خانه نکات حقوقی مراحل پیگیری سرقت خودرو

مراحل پیگیری سرقت خودرو

۰
1
زمانی که خودرویی به سرقت می‌رود، لازم است مالک خودرو مسروقه پس از اعلام جرم مذکور به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه و اعلام سرقت خودرو کند.
سرقت خودرو

سرقت خودرو از جمله جرائمی است که در قانون برای سارق مجازات در نظر گرفته شده است. در بسیاری از موارد، افرادی که وسیله نقلیه آن‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرد، گاهی حتی با سارق درگیر شده و موجب خسارات جانی نیز می‌شوند. در مجله دلتا مراحل پیگیری سرقت خودرو توضیح داده شده است.

جرم سرقت خودرو

یکی از نکات مهم در مورد سرقت اموال و همچنین سرقت خودرو ، مسأله بازگرداندن مال به سرقت رفته است. در واقع در تمام جرائم اگر مالی از صاحب حق به دلیل  ارتکاب جرم از بین رفته باشد، باید برای بازپس گیری‌ اموال، به دادگاه‌های حقوقی مراجعه شود. به موجب قانون، نیاز به طرح دعوای مجدد در دادگاه حقوقی نیست و قاضی دادگاه رسیدگی‌ کننده به سرقت، به طور خودکار به پس دادن خودروی مسروقه به مالک آن  دستور خواهد داد. اگر خودروی مسروقه ازبین رفته باشد یا به هیچ وجه به آن دسترسی نباشد، باید قیمت روز آن اموال به صاحب مال پرداخت شود. به طور مثال اگر از روز سرقت خودرو تا روز پرداخت مبلغ اتومبیل، قیمت خودرو در بازار دچار نوسان باشد، باید قیمت روزبازار پرداخت  در نظر گرفته شود.

جرم سرقت خودرو

مراحل پیگیری سرقت خودرو

زمانی که خودرویی به سرقت می‌رود، لازم است مالک خودرو باید با مراجعه به کلانتری محل وقوع جرم سرقت حودرو را اعلام کند. سپس پرونده تشکیل و مراتب به دادسرای محل وقوع جرم اعلام می‌شود. معمولاً در پرونده‌های مربوط به سرقت خودرو برخلاف سایر جرائم، پرونده برای بررسی و تحقیقات بیشتر به اداره آگاهی ارسال می‌شود. در اداره آگاهی تحقیقات و پیگیری‌های لازم در مورد سرقت صورت می‌گیرد. البته باید در نظر داشت که در دادسرا نیز در خصوص پرونده تحقیقات لازم انجام می‌شود. در این گونه جرائم، نیاز به تقدیم دادخواست به دادگاه کیفری برای پس گرفتن خودرو نیست و دادگاه کیفری ضمن صدور حکم جرم ،سارق را به پس دادن خودرو محکوم می‌کند.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟

پارک کردن ماشین در پارکینگ مزایای بسیاری دارد. که یکی از آن‌ها محفوظ بودن خودرو از آسیب‌ها…