ثبت و جستجوی ملک
خانه دانستنی های حقوقی ملکی

دانستنی های حقوقی ملکی

زن در چه صورتی می تواند تقاضای طلاق کند؟

طلاق

در کشور ایران طبق حقوق و مقررات فقه اسلامی، طلاق از حقوق زوج (مرد) محسوب می‎شود. و مرد می‎تواند با رعایت شرایط قانونی مانند پرداخت حقوق مالی و طی مراحل قانونی همسر خود را حتی در صورت مخالفت طلاق دهد. اما زوجه (زن) بدون رضایت شوهر حق طلاق ندارد مگر در شرایطی که در این نوشته به آن می‎پردازیم.

10 نکته کلیدی و مهم در اجاره ملک

اجاره ملک

اجاره ملک برای مستاجران همیشه با سختی هایی مواجه بوده است . از انتخاب محله و بررسی قیمت ها و ... تا تنظیم اجاره نامه و چانه زنی ها برای اجاره بها. در این نوشته به برخی از نکات مهم و ضروری در این خصوص اشاره می شود .

تدلیس یا فریب در ازدواج چه مجازات هایی دارد؟

تدلیس

در صورتی‎که هر یک از زوج ها قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالیه، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد ( مجرد بودن به رغم اینکه متاهل باشد) فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از این موارد واقع شود، به آن تدلیس گویند.

هزینه تعمیر آسانسور طبقه همکف را شامل می شود؟

تعمیر آسانسور

ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است، البته در مواردی که هزینه‌های آسانسور نسبت به کل هزینه‌های ساختمان تفکیک شده باشد موضوع به نحو دیگری است.

تامین خواسته در پرسش و پاسخ های حقوقی

تامین خواسته

در سلسله پرسش و پاسخ های حقوقی مجله دلتا سوالاتی که برای عموم مردم پیش می‎آید بررسی و پاسخ داده می‎شود. در این بخش به سوالاتی که در خصوص موضوع مهم تامین خواسته مطرح شده است، به بررسی و پاسخ خواهیم پرداخت.

هدایای نامزدی را طبق قانون باید برگردانید

هدایای نامزدی

اگر به هر دلیل در دوران نامزدی بین زوجین اختلافی پیش آید و نتوانند تصمیم به قطعی شدن ازدواج با یکدیگر بگیرند؛ تکلیف هدایای نامزدی به چه صورت است؟ در این نوشته به پاسخ این موضوع طبق قانون می‎پردازیم.

آیا مساحت ملک در هزینه شارژ ساختمان موثر است؟

شارژ ساختمان

مطابق با قانون تملک آپارتمان‎ها، مالکان ساختمان موظفند در پرداخت هزینه‎های مستمر و هزینه‎هایی که برای حفظ و نگهداری قسمت‎های مشترک ملک مصرف می‎شود، طبق مقررات مشارکت کنند.

تکلیف اموال فردی که در حالت کما است، چه می‎شود؟!

اموال

افزایش آگاهی‌های حقوقی مردم نه فقط از طرح دعاوی نادرست و افزایش پرونده‌ها در دادگستری جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود مردم در محاکم سردرگم نشوند؛ بنابراین ارتقاء سطح آگاهی‌های حقوقی مردم می‌تواند از حجم زیادپرونده‎ها در دستگاه قضایی بکاهد و در وقت و هزینه‌های مردم نیز صرفه‌جویی شود.

نکات مهم در خرید املاک مسکونی و تجاری

املاک

وقتی می‎خواهیم یک ملک مسکونی یا تجاری را برای استفاده یا قطعه زمینی برای سرمایه‌گذاری بخریم، کمتر به این فکر می‌کنیم که ممکن است در این مسیر به علت سهل‎انگاری و ناآگاه بودن از برخی موارد حقوقی، مشکلاتی برای‎مان ایجاد شود. در این نوشتار به چند نکته بسیار مهم  برای آگاهی و اطلاع شما  هنگام خرید املاک اشاره می‎کنیم تا شاید خریداران ملک کمتر با این مشکلات روبه‎رو شوند.

استعلام شهرداری برای فروش ملک چه مدت اعتبار دارد؟

استعلام شهرداری

برای تنظیم و ثبت سند به نام خریدار؛ لازم است از اداره‎های مختلف از جمله شهرداری منطقه‎‎ا‎ی که ملک در آن واقع شده است، استعلام دریافت کرد. مدت اعتبار استعلام، بسته به شهرداری‎های مناطق مختلف و شهری که ملک در آن‎جا واقع شده، متفاوت است.

۱۲۳...۲۴صفحه ۱ از ۲۴

جدیدترین مطالب

اپلیکیشن موبایل دلتاپرسش و پاسخ حقوقیاملاک فروشی خارج از ایران
delta.ir ثبت و جستجوی هر نوع ملک در سراسر کشورمشارکت در ساخت، 9000 متر زمین در بهترین منطقه پاسدارانفروش مجتمع تجاری مسکونیآژانس املاک برترروف گاردن چکاد بامگروه مشاورین املاک عسگری