خانه نکات حقوقی کلاه برداری های ملکی 10راهکار برای پیشگیری از کلاهبرداری ملکی

10راهکار برای پیشگیری از کلاهبرداری ملکی

۰
7
کلاهبرداری و خیانت در امانت بیشترین بحث‎های مجرمانه در شغل مشاوره املاک است. امروزه جرم كلاهبرداری جزء جرائم پيچيده محسوب می‎شود. به دلیل این‎که كلاهبرداران از هوش بالا، تحصيلات عاليه، موقعيت اجتماعی خوب و چرب زبانی زیاد خود به عنوان ابزار كار برای به دام انداختن قربانيان استفاده می كنند.
کلاهبرداری

کلاهبرداری و خیانت در امانت؛ بیشترین بحث های مجرمانه در شغل مشاوره املاک است. امروزه جرم کلاهبرداری جزء جرائم پیچیده  محسوب می‎شود. به دلیل این‎که کلاهبرداران از هوش بالا، تحصیلات عالیه، موقعیت اجتماعی خوب و چرب‎زبانی زیاد‎شان به‎عنوان ابزار کار برای به دام انداختن قربانیان استفاده می‎کنند.

 تعریف جرم کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری این‎گونه تعریف می‎شود:

هر‎ کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها، تجارتخانه‌ها، کار‌خانه‌ها، مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و به امور غیر‌ واقع امید‌وار کند یا از حوادث و پیش‌‌آمد‌های غیر‌ واقع بتر‌ساند و یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌جات، قبوض، مفاصا حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد، کلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پر‌داخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‎شود.

نکته‎ی قابل توجه این است که به طور معمول، هربار  کلاهبرداری به شیوه‎های قبل تکرار نمی‎شود و کلاهبرداران هر بار به شکل و شمایلی متفاوت نقشه‎های خود را اجرا می‎کنند.

در صورتی که که کلاهبردار خود را به عنوان خریدار یا فروشنده معرفی و از طریق آژانس املاک اقدام به کلاهبرداری کند، مطابق قانون، آژانس املاک و مشاور آن نیز به اتهام معاونت در جرم، محاکمه خواهند شد.

کلاهبرداری

لذا لازم است مشاوران املاک با مطالعه قوانین و آگاهی از شگرد‎های کلاهبردارن راهکارهایی در این زمینه داشته باشند. در این مطلب به بررسی کلی برخی از موارد مهم و کاربردی می‎پردازیم.

الزامات حقوقی قبل از تنظیم قرارداد:

اول)  قبل از تنظیم قرارداد و دریافت هرگونه مبلغی در این خصوص، سند ملک مورد معامله را احراز و به رویت خریدار نیز برسانید.

دوم) از اصالت اسناد مورد معامله اطمینان حاصل شود.

سوم) دقت شود که فروشندگان ملک ، از طریق مقامات قضایی ممنوع المعامله نباشند. به طور مثال؛ افراد ورشکسته حق معامله ندارند.

چهارم) در صورتی‎که فروشنده در جلسه حاضر نیست و شخص دیگری به جای او حاضر شده، حتما وکالت نامه وکیل فروشنده قبل از تنظیم قرارداد مطالعه و به مواردی از این قبیل توجه لازم شود:

  • آیا وکیل حق اخذ ثمن معامله (مبالغ قرارداد) را دارد یا خیر؟
  • آیا وکیل حق اسقاط خیارات ( اختیار برهم زدن معامله)  را دارد یا خیر؟
  • آیا وکیل حق توکیل به غیر را دارد یا خیر؟ مثلا حق وکالت به خریدار برای تنظیم سند را دارد یا خیر؟
  • آیا وکیل حق ضم وکیل ( حق گرفتن وکیل دیگری در کنار خودش) را دارد یا خیر؟

پنجم) در صورتی‎که مشخصات درست و فروشنده یکی از ورثه بود، معامله فقط نسبت به سهم او صحیح است؛ مگر این‎که بقیه ورثه نیز در زمان تنظیم قرارداد حضور داشته باشند و قرارداد به امضا همگی برسد یا از قبل به او وکالت در فروش ملک موروثی را داده باشند.

ششم) اگر ملک مورد معامله متعلق به صغیر باشد و فروشنده به عنوان ولی صغیر اقدام به معامله می‎کند، حتما باید دقت شود که در قرارداد ذکر شود که معامله کننده به ولایت از طرف فلان صغیر معامله را انجام می‎دهد.

هفتم) اگر فروشنده قیم مالک است باید قیم نامه رویت و فتوکپی برابر با اصل آن با امضای قیم دریافت شود و در متن قیم نامه بررسی شود که آیا قیم با اجازه مقام قضایی حق فروش دارد یا خیر؟ و اگر چنین مجوزی ندارد معامله صورت نگیرد و قرارداد امضا نشود و هیچ‎گونه مبلغی به او پرداخت نگردد.

هشتم) دقت شود که اگر فروشنده مالک رسمی نبود ( یعنی هنوز سند ملک به نام او نشده باشد) باید مدارکی که مربوط به معاملات قبلی او تا مالک رسمی را ارائه کند و هیچ‎گونه وقفه ای در سلسله مراتب معاملات ماقبل وجود نداشته باشد.

نهم) از اصالت چک ها و اسناد بهادار که هنگام معامله بین دوطرف قرارداد مبادله می‎شود؛ اطمینان حاصل کنید.

 مشخصات خریدار و فروشنده را در سیستم نرم افزاری جامع ثبت معاملات املاک کشور برای دریافت کدرهگیری وارد کنید. صدور کد رهگیری به منزلۀ سلامت معامله است و از کلاهبرداری و فروش ملک به چندین نفر جلوگیری می‎کند.

دهم) برای تنظیم سند رسمی اعلام شود که دو طرف در کدام دفترخانه حاضر شوند. شماره دفترخانه و نشانی آن و روز و ساعتی که مورد توافق طرفین باشد مشخص و در قرارداد ذکر شود. تا در صورت عدم حضور یکی از دو طرف مورد استناد قرار گیرد.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در کلاه برداری های ملکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.