خانه خبر و گزارش بازار مسکن در هفته گذشته به خانه‌اولی‌ها خانه نمی‌فروشند

به خانه‌اولی‌ها خانه نمی‌فروشند

۰
0

به خانه‌اولی‌ها خانه نمی‌فروشند. این پدیده‌ی تازه درست در روزهایی شایع شده که قیمت مسکن کاهش یافته است. قضیه از این قرار است که واسطه‌ها و فروشنده‌ها مایل نیستند با وام‌دارها وارد معامله شوند. خانه‌اولی‌هایی که امتیاز وام 160میلیون تومانی را دارند، بیش از دیگران به دردسر افتاده‌اند.

به گزارش مجله دلتا و به نقل از فرادید، بر اساس رویه‌ی شبکه‌ی بانکی نماینده‌ی بانک این تسهیلات را روز تنظیم سند در دفترخانه‌ی اسناد رسمی به فروشنده می‌پردازد. بنابراین فروشندگان حاضر نیستند وصول 160 میلیون تومان از بهای فروش ملک را تا روز محضر به تعویق بیندازند.

در مناطقی که تقاضای مسکن بالا است، بعضی فروشنده‌ها تنها 10 تا 20 درصد ارزش ملک فروخته‌شده را روز محضر دریافت می‌کنند. یعنی خانه‌اولی‌هایی که از وام 160میلیون تومانی استفاده می‌کنند، باید خانه‌ای به ارزش 800 میلیون تومان بخرند که 20 درصد ارزش ملک، با مبلغ وامشان برابری کند.

وام خانه‌اولی‌ها

تا پیش از تورم و افزایش قیمت مسکن، فروشندگان می‌پذیرفتند که مبلغ وام را در روز تنظیم قرارداد و در محضر دریافت کنند. اما با افزایش سقف وام بانکی خرید مسکن و تغییر روزبه‌روز ارزش پول و نوسان ارز، این مساله به یک مشکل جدی تبدیل شد. شبکه‌ی بانکی هنوز برای حل این مشکل چاره‌ای نیندیشیده است.

در واقع مشکل خانه‌اولی‌ها این است که 80 میلیون تومان پول را در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند تا بتوانند وام 160 میلیون تومانی را اخذ کنند. اما وقتی وامشان را دریافت کرده‌اند که قیمت مسکن 70 درصد رشد کرده است و حتی فروشندگان هم رغبتی ندارند خانه‌هایشان را به این گروه از افراد بفروشند. در نتیجه شرایط دشواری برای خانه‌اولی‌ها به‌وجود آمده است. شبکه‌ی بانکی با تغییر در فرایند استعمالات و پرداخت وام به فروشنده می‌تواند تا حد زیادی از بار این مشکل بکاهد.

بر اساس تحقیقات میدانی استعلامات از دستگاه‌های مختلف مانند وزارت راه و شهرسازی، ‌اداره‌ی کل دارایی و شهرداری مناطق چند روز به طول می‌انجامد. این در حالی است که با استفاده از روش‌هایی در دولت الکترونیک می‌توان این زمان را کاهش داد.

بیشتر ببینید در بازار مسکن در هفته گذشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.