ثبت و جستجوی ملک
دانلود اپلیکیشن مجله دلتا ثبت و جستجوی ملک
خانه نکات حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی

پرسش و پاسخ حقوقی

پیامک سند مزاحمت است؟

پیامک

 مجازات مزاحمت‌ های پیامکی ممکن است شامل شلاق، جریمه مالی و حبس تعیین شود. مواردی نظیر شخصیت متهم، دفعات و نوع مزاحمت در تعیین نوع مجازات تاثیر دارند.

قرارداد تخلیه را چگونه می توان فسخ کرد؟

دسته بندی :  پرسش و پاسخ حقوقی
۰
قرارداد تخلیه

پایان یا فسخ قرارداد و تخلیه به دلائل گوناگون متداول است .از آن جا که دلایلی که دو طرف  به منظور فسخ قرارداد و تخلیه ملک دارند ممکن است تاثیراتی متفاوت بر جای گذارد برآن شدیم تا به پرسش های در این باره پاسخ دهیم

رد مال در کلاهبرداری(+ویدئو)

رد مال

کلاهبرداری عملی است که در آن ، شخصی با کمک هوش و ذکاوت خود با رفتاری متقلبانه موجب فریب صاحب مالی می‎شود و در نتیجه مالک فریب خورده و با رضایت خویش مال ، پول ، طلا ، سند و غیره ی خود را در اختیار کلاهبردار قرار می‎دهد.

حق شارژ آپارتمان چگونه محاسبه می شود؟ (+ویدئو)

دسته بندی :  نکات حقوقی
۶
حق شارژ

هزینه‌های مربوط به حفظ و نگهداری قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها حق شارژ نام دارد. تعیین نحوه محاسبه حق شارژ آپارتمان به اراده و تصمیم مجمع عمومی‌مالکان ساختمان بر‌می‌گردد.

ریاست خانواده طبق قانون با چه کسی است؟

دسته بندی :  پرسش و پاسخ حقوقی
۳
ریاست خانواده

خانواده به عنوان اولین و بنیادی‎‏ترین اجتماع، نیاز به مسئول یا سرپرست دارد. هر تشکّل و اجتماعى که فاقد مقام مسئول یا سرپرست باشد، نابسامانى و هرج و مرج، از عوارض حتمى و اجتناب‏ ناپذیر آن است. اینک باید دید از نظر مصلحت این واحد بنیادى جامعه، ریاست خانواده جهت به عهده گرفتن مسئولیت را به چه کسى باید واگذار کرد؛ مرد؟ زن؟ هردو؟

استعلام سریع از حساب دارنده چک بلامحل

دسته بندی :  نکات حقوقی
۶
چک جدید

در این مطلب برای آگاهی و شناخت بیشتر درباره اینکه چگونه افراد برای داشتن دسته چک‎های صیاد جهت استفاده در امور تجارتی و معاملات خود باید اقدام کنند و همچنین راه پیشگیری از گرفتن چک بلامحل از طریق استعلام حساب دارنده آن می‎پردازیم.

چه زمانی ملک بدهکار جزء مستثنیات دین محسوب می شود؟

دسته بندی :  نکات حقوقی
۸
مستثنیات دین

زمانی که پای پول یا یک بدهی مالی در میان است و با مذاکره و سازش نمی‎توان بدهکار را مجاب به پرداخت بدهی اش کرد، همیشه طلبکار مجبور است با توسل به حکم یا دستور مراجع قضائی یا ثبتی، اموال بدهکار یا مدیون را معرفی، توقیف و به مزایده گذاشته و نهایتا طلب خود را از آن وصول کند.

دانستنی های حقوقی

مفید و مختصر برای آگاهی شما

دسته بندی :  نکات حقوقی
۹
آیا می دانستید

در قسمت نکات حقوقی دلتا، بر آن شدیم که مجموعه ای را با عنوان آیا می‎دانید جمع آوری کنیم تا افرادی که به دنبال دسترسی سریع‎تر به سوالات حقوقی خود هستند و یا کسانی‎که حوصله خواندن موضوعات حقوقی با متن‎های طولانی را ندارند، در این بخش به راحتی به پاسخ سوالات خود برسند.

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده چه کسی است؟

دسته بندی :  نکات حقوقی
۷
بیمه آتش سوزی ساختمان

یکی از مهم ترین هزینه های مشترک که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‎شود، هزینه بیمه آتش سوزی ساختمان است.معمولا هزینه‎های مشترک که تحت عنوان شارژ ساختمان توسط مدیر ساختمان دریافت می‎شود، در اکثر موارد برای تعمیرات و رنگ آمیزی و تعمیرات تاسیسات و... مصرف می شود.

سقط جنین چه زمانی قانونی است؟

دسته بندی :  یادداشت روز
۱۰
سقط جنین

در شرایطی شاید بتوان سقط جنین را به طور استثنایی و با دریافت مجوزهای قانونی جایز دانست. برخی قوانین با آوردن عبارت سقط درمانی این گفته را تاکید کرده‎اند.

کد رهگیری املاک الزامی است یا نه ؟

دسته بندی :  دانستنی های حقوقی
۹
کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک امنیت معامله املاک را تضمین می‎کند. طبق بخشنامه صادره وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیماه 97 تخصیص کد رهگیری در معاملات املاک و مستغلات توسط مشاوران املاک الزامی است.

