خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی «وکالت بلاعزل» را بشناسید تا قافیه را نبازید!

«وکالت بلاعزل» را بشناسید تا قافیه را نبازید!

۰
1
«وکالت بلاعزل» را بشناسید تا قافیه را نبازید!

یک شیوه رایج در خرید و فروش خانه و آپارتمان یا هر ملک دیگری خرید و فروش به صورت وکالتی است که در مطالب قبلی به آن پرداختیم. انتخاب این شیوه از سوی افراد مختلف، دلایل متفاوت دارد.اما یک سوالی که مطرح می شود این است که وقتی می گوییم وکالت بلاعزل ، منظور از بلاعزل چیست؟

منظور از وکالت بلاعزل یعنی وکالتی که طرفین حق از بین بردن آن را ندارند. وکالت بلاعزلی که در خرید و فروش معاملات ملکی مطرح می شود، وکالتی است که فروشنده به خریدار می دهد تا خود او کارهای اداری و ثبتی انتقال سند مانند گرفتن استعلام های ثبتی و مفاصا حساب های شهرداری و در نهایت ثبت سند را انجام دهد.

اما باید به این موضوع خیلی مهم توجه کنیم که گرفتن وکالت بلاعزل از فروشنده به معنای انتقال مالکیت به خریدار نیست! این تصور نادرستی است که بین مردم رواج دارد.

                                                   «وکالت بلاعزل» را بشناسید تا قافیه را نبازید!

خرید خانه یا آپارتمان با وکالت بلاعزل چه مشکلاتی دارد؟

  1. بعضی از مردم فکر می‌کنند چون وکالت، بلاعزل است، پس هیچ وقت از بین نخواهد رفت و برای همیشه معتبر بوده و وکیل می‌تواند هر زمانی بخواهد سند را به خود منتقل کند. اما این تصور نیز اشتباه است. وکالت بلاعزل با فوت فروشنده یا خریدار از بین می رود.
  2. چون با دادن وکالت بلاعزل هنوز خریدار مالک نشده است، احتمال کلاهبرداری از سوی فروشنده بسیار بالا می رود. ممکن است فروشنده به کلی منکر قرارداد بین خود و خریدار شود و چون توافقات شفاهی بوده، برای خریدار بسیار سخت می شود که ثابت کند فروشنده ملک را به او فروخته است.
  3. به همان دلیل که فروشنده هنوز مالک است، ممکن است طلبکاران او با گرفتن برگه اجراییه توقیف کنند و خریدار چیزی ندارد که ثابت کند فروشنده ملک را به او فروخته است.
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.