خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی آنچه باید درباره بیمه ساختمان بدانید!

آنچه باید درباره بیمه ساختمان بدانید!

۰
0
در این گزارش با قوانین بیمه ساختمان آشنا می‎شوید.
بیمه ساختمان

در نوشته های قبلی از هزینه های جاری و مشترک آپارتمان صحبت کردیم. یکی از مهم ترین هزینه های مشترک که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی شود، هزینه بیمه ساختمان است.

زندگی در یک آپارتمان هزینه هایی دارد و برخی از این هزینه ها هزینه هایی هستند که همه ی ساکنان چه در آن ساکن باشند چه نباشند بایستی پرداخت کنند که از این هزینه ها به هزینه های مشترک یاد می شود.

معمولا مبلغی که با عنوان شارژ برای پرداخت این هزینه ها از ساکنان می گیرند. اما این هزینه ها در اکثر موارد برای تعمیرات و رنگ آمیزی و تعمیرات تاسیسات و غیره مصرف می شود.

 با افزایش آپارتمان نشینی و ساکن شدن هرچه بیشتر مردم شهرها در آپارتمانها و در نتیجه تراکم هرچه بیشتر جمعیت ها در محدوده ساختمان ها بیمه کردن ساختمان امری ضروری به نظر می رسد. چرا که در آپارتمان ها در صورت وقوع حادثه ای برای یکی از واحد های ساختمان احتمال اینکه این خطر متوجه بقیه ساکنین ساختمان ها بشود بسیار بالا است. این در حالی است که کمتر پیش می آید که آپارتمانی مبلغی را برای بیمه کردن ساختمان از ساکنان بگیرد.

این در حالی است که قانون تملک آپارتمان ها بیمه ساختمان را برای ساکنان ساختمان ها یک تکلیف اجباری کرده است.

بیمه ساختمان

چه کسی مسئول انجام بیمه ساختمان است؟

این وظیفه مشخصا در این قانون برعهده مدیر ساختمان قرار داده شده است. طبق ماده ۱۴ قانون تملک آپارتمان ها، مدیر ساختمان که از سوی مالکان برای اداره امور مجموعه ساختمان انتخاب می شود و کتبا یا عملا این مسئولیت را می پذیرد، مسئولیت دارد کل ساختمان را در مقابل حادثه آتش سوزی نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه کند.

این ماده همچنین بیان نموده مدیری که به این وظیفه عمل نکند مسئول جبران خسارات وارده به مالکان یا ساکنان است. یعنی مالکان حق دارند علیه او به دادگستری مراجعه و خسارت هایی که در اثر آتش سوزی به مال یا جان آنها وارد شده است را مطالبه کند. البته اگر خسارات وارده تا پنج میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف به آن رسیدگی می کند.

اگر مدیر یک مجموعه آپارتمانی اقدام به بیمه کردن اپارتمان نکرد، ساکنان می توانند او را مجبور به انجام این مسئولیت کنند. اگر همه مالکان بخواهند که ساختمان بیمه شود اما مدیر مخالفت کند، مالکان می توانند مدی را عوض کنند و از مدیر جدید بخواهند که این کار را انجام دهد.

بیمه ساختمان

اما اگر برخی از مالکان خواهان بیمه کردن ساختمان باشند و برخی دیگر از انها نباشند، مالکی که می خواهد ساختمان بیمه شود، می تواند حسب مورد به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه و علیه مدیر دادخواست الزام به ایفای وظیفه قانونی «بیمه کردن ساختمان» را تقدیم دادگاه کند. در این مورد مدیر موظف است این وظیفه را انجام دهد  اگر مالکان مخالف اصرار کنند، دادگاه می تواند مالکان مخالف بیمه را نیز به عنوان ثالث ملزم به پرداخت هزینه های بیمه کند.

چه بیمه هایی برای ساختمان ضروری شناخته شده است؟

تکلیفی که قانون تملک آپارتمان ها ایجاد کرده است فقط محدود به بیمه آتش سوزی است و مدیر ساختمان بیشتر از این، مسئولیت دیگری ندارد. البته در رابطه با ساختمان انواع حوادث متصور است و بنابراین انواع پوشش های بیمه ای هم برای آن وجود دارد.

مثلا ممکن است ساختمانی در اثر سهل انگاری مهندس ناظر یا سازنده، ریزش کند. در این موارد اگر سازنده یا مهندس ناظر برای آن ساختمان بیمه نامه مسئولیت گرفته باشد، بیمه خسارت را پرداخت می کند. در غیر این صورت سازنده یا مهندس ناظر مسئول جبران خسارت خواهد بود.

مطالب مرتبط دیگر ار در مجله دلتا بخوانید.

 • صدور چک از حساب مسدود

  صدور چک از حساب مسدود جرم است؟

  از مواردی که موجب می‌شود بانک در برابر چک ارائه‌ شده، گواهی ‌عدم‌ پرداخت صادر کند و به اصط…
 • حضانت دائم فرزند

  حضانت دائم فرزند

  در صورتی که شخصی حضانت دائم را با توافق دیگری گرفته باشد ولی حقوق فرزند به هر دلیلی رعایت …
 • استرداد اموال مسروقه

  پیگیری اموال به سرقت رفته

  در صورتی که سارق خساراتی اموال دزدی وارد ‌کند، مال‌باخته باید دادخواست مطالبه خسارت به هما…
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

صدور چک از حساب مسدود جرم است؟

از مواردی که موجب می‌شود بانک در برابر چک ارائه‌ شده، گواهی ‌عدم‌ پرداخت صادر کند و به اصط…