خانه یادداشت روز نکات مهم در وکالتنامه‎‎های فروش ملک

نکات مهم در وکالتنامه‎‎های فروش ملک

۰
1
وکالت در فروش ملک

وکالت در فروش ملک چه قوانینی دارد؟

بسیار پیش می‎آید که طرفین معامله فرصت کافی برای حضور و بستن قرارداد ندارند و به همین دلیل نیز شخصی را به عنوان وکیل برای پیگیری امور شخصی خود تعیین می‎کنند. در قراردادهای ملکی نیز همین اتفاق می‎افتد، اما نکات ظریفی در این وکالت‎ها وجود دارد که در این مقاله و مطالب پیش‎رو از مجله دلتا به آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی وکالت عقدی است که یکی از طرفین، این اجازه را به شخص دیگری می‎دهد تا آن شخص برای انجام امری از طرف او اقدام نماید. در قرارداد ملکی نیز وکالت به همین معناست، به این صورت که یکی از طرفین قرارداد شخصی را معین می‎کند تا امور خرید، فروش یا هر عمل حقوقی دیگری را از جانب او انجام دهد.

وکالت در فروش ملک

 

اما دو نکته مهم و کلیدی وجود دارد که باید به آن توجه کنید؛ اولا قراردادهای وکالت را می‎بایستی کتبی منعقد کنید تا در معاملات بعدی به مشکلی بر نخورید و دوم آنکه برای اطمینان خاطر بیشتر بهتر است تا قراردادهای وکالتی در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسند، تا کاملا مورد تایید بوده و قابل استناد باشند.

اما دقت داشته باشید که صرف اینکه وکالتنامه‎ای در دفتر‎خانه اسناد رسمی به ثبت رسیده است، دلیلی بر بی‎عیب و نقص بودن آن وکالتنامه نیست پس توجه کامل به متن وکالتنامه در هر شرایطی ضروری است. در ادامه به دیگر نکات مهم و قابل توجه در وکالتنامه‎های خرید و  فروش ملک می‎پردازیم.

درمتن وکالتنامه می‎بایستی حدود وکالت وکیل ذکر شود، به عنوان مثال وقتی شخصی با در دست داشتن وکالتنامه ادعای وکالت می‎کند و قصد دارد تا با آن خانه‎ای را به فروش برساند یا ملکی را بخرد، ابتدا باید حدود وکالت وکیل را بررسی کنید که آیا چنین شخصی توانایی خرید و یا فروش ملک را دارد یا اینکه وکالتنامه‎ی تنظیم شده صرفا وکالتنامه‎ای اداری و کاری است که وکیل را در خرید و فروش محدود می‎کند.

وکالت نامه

 

نکته دیگر اینکه گاهی اوقات پیش می‎آید که فردی برای فروش ملک خود وکالتنامه‎ای تنظیم می‎کند و شخصی را وکیل خود در این امر قرار می‎دهد اما خودش بدون اطلاع وکیل به معامله می‎پردازد، باید توجه کنید که چنین معامله‎ای کاملا قانونی است و حتما نبایستی خود وکیل به انجام معامله بپردازد.

نکته مهم دیگر در خرید و فروش وکالتی که شما به عنوان طرف مقابل بایستی به آن توجه داشته باشید اعتبار وکالتنامه است. در چند مورد حتما اعتبار وکالتنامه‎ی فرد را مورد بررسی قرار دهید. اول اینکه اگر وکالتنامه مدت دار باشد، بایستی توجه داشت که از مدت وکالت نگذشته باشد(مخصوصا در وکالتنامه های جدید)، دوم  درصورتی‎که موکل شخصی مسن باشد(زیرا همانطور که می‎دانید با فوت موکل قرارداد وکالت به کل از بین خواهد رفت) و مورد سوم هم توجه به عزل یا عدم عزل وکیل است، یعنی آیا وکیل از جانب موکل همچنان صلاحیت معامله دارد یا اینکه از کار بیکار شده است؟(در قراردادهای وکالت حق عزل یا عدم عزل وکیل نوشته می‎شود).

همچنان با مجله دلتا همراه باشید تا در مقاله‎های بعدی نکات مهم‎تری از وکالت را برای شما بازگو کنیم.

در همین ارتباط بخوانید:

حق فسخ؛ بلای جان مالک شد

بیشتر ببینید در یادداشت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

شرایط اساسی صحت معاملات

منظور از جهت در واقع انگیزه و هدفی که معامله‌کننده بر اثر آن، حاضر به انجام معامله می‌شود …