خانه نکات حقوقی نحوه اعتراض به جریمه رانندگی

نحوه اعتراض به جریمه رانندگی

۰
1
گاهی قبض جریمه به صورت هوشمند ثبت می‌شود. در واقع باید در نظر داشت که دوربین‌های پلیس راهور سه تخلف عبور از چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد را با تصاویر مستند لحظه وقوع تخلف، ثبت می‌کنند.
اعتراض به جریمه رانندگی

اعتراض به قبوض جرایم رانندگی از موضوعات مهمی است که بسیاری از افراد در مورد آن سؤال می‌پرسند. اکثر این افراد به دلیل اینکه تخلفی به صورت اشتباه در خلافی آن‌ها ثبت شده است، به دنبال راهی برای اعتراض هستند. به طور مثال ممکن است شخصی با وجود اینکه خودروی وی در یک روز مشخص از پارکینگ منزل بیرون نیامده و در هیچ یک از معابر اصلی و فرعی شهر ترددی نداشته‌، پیامکی با این مضمون دریافت کند که در فلان تاریخ و ساعت، در فلان محل، به دلیل فلان تخلف جریمه شده‌ است. دریافت این گونه از پیامک‌ها در درجه اول باعث تعجب فرد و در نهایت منجر به اعتراض و شکایت از نیروی انتظامی می‌شود. به همین منظور در مجله دلتا به بررسی فرآیند اعتراض به جریمه رانندگی پرداخته شده است.

اعتراض به جریمه رانندگی

طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، رسیدگی به اعتراضات قبوض جرایم رانندگی در دو مرحله انجام می‌شود.
در مرحله اول رسیدگی به صورت غیر حضوری و در واحد‌های پلیس + ۱۰ انجام می‌شود و در مرحله بعدی و در صورت درخواست مجدد اعتراض، متقاضیان می‌توانند به واحد‌های رسیدگی به تخلف در سراسر کشور مراجعه کنند.
برای اطلاع از قبض جریمه رانندگی به همراه داشتن مدارکی از جمله کارت و شناسنامه خودرو و حضور مالک و نماینده قانونی برای اعتراض به قبوض جرایم رانندگی الزامی است.
همچنین برای اعتراض باید متقاضی حتماً ساکن منطقه‌ای باشد که در آنجا به واحد رسیدگی به تخلفات مراجعه کرده‌ است و یا پلاک خودرو متعلق به آن استان باشد.

جریمه رانندگی

اعتراض به جریمه دوربین کنترل سرعت

تا به این قسمت در مورد نحوه اعتراض به تخلفات رانندگی خودروهایی که راننده آن‌ها، قبض جریمه را در اختیار دارد توضیح داده شد. اما گاهی قبض جریمه به صورت هوشمند ثبت می‌شود. در واقع باید در نظر داشت که دوربین‌های پلیس راهور سه تخلف عبور از چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد را با تصاویر مستند لحظه وقوع تخلف، ثبت می‌کنند. این تصاویر برای راننده متخلف ارسال می‌شود. گرچه احتمال بروز خطا در این روش بسیار کم و اندک و در حدود یک درصد است، اما با این حال غیر ممکن نیست، زیرا گاهی ممکن است رقمی از رقم‌های پلاک جابه‌جا و پیام تخلف برای راننده دیگری ارسال شود که اصلا در آن روز و ساعت در محل مورد نظر حضور نداشته است. بنابراین رانندگانی که به جرائم صادر شده توسط دوربین کنترل سرعت و تخلف رانندگی پلیس معترض هستند، می‌توانند به مراکز رسیدگی پلیس راهور تهران مراجعه کنند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جریمه پوشاندن یا مخدوش کردن پلاک “جریمه دستکاری پلاک خودرو” را مطالعه کنید.

 • فروش ملک به چند نفر

  مجازات فروش ملک فروخته شده

  مطابق ماده 105 قانون ثبت، هر کس تقاضای ثبت ملکی را کند که قبلاً به دیگری انتقال داده یا با…
 • دادگاه تجدید نظر

  رأی دادگاه تجدید نظر قابل اعتراض است؟

  اگر شاکی نسبت به رأی اعتراض داشته باشد باید با درخواست کتبی و ابطال تمبر این درخواست را به…
 • فسخ قرارداد و تخلیه ملک

  فسخ قرارداد و تخلیه ملک

  مستاجر خسارتی بیش از مقدار مبلغ ودیعه به ملک وارد کرده در ضمن؛ پول آب، برق، گاز و تلفن وی …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مجازات فروش ملک فروخته شده

مطابق ماده 105 قانون ثبت، هر کس تقاضای ثبت ملکی را کند که قبلاً به دیگری انتقال داده یا با…