روز دوم اسارت با بررسی تمام جوانب ، تکه سنگی  را که در زیر زمین بود پیدا کرد و با انگشتر خود عبارت “کمکم کنید” و “منو دزدیدن” را در دو طرف سنگ حک کرد و با تلاش های زیاد، موفق شد آن را به بیرون پرتاب کند.

قطره هایی از خون دست دختر هنگام نوشتن  روی سنگ باعث شد تا توجه یکی از عابران را به خود جلب کند.

عابر که به قضییه مشکوک شده بود سنگی را که پیدا کرده بود  در اختیار نیروهای گشت پلیس منطقه قرار داد و در نهایت  سنگ در اختیار پلیس آگاهی قرار گرفت

سنگ ، راهنمای پلیس در شناسایی محل اسارت

پلیس آگاهی وقتی در جریان این آدم ربایی قرار گرفت تحقیقات خود را در این باره آغاز کردند.

تصادف ساختگی و صحنه سازی
عکس تزئینی است

کارآگاهان اداره آگاهی با اقدامات پلیسی و تطبیق خط روی سنگ با نوشته های ربوده شده و با توجه به وجود نمونه خون روی سنگ و تطبیق آن  با گروه خونی دختر و خانواده وی موفق شدند که سنگ کشف شده را به گزارش پرونده آدم‌ربایی ارتباط دهند.

محل اختفاء مجرمان و محل نگهداری ربوده شده کمتر از 24 ساعت شناسایی و با دستگیری مجرمان دختر جوان آزاد شد.

راهکارهای پلیس در ارتباط با این قبیل جرائم

عباس قضاوت، سرهنگ بازنشسته اداره آگاهی در این باره می‌گوید: آدم ربایی با انگیزه‌های مختلف از جمله، مسائل مالی، اخلاقی، خانوادگی و .. روی می‌دهد. شایع‌ترین دلیل وقوع آن هم مسائل مالی است.

بنابراین شهروندان و به خصوص افراد متمکن که احتمال ربوده شدن خود را می‌دهند  باید برای پیشگیری از این جرم علیه خودشان، اقدامات زیر را مدنظر قرار دهند.

برای عبور و مرور حتما از تاکسی  و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و حتی‌الامکان از سوار شدن در خودروهای شخصی و مشکوک پرهیز کنند.

دست چک یا وجوه نقد زیاد را تا حد امکان همراه خود نداشته باشند.

به خانواده خود آموزش دهند که در صورت وقوع آدم ربایی، در اولین اقدام با پلیس  110 تماس بگیرند و اقدامات بعدی را با آموزش‌های پلیس تخصصی انجام دهند.

در زمان تصادف به هیچ وجه از خودرو پیاده نشوند و در اولین اقدام ضمن حفظ خونسردی با پلیس 110 تماس بگیرند و گزارش سانحه را بدهند و تا زمانی که به حضور پلیسمطمئن نشده اند، هرگز از خودرو خود پیاده نشوند.

تماس با خانواده و در جریان گذاشتن نزدیک ترین افراد به لحاظ جغرافیایی به محل تصادف دومین اقدامی است که باید انجام شود.

بعد از وقع جرم، فرد ربوده شده یا خانواده وی به هیچ وجه در مذاکره  با مجرمان آنها را تهدید نکنند یا عنوان نکنند که هویت آنها را شناسایی کرده‌اند.

اصلی‌ترین اقدامی که در روند این پرونده منجر به نجات گروگان گرفته شده بود ، تماس پدر دختر با پلیس 110 بود. در واقع اعتماد پدر به پلیس باعث شد تا فرزند وی به آغوش خانواده باز گردد.

برای دیدن مطالب بیشتر از  مجموعه گزارش‌های دوسیه های شهر  صفحه نکات حقوقی ملکی، کلاهبرداری‌های ملکی مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در مطالب پیشنهادی

۳۶ دیدگاه

 1. لیندا

  ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۱:۰۹ ب.ظ

  آموزنده بود

  پاسخ

 2. آژن

  ۲۷ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۳:۲۲ ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ

 3. بزرگی

  ۲۵ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۴:۵۴ ب.ظ

  امیدوارم برای هیچ خانواده ای چنین حادثه ناگواری پیش نیاد

  پاسخ

 4. آقازاده

  ۲۵ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۲:۵۷ ب.ظ

  چ زمونه ایی شده

  پاسخ

 5. فرشید

  ۲۵ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  ممنون از مطالب آموزندتون

  پاسخ

 6. پوریا

  ۲۴ اردیبهشت، ۱۳۹۸ در ۳:۳۷ ب.ظ

  خیلی جالب و آموزنده بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.