ثبت و جستجوی ملک
خانه واژه نامه حقوقی و ملکی

واژه نامه حقوقی و ملکی

طرح جامع و طرح تفصیلی را کامل تر بشناسیم

بسیاری از مردم در موارد مختلف با اصطلاحاتی روبه رو می‎شوند که از معنا و تعریف آن‎ها آگاه نیستند. مثلا این اصطلاحات را به وفور در اخبار رادیو و تلویزیون می‎شنوند یا زمانی که به شهرداری ها مراجعه می‎کنند و موارد دیگر. دو اصطلاح در حوزه‌ شهرسازی که شهروندان کم‌وبیش لازم است با آن آشنا باشند، طرح جامع و طرح تفصیلی است.

انواع کاربری اراضی و تغییر قانونی آنها

کاربری اراضی

کاربری‌ های اراضی و املاک برای اینکه محیط شهری متوازنی داشته باشیم، تعریف می‌شوند. اثر این کاربری‌ها این است که فقط در کاربری مجاز می‌توان ملک را احداث کرد. یعنی در کاربری مسکونی فقط ملک مسکونی و در کاربری تجاری تنها می‌توان بنای تجاری احداث کرد. مثلا در کاربری آموزشی نمی‌توان پاساژ و مغازه احداث کرد.

اعسار؛ در اصطلاح حقوقی به چه معنی است؟

اعسار

اصولا "طرح دعوا توسط یک شخص در مراجع قضائی مستلزم صرف وقت و هزینه خواهد بود. هدف هر فرد از طرح دعوا و صرف وقت و هزینه و گرفتن حکم به نفع خود و اجرای آن حکم است. با این حال گاهی اوقات موانعی سر راه این هدف نهایی یعنی اجرای احکام، ایجاد می شود که یکی از مهم‌ ترین آنها، موضوع اعسار است.

پرداخت نکردن نفقه زن چه مجازاتی دارد؟

نفقه

با عقد ازدواج؛ زن حق دارد هزینه ماهانه دریافت کند. زن برای استحقاق دریافت هزینه ماهانه؛ حتما لازم نیست تنگدست باشد زیرا مرد موظف است نفقه زن را بپردازد، حتی اگر زن بسیار توانگر باشد.

تکالیف حقوقی موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

موجر

پس از انتخاب ملک مورد نظر برای اجاره کردن و تنظیم اجاره نامه، مالک ملک (موجر) و مستاجر از زمان تعیین شده در قرارداد دارای حقوق و تکالیفی می‎شوند که در این نوشته به این موضوع می‎پردازیم.

تامین خواسته در پرسش و پاسخ های حقوقی

تامین خواسته

در سلسله پرسش و پاسخ های حقوقی مجله دلتا سوالاتی که برای عموم مردم پیش می‎آید بررسی و پاسخ داده می‎شود. در این بخش به سوالاتی که در خصوص موضوع مهم تامین خواسته مطرح شده است، به بررسی و پاسخ خواهیم پرداخت.

تکلیف اموال فردی که در حالت کما است، چه می‎شود؟!

اموال

افزایش آگاهی‌های حقوقی مردم نه فقط از طرح دعاوی نادرست و افزایش پرونده‌ها در دادگستری جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود مردم در محاکم سردرگم نشوند؛ بنابراین ارتقاء سطح آگاهی‌های حقوقی مردم می‌تواند از حجم زیادپرونده‎ها در دستگاه قضایی بکاهد و در وقت و هزینه‌های مردم نیز صرفه‌جویی شود.

قبل از سفر، از ممنوع الخروج نبودن خود مطمئن شوید

ممنوع الخروج

بسیار پیش آمده که بعد از برنامه‎ریزی و آماده کردن کلیه وسایل سفر به خارج از کشور، وقتی اقدام به رفتن می‎کنید، تازه متوجه می‎شوید که حق خروج از کشور را ندارید و در واقع شما را به هر دلیل ممنوع الخروج کرده‎اند! در این مطلب بر آنیم تا به شرح جزئیات و دلایل قانونی ممنوع الخروج بودن افراد بپردازیم.

حق سرقفلی این مغازه به فروش می‎رسد

حق سرقفلی

حق سرقفلی، حقی است که با تلاش مستأجر و به مرور زمان ارزش ملک تجاری را افزایش می‎دهد و این حق نباید نادیده گرفته شود. البته این حق فقط برای ساختمان‎های تجاری در نظر گرفته شده است و ساختمان‎های مسکونی را شامل نمی‎شود.

اگر صادر کننده چک فوت کند سرنوشت چک چه می‎شود ؟

صادر کننده چک

پس از فوت صادر کننده چک ، از آنجا که در زمان صدور چک آن شخص زنده بوده و این تصمیم با اختیار وی گرفته شده، بانک می‌تواند قبل از این‎که انحصار وراثت انجام شود، وجه چک را به دارنده پرداخت کند.

چطور یک مبایعه نامه بنویسید که کمتر ضرر کنید

کمتر ضرر کنید

مبایعه نامه‎ی شما با توجه به طرف معامله، نسبت به هر مورد متفاوت است اما می‎توانید با دقت در پاره‎ایی جزئیات، متن آن را طوری تنظیم کنید که کمتر ضرر کنید.

بررسی اطلاعیه سازمان ثبت درباره رفع مشکلات ثبتی املاک

املاک خصوصی

قوانين و مقررات ثبت پيچيدگی‎های خاصی دارد، معمولاً مردم در مواردی كه املاک خصوصی ‌آنها دچار مشكلات ثبتی می‎شود، نگران آنند كه چگونه اين مشكلات را برطرف كنند.

۱۲۳۴صفحه ۱ از ۴

جدیدترین مطالب

وبگردی

اپلیکیشن مجله دلتااملاک فروشی خارج از ایرانفروش 400 متر مغازه در شیرازفروش مجتمع آپارتمانی در تهرانپرسش و پاسخ حقوقی ملکی
مشاور املاک برترروف گاردن چکاد بامفروش آپارتمان مسکونی در اردبیلوب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملکفروش مجتمع تجاری مسکونی