خانه نکات حقوقی تکلیف معاملات مسکن با چک بلامحل چیست؟

تکلیف معاملات مسکن با چک بلامحل چیست؟

۰
4
در بسیاری از موارد فروشندگان به دلیل عدم آگاهی از مقررات چک و دیگر اسناد تجاری، از خریدار برای باقی مانده پول معامله، چک دریافت می‎کنند و مقرر می کنند چنانچه وجه چک در موعد مقرر وصول نشد، قرارداد به خودی خود فسخ می‎شود.

چک یکی از روش های پرداخت ثمن معاملات است. از دغدغه های مالکان و فروشندگان املاک در زمان معامله ملک شان این است که آیا خریدار، در زمان های تعیین شده برای پرداخت بقیه ثمن معامله به تعهد خود عمل می‎کند یا خیر؟

قبل از ارائه راهکار برای این نگرانی بهتر است بدانیم لفظ چک بلامحل شامل هر نوع چکی است که به یکی از علل قانونی مثل: فقدان موجودی یا کسر موجودی، عدم مطابقت امضا و… قابلیت وصول نداشته باشد.

در بسیاری از موارد، خریداران املاک بخشی از ثمن معامله را در قالب چک پرداخت می‎کنند. و فروشندگان به دلیل عدم آگاهی از مقررات چک و دیگر اسناد تجاری، از خریدار برای باقی مانده پول معامله، چک خریدار را قبول می‎کنند و در قرارداد مقرر می‎کنند چنانچه وجه چک در موعد مقرر وصول نشد، قرارداد به خودی خود فسخ می‎شود.

دیده می‎شود که در معاملات از عبارت” چنانچه به هر دلیل چک های مورد معامله وصول نشود معامله به خودی خود فسخ می‎شود” قید شده است. لازم به ذکر است فسخ معامله با استناد به این عبارت در دادگاه ها پذیرفته نمی‎شود. اکثر قضات بر این باورند که چک در عرف معاملات وسیله‎ای برای پرداخت پول و رد و بدل کردن آن بین خریدار و فروشنده ملک، به معنی پرداخت ثمن معامله است. بنابراین زمانی که چک وصول نمی‎شود، به معامله خللی وارد نخواهد شد و معامله صحیح و فروشنده فقط می‎تواند با مراجعه به محاکم قضایی به طرح دعوی علیه خریدار برای مطالبه بقیه ثمن معامله اقدام کند.

صرفا” زمانی شرط فسخ صحیح و قابل پذیرش است که در قرارداد به صراحت عنوان: ” اگر چک به هر دلیلی قابل پرداخت نباشد معامله منفسخ خواهد شد” قید شود.

چک

۲ راهکار حقوقی تنظیم قراردادی که ثمن آن چک است

  1. در متن قرارداد شرط شود که اگر وجه چک هایی که بابت ثمن معامله داده شده به هر دلیلی غیر قابل پرداخت باشد، معامله منفسخ خواهد شد.
  2. راه حل دیگر برای فروشندگان هنگام تنظیم مبایعه نامه ملک اعم از خرید، فروش، رهن و اجاره در قرارداد این است که باید شرط کنید که اگر هر یک از چک های موضوع این معامله به هر دلیلی وصول نشود، فروشنده حق دارد یک‎طرفه قرارداد را فسخ کند. (شرط فسخ – خیار فسخ ) و خریدار حق هرگونه اعتراضی در این خصوص را از خود سلب و ساقط می‎کند.

دقت شود که فروشنده در متن قرارداد کلیه خیارات را از خود سلب نکرده باشد. زیرا در غیر این‎صورت شرط فسخ، قابل اعمال نیست.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، پرسش و پاسخ حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

نکات مهم در خرید ملک ورثه ای

اولین نکته‌ مهم در خرید املاک موروثی، این است که ملک به نام متوفی باشد. به طور مثال ملکی ک…