خانه خبر و گزارش اخبار مسکن ساخت مسکن در اولویت طرح‌های وزارت راه و شهرسازی

ساخت مسکن در اولویت طرح‌های وزارت راه و شهرسازی

۰
0
21
حمایت از ساخت مسکن به عنوان سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی در بازار ملک سبب شده تا جدای از امید به رونق بازار ملک برای سازندگان، اقشار متوسط و ضعیف نیز طی سال‎‌های آینده به خانه دار شدن نزدیک تر شوند.
ساخت مسکن

ساخت مسکن به عنوان سیاست جدید وزارت راه در حمایت از قشر‎های  متوسط و ضعیف، حرکت آهسته اما امیدبخشی را در بازار ساخت و ساز نوید می‌دهد.

به گزارش مجله دلتا، به نقل از تسنیم، نرگس زربان، رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی در باره برنامه دولت در بخش مسکن گفت: نمی‎توان انتظار داشت که تعداد بسیار زیاد متقاضیان مسکن در بازه زمانی کوتاه خانه‌دار شوند.

جهش قیمت در اثر کاهش ساخت و ساز

وی افزود: تورم ناگهانی و افسارگسیخته مسکن طی یکسال اخیر سبب شد تا رکود سال‌های قبل در بازار، آمیخته با تورم شود. چراکه در بخش مسکن، رکود متوجه ساخت و ساز و عرضه است. از این رو جهش قیمت ناشی از کمبود عرضه در بازار روی داده است.

نرگس زربان در باره تامین مسکن برای قشرهای کم درآمد گفت: دولت در این حوزه تکالیفی بر عهده دارد. وزارت راه و شهرسازی هم به عنوان بازوی اجرایی آن درصدد است تا طی طرح‌های چند ساله 400 هزار واحد مسکونی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

رییس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی، در تشریح این طرح گفت: از این 400 هزار واحد، یکصد هزار واحد در بافت‌های فرسوده و در قالب طرح بازآفرینی شهری ساخته خواهدشد.

  ساخت و ساز مسکن

ساخت مسکن در بافت فرسوده شروع شده است

وی با بیان اینکه این بخش از برنامه پیشرفتی قابل قبول داشته است اظهار کرد: تخصیص بودجه مربوط به بخش بازآفرینی شهری، از سازمان برنامه و بودجه دریافت و از 100 هزار واحد برنامه‌ریزی شده ، ساخت 60 هزار واحد آن آغاز شده است.

زربان، طرح اقدام ملی با مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را یکی از زیرمجموعه‌های برنامه ساخت 400 هزار واحدمسکونی برشمرد  و افزود: 100 هزار واحد از این آپارتمان‌ها مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در کلیه شهرهای کشور و بر اساس نیازهای شهری ساخته خواهدشد.  البته این طرح در برنامه کلی از بقیه بخش‌ها عقب‌تر است.

رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی، طرح ساخت 200 هزار واحد مسکونی طی دو سال آینده را بزرگترین بخش از برنامه ساخت مسکن دانست و گفت: 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید ساخته خواهد شد و بخشی از آن نیز در دست اجرااست.

تامین مالی در مسکن مهر مشارکتی خواهدبود

وی همچنین گفت: ساخت 200 هزار واحد طی سه سال زمان‌بندی شده است . بر این اساس، 60 هزار واحد تا پایان سال 97، ساخته می‌شود که قراردادهای آماده‌سازی و محوطه‌سازی آن نیز منعقد شده است. در ضمن 80 هزار واحد در سال 98 و 60 هزار واحد در سال 99 ساخته خواهدشد.

نرگس زربان درباره نحوه تامین مالی طرح‌ها گفت: در برنامه جدید، تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می‎شود. در شهرهای جدید که بار زیادی داشته و مسکن مهر در دستور کار است، تامین مالی شکل مشارکت خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  طرح حمایت اقدام ملی برای تولید 100 هزار واحد مسکونی به واسطه آنکه برای دهک‌های سه تا هفت در شهرهای مختلف ساخته خواهد شد مدل تامین مالی فراگیری ندارد و وابسته به درآمد خانوار و موقعیت جغرافیایی شهر و استان متفاوت خواهدبود.

لزوم عبرت گیری از تجربه‌های تلخ گذشته

نکته قابل تامل در ارتباط با سخنان رییس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی این است که باید دید در طرح بازآفرینی شهری که تاکنون 60 هزار واحد آن نیز در دست ساخت قرار گرفته تا چه حد از پارامترهای مسکن پایدار استفاده شده است. در واقع بهره گیری از این آموزه‌ها، در روند ساخت و ساز و تغییر بافت فرسوده به بخش‌های جدید شهری و توجه به ویژگی‌های فرهنگی و نیازهای خدماتی بسیار ضروری است .

تجربه تلخ طرح‌های کلان گذشته نظیر مسکن مهر که در عمل بازار سیاه ملک را برای سودجویان فراهم کرد باید به عنوان یک نمونه عبرت آموز مدنظر سیاستگذاران و تصمیم گیران بخش مسکن باشد.

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این گزارش  صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

 • مسکن

  مسکن باید از دست سودجویان خارج شود

  وزیر راه و شهرسازی گفت: «ساخت و سازها باید از دست سوداگران مسکن خارج و به دست افرادی که صل…
 • بازار مسکن تهران

  بازار مسکن تهران قفل شد!

  کاهش مصنوعی قیمت دلار سبب شد قیمت مسکن از قیمت ارز جلو بزند. در شرایطی قرار گرفته‌ایم که ب…
 • قیمت دلار

  مسکن، دلار را پشت سر گذاشت

  قیمت دلار به قیمت مسکن باخت! قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالا…
بیشتر ببینید در اخبار مسکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.