خانه نکات حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی تمدید قرارداد اجاره و چگونگی انجام آن

تمدید قرارداد اجاره و چگونگی انجام آن

۱
0
مشکلاتی که بعد از تمدید قرارداد اجاره به‎وجود می‎آید به‎طور معمول ناشی از مکتوب نکردن توافقات دوجانبه و سوء استفاده‎ی احتمالی هر کدام ازدو طرف معامله است.
تمدید قرارداد اجاره

تمدید قرارداد اجاره شرایط و چگونگی انجام آن یکی از پرسش‎‎هایی است که مخاطبان مجله‎ی دلتا مطرح کرده‎اند و اکنون به اختصار به آن‎ها پاسخ می‎دهیم.

تمدید قرارداد اجاره کتبی باشد یا شفاهی ؟

هنگام تمدید قرارداد اجاره ابتدا باید مشخص شود که قرار داد قبلی نیاز به تغییر دارد یا خیر. معمولا”در تمدید قرارداد اجاره افزایش نسبی اجاره‎بها مورد انتظار است.

در هر صورت بعد از این که دو طرف به توافق جدید رسیدند، می‎توان قرارداد را به صورت کتبی تمدید کرد. فقط کافی است شرایط جدید در  قولنامه درج شود و دو نفر به عنوان شاهد آن را امضاء کنند، در ضمن موجر و مستاجر نیز  شرایط جدید درج شده در قولنامه را  امضا کنند و از این طریق تمدید قرارداد اجاره‎ انجام می‎شود.

از نظر قانونی هم این موضوع درست است و مشکلی ندارد. فقط باید دقت شود شاهدان از کسانی باشند که در صورت بروز اختلاف برای ادای شهادت امکان حضور در دادگاه را داشته باشند.

تمدید قرارداد اجاره

در صورتی که دوطرف توافق های جدید را در قولنامه منظور نکنند و فقط به‎صورت شفاهی آن را بیان کنند ممکن است بعدها هر کدام از دوطرف ادعایی نسبت به ملک داشته باشند و طرف مقابل نتواند خلاف ادعا را ثابت کند، مثلا “موجر پس از مدتی ادعا کند که مستاجر بدون اجازه او ملکش را تصرف کرده و با مراجعه به دادگاه تقاضای اجرت المثل ایام تصرف را مطرح کند، در این شرایط اگر هنگام تمدید تمدید قرارداد اجاره توافق را در قولنامه می‎نوشتند؛ دیگر موجر نمی‎توانست چنین ادعایی مطرح کند.

تمدید قرارداد اجاره در بنگاه املاک آری یا نه ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت برای تمدید قرارداد اجاره در سال اول نیاز نیست به دفاتر مشاوران املاک مراجعه شود؛ اما مالک و مستأجر تا یک سال می‎توانند بدون مراجعه به بنگاه و بین خودشان وبدون نیاز به کد رهگیری جدید، قراردادشان را تمدید کنند. اگر قرار داد به سال سوم رسید نیاز به صدور کد رهگیری جدید است که باید در دفاتر مشاوران املاک  انجام شود.

از سوی دیگر اگر تمدید قرارداد اجاره دربنگاه املاک و توسط مشاوران املاک انجام شود به این علت که این افراد با این‎گونه مسائل بین موجر و مستاجر، آشنایی بیشتری دارند در نهایت بهترین راهنمای شما در حل مسائل ایجاد شده در این‎گونه موارد است .

برای دیدن مطالب بیشتر به دانستنی‎های حقوقی مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در پرسش و پاسخ حقوقی

یک نظر

  1. پویا

    ۱۸ دی، ۱۳۹۸ در ۶:۳۰ ب٫ظ

    مفیدبود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

چک صیاد و امنیت بالای آن

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 97 با ایجاد سامانه ای آنلاین برای استعلام و صدور دست…