خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی فروش مال غیر ،کلاهبرداری پنهان!

فروش مال غیر ،کلاهبرداری پنهان!

۱
9
در فروش مال غیر حتی مالک هم می تواند محکوم و مجازات شود.
فروش مال غیر

قانون به کسی که ملکی را در تصاحب خود دارد، اجازه هرگونه استفاده و بهره برداری را می دهد. یعنی مالک حق انتفاع، بهره برداری، تصرف و نقل و انتقال را دارد. یکی از مهم ترین تصرفاتی که مالک حق دارد نسبت به مال خود انجام دهد حق «نقل و انتقال مال» است. بر این اساس، هیچ کس جز خود مالک و یا کسانی که از سوی او اجازه داشته اند حق این گونه تصرف را در مال او نخواهد داشت.

به گزارش مجله دلتا یکی از رخدادهای رایج در عرصه تجارت و خرید و فروش این است که کسی غیر از مالک با معرفی خود به عنوان مالک اقدام به فروش مال کند. نباید از این موضوع، راحت عبور کرد چرا که  در این صورت یک جرم رخ داده!

این موضوع آنقدر مهم و نیازمند پیشگیری است که قانونگذار ایران به احکامی که در قانون مجازات آمده اکتفا نکرده و قانون جداگانه ای برای آن تصویب کرده است. ماده یک «قانون انتقال مال غیر» سه دسته «مسئول» را در این خصوص به رسمیت شناخته است:

انتقال دهنده مال غیر:

این فرد کلاهبردار محسوب می شود و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری،مجازات حبس از یک تا هفت سال، پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده و رد مال به صاحبش را در نظر گرفته است.

انتقال گیرنده مال غیر:

اگر خریدار هم در زمانی که مال را از انتقال گیرنده می گیرد، بداند که این فرد، مالک یا فرد مجاز از سوی مالک نیست، مانند انتقال دهنده کلاهبردار محسوب شده و مجازات مشابه او را دارد!

مالک:

به نکته جالب و البته مهم ماجرا می رسیم! شاید عجیب باشد اما حتی مالک هم می تواند محکوم و مجازات شود؛ اگر مالک تا یک ماه بعد از اطلاع از این که مال او بدون اجازه به دیگری منتقل شده است اظهاریه برای ابلاغ به «انتقال گیرنده» را به اداره ثبت‌ اسناد یا دادگاه یا یکی از دوایر دیگر دولتی تسلیم نکند (مطلع کردن او از مالکیت خود)، معاون جرم محسوب می شود. مجازات معاون جرم «حداقل مجازات جرم اصلی» است یعنی یک سال حبس.

                                            فروش مال غیر

علاوه بر این، اگر دلال هم با  اطلاع از این که مال متعلق به غیر از «انتقال دهنده» است در شکل گیری معامله با او همکاری کند، ممکن است به عنوان شریک جرم (که مجازاتش مانند جرم اصلی است) و یا معاون جرم مورد تعقیب قرار گیرد.

البته از آنجایی که قانون عنوان «کلاهبرداری» را به انتقال دهنده و انتقال گیرنده نسبت می دهد ، بایستی به این موضوع نیز توجه کرد که این اشخاص باید حتما سوء نیت یا قصد اضرار به غیر  داشته باشند.

اما فارغ از مجازات کسانی که اقدام به خرید و فروش مال غیر می کنند،لازم است وضعیت و سرنوشت خود «قرارداد» هم مشخص  شود. این موضوعی است که در  آینده به آن  نیز خواهیم پرداخت.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

یک نظر

  1. کلاتی

    ۱۴ اسفند، ۱۳۹۶ در ۸:۵۴ ب.ظ

    ممنون از اطلاع رسانی شما،(یک مشاور املاک)

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.