خانه یادداشت روز خطر دیابت، تهدیدی برای سلامتی (بخش دوم)

خطر دیابت، تهدیدی برای سلامتی (بخش دوم)

۰
0
خطر دیابت در دنیا تهدید جدی برای سلامتی مردم به‌شمار می‌رود.
خطر دیابت

درباره‌ی بیماری‌های مختلف معمولا سوالات متداولی مطرح می‌شود که اگر پاسخ علمی و صحیح آن‌ها در اختیار همگان نباشد، شایعاتی شکل می‌گیرد و به‎خصوص در مورد بیماری دیابت خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. در این بخش سعی شده به این سوالات پاسخی روشن بدهیم.

خانم‌ها بیشتر در معرض دیابت قرار دارند یا آقایان؟

بعضی گمان می‌کنند این بیماری میان زنان شایع‌تر است و برخی می‌گویند مردها بیشتر مبتلا می‌شوند. در دنیا تفاوت جنسیتی در تعداد افراد مبتلا به دیابت تقریبا معنایی ندارد. در سال 2013 تعداد مردان مبتلا به دیابت حدود 14 میلیون بیشتر از زنان مبتلا به دیابت است (198 میلیون مرد در مقابل 184 میلیون زن). با این حال انتظار می‌رود این تفاوت تا سال 2035 به 15 میلیون نفر (303 میلیون مرد در مقابل 288 میلیون زن) افزایش یابد. در هر صورت آنچه اهمیت دارد این است که اطلاعات صحیح را دریافت کنید و چه مرد و چه زن، مراقب سلامتی خود باشید.

سن ابتلا به دیابت

ابتلا به دیابت سن مشخصی دارد؟
این مساله که دیابت نوع دو با چاقی، سن بالا و مقاومت به انسولین ارتباط دارد  موضوع اثبات‌شده‎ای  است. از سوی دیگر تقریبا نیمی از بزرگسالان مبتلا به دیابت در سنین بین 40 و 59 هستند. نکته‌ی جالب توجه آن است که این گروه سنی، در سال‌های آینده نیز شاهد بیشترین موارد ابتلا به دیابت خواهد بود. انتظار می‌رود تا سال 2035 تعداد افراد مبتلا به دیابت در این گروه سنی از 184 به 264 میلیون نفر افزایش یابد.

شایان ذکر است که بر اساس ارزیابی‎های صورت‌گرفته، حدود 79100 کودک زیر 15 سال سالانه در سراسر جهان به دیابت نوع 1 مبتلا می‌شوند. بروز دیابت نوع یک میان کودکان زیر 15 سال در بسیاری از کشورهای جهان رو به افزایش است. تخمین زده می‌شود تعداد کودکانی که به دیابت نوع یک دچار می‌شوند، 3 درصد افزایش خواهد یافت. شاید شنیدن این نکته برای همه یک تلنگر جدی باشد که رواج سبک زندگی ناسالم و مصرف غذاهای حاوی کالری بالا و ارزش غذایی کم همراه کاهش فعالیت بدنی کودکان، به افزایش آمار کودکان مبتلا به دیابت نوع دو در جهان منجر شده است.

استرس و دیابت

استرس می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به دیابت باشد یا آن را تشدید کند؟

فشار روانی یا آنچه در عرف به استرس معروف است، باعث می‌شود بدن شما طوری عمل کند که گویا تهدید شده است. منبع این فشار می‌تواند جسمی یا روانی باشد. بروز فشار روانی، باعث فعال شدن واکنشی تحت عنوان «واکنش بجنگ یا فرار کن» در بدن می‌شود. در این واکنش سطح گلوکز و چربی به‌شدت افزایش می‌یابد تا بدن را برای فرار از خطر  آماده کند. در پی افزایش این هورمون‌ها، قند خون بالا می‌رود. با توجه به این مقدمات، توجه به سلامت روان و مدیریت استرس یکی از عوامل بسیار مهم در کنترل قند خون مبتلایان به‌شمار می‌آید.
باید توجه داشت که سبک زندگی ناسالم از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز ابتلا به دیابت نوع دو است؛  مدیریت نادرست استرس‌های روزانه، بر عادات روزانه و سبک زندگی، اثری منفی و مخرب بر جا می‌گذارد.انتخاب‌ غذای ناسالم و روی آوردن به رفتارهای پرخطری مانند استعمال دخانیات به‌نوبه‌ی خود می‌تواند نقشی مهم در افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو داشته باشد.

کنترل دیابت
دیابت چطور درمان می‌شود؟

با وجود تحقیقات گسترده‌ای که پیرامون درمان دیابت انجام می‌گیرد، برای کنترل قند همچنان بر کسب آموزش‌های لازم تاکید شده است. این آموزش‌ها باعث می‌شود افراد مبتلا به دیابت در مورد خودمدیریتی توانمند شوند و بتوانند بیماری را کنترل کنند. دلیل دیگری که بر اهمیت دریافت اطلاعات جامع می‌افزاید، این است که بیماری‌های مزمنی مثل دیابت درمان قطعی ندارند و هدف اصلی، کنترل آن است. بنابراین آگاهی است که حرف اول و آخر را می‌زند. نکته‌ی قابل توجه دیگر توجه نکردن به شایعات است. برای کسب اطلاعات باید به سراغ مرجع‌های مطمئن و علمی بروید و صرفا” از افراد متخصص راهنمایی بخواهید.

در همین باره بیشتر بخوانید:

خطر دیابت؛ تهدیدی برای سلامتی (بخش اول)

 • مهریه زن

  آیا با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟

  همین که عقد ازدواج صورت گرفت زن مالک مهریه می‌شود و این اجازه را خواهد داشت تا مهریه خود ر…
 • دریاچه گهر

  دریاچه گهر، نگین زیبای اشترانکوه

  دریاچه گهر در استان لرستان و جایی بین کوه‌های زاگرس در پای کوه اشترانکوه قرار دارد. …
 • مهمان نوازی

  این مردمان مهمان نواز

  مهمان نوازی بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی‌ها و انگیزه‌ای برای سفر به شمار می‌رود. ما مهمان…
بیشتر ببینید در یادداشت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.