خانه معماری و دکوراسیون خانه‎ های زیرزمینی ماتماتا

خانه‎ های زیرزمینی ماتماتا

۰
1
خصوصیت اصلی ماتماتا، وجود خانه‎های زیرزمینی آن است. در واقع، مردم این روستا با کندن گودال‎های بسیار عمیق و بزرگ در زمین، توانسته‎اند از گرمای طاقت فرسای آن منطقه در امان بمانند.
ماتماتا

خانه‎های زیرزمینی از معماری‎های جالب و جذاب هستند که در برخی از مناطق گرمسیر جهان وجود دارند. یکی از دیدنی‎ترین مناطق، “ماتماتا” است. ماتماتا، یک روستای کوچک و خارق‎العاده  و مشهور در جنوب کشور تونس  است که به «بربرهای ماتماتا» (The Berbers of Matmata)  تعلق دارد.  بخش‎هایی از فیلم معروف «جنگ ستارگان» در ماتماتا فیلم‎برداری شده است. در این فیلم، خانه‎ لوک اسکای واکر (Luke Skywalker) در یک هتل زیرزمینی، به نام «سیدی دریس» (Sidi Driss) قرار داشت.

ماتما

خصوصیت اصلی روستای ماتماتا، وجود خانه‎های زیرزمینی آن است. در واقع، مردم این روستا با کندن گودال‎های بسیار عمیق  و بزرگ در زمین، توانسته‎اند از گرمای طاقت فرسای آن منطقه در امان بمانند.

این گودال‎های روباز، کار حیاط را انجام می‎دهند. سپس در دیواره‎های گودال، غارهایی ایجاد می‎کنند که  این غارها به عنوان اتاق استفاده می‎شوند و معماری سنتی و بسیار جالب و چشم‎نواز را نشان می‎دهند. خانه‎های زیرزمینی از طریق راه‎هایی شبیه کانال؛ به گودال‎های دیگر که خانه‎های همسایگان است،  وصل می‎شوند و هزارتوی زیرزمینی بزرگی را نشان می‎دهند.

ماتما

این خانه‎های بسیار محکم و مقاوم، که به خانه‎های غارنشینان نیز معروف است، برخلاف بسیاری از خانه‎های زیرزمینی، در کوه ساخته نشده‎اند؛ بلکه روی شن نرم قرار دارند که عملیات گودبرداری را آسان کرده است. بربرها  بیش از 1000 سال به همین شکل خانه‎های خود را  در زمین حفر می‎کرده‎اند.

ماتماتا،  در مرز بین لیبی و تونس قرار دارد که تنها راه  بین مرز این دو کشور است.

دیگر مطالب معماری مجله دلتا  را بخوانید.

ساختمان صدف، معماری هنرمندانه و آینده‎نگر

ابیانه؛ روستای سرخ ایران

معماری تماشایی بازار کاشان

بیشتر ببینید در معماری و دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.