حریم خصوصی

مجازات افشای اطلاعات افراد در شبکه های مجازی

دسته بندی :  نکات حقوقی
۸
اسکرین شات

بعضی اوقات دیده می شود که دو شخص از طریق پیامک در موبایل خود و یا شبکه‌های اجتماعی، در ارتباط با موضوعاتی صحبت کرده‌اند و بعد از آن، یکی از آنها دیگری را تهدید کرده که از مکالمات‎شان اسکرین شات داشته و تهدید می‎کند که اگر فلان عمل را انجام ندهد آنها را پخش می‌کند و آن شخص نیز از ترس اینکه مبادا متن این پیام‌ها انتشار یابد، از شکایت صرف نظر کرده و به خواسته شخص مقابل تن می‌دهد. راهکار قانونی چیست؟

شنود یا استراق سمع از نظر قانون چه مجازاتی دارد؟

دسته بندی :  نکات حقوقی
۰
استراق سمع

حریم خصوصی افراد دارای حرمت و محدودیت برای ورود دیگران است. حریم منزل، دفتر کار، نامه‎نگاری‎ها، ایمیل، پیامک و نامه‎های اداری و شخصی و تماس‎های تلفنی مصداق‎های حریم خصوصی هستند. رعایت اسرار و اطلاعات خصوصی مردم، یکی از مهم‎ترین مصادیق حقوق شهروندی است. در این نوشته به بررسی این‎که شنود یا استراق سمع چیست و شنود قانونی و غیر قانونی و مجازات آن می‎پردازیم.

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر با چه کسی است؟

دسته بندی :  دانستنی های حقوقی
۲
حضانت فرزندان

یکی از موضوعات مهم در خصوص تربیت و نگهداری از فرزندان ، مسئله حضانت فرزندان است. این مسئله بیشتر در موقعیتی که یکی از والدین یا هر دوی آن‎ها فوت کرده باشند و یا از هم جدا شده باشند، اهمیت پیدا می‎کند.

اوراق قضایی افراد به کدام آدرس ابلاغ می شود؟

دسته بندی :  نکات حقوقی
۲
اقامتگاه

در معاملات روزمره، برخی اوقات ممکن است با حکمی غیابی از سوی مراجع قضایی اعم از حقوقی یا کیفری و نیز مراجع ثبتی و یا ادارات دولتی و عمومی، شامل برگه‌های تشخیص مالیاتی و یا عوارض شهرداری روبرو ‎شویم که به دلیل حضور نداشتن ما در مراحل دفاع، ممکن است حکمی به ضرر ما صادر شده باشد.

چگونه طلب خود را از متوفی دریافت کنیم؟

دسته بندی :  پرسش و پاسخ حقوقی
۷
دیون متوفی

در بسیاری از موارد دیده یا شنیده ایم خانواده ‌ای که به تازگی یکی از اعضای خود را از دست داده‌ است، با کسانی مواجه می‌‌‎شوند که ادعا می‌‎کنند فرد متوفی قبل از فوت خود، به آنها بدهی داشته است و این موضوع ممکن است مشکلاتی را برای بازماندگان ایجاد کند. برای جلوگیری از چنین مسایلی، توجه به بعضی نکات ضروری به نظر می‌ رسد که در این مطلب به این موضوع می‎پردازیم.

محروم کردن از ارث ؛ قانون چه می‎گوید؟

دسته بندی :  دانستنی های حقوقی
۱۳
محروم کردن از ارث

عبارت «از ارث محرومت می‌کنم» برای بسیاری از افراد آشنااست و ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشند. در بیشتر مواقع، این عبارت توسط پدرانی به کار می‌رود که با برخی رفتارهای فرزندان خود مخالفند و می‌خواهند با این کار آن‎ها را به انجام رفتارهایی مطابق میل خود مجبور کنند.

پرسش های حقوقی با پاسخ های مختصر و مفید

دسته بندی :  پرسش و پاسخ حقوقی
۱
پرسش های حقوقی

در سلسله پرسش های حقوقی مجله دلتا به بسیاری از سوالاتی که توسط مخاطبان مجله درباره برخی از موضوعات پرکاربرد حقوقی، پاسخ داده شد. در این نوشته نیز به چند سوال پرتکرار و مهم با موضوعات مرتبط با حقوق خانواده و حقوق جزا پاسخ داده خواهد شد.

ظهر نویسی چک و مسئولیت های قانونی آن

دسته بندی :  دانستنی های حقوقی
۹
ظهر نویسی چک

اگر ظهر نویسی چک به منظور انتقال چک باشد، دارنده‌ چک در صورتی می‌تواند به پشت نویس مراجعه و مبلغ چک را مطالبه کند که گواهی‌نامه‌ عدم پرداخت تا 15روز از زمان سررسید چک، صادر شود. در این حالت او می‌تواند به هریک از صادرکننده یا پشت نویس، جهت دریافت طلب، رجوع کند.

اجازه پدر در ازدواج دختر لازم است یا نه؟

دسته بندی :  دانستنی های حقوقی
۴

هدف قانون‌گذار از معتبر دانستن اجازه پدر در ازدواج دختر باکره حفظ مصالح دختر، خانواده و جامعه است. درصورتی‌که ولی از اختیار خویش سوءاستفاده کند و بدون دلیل یا به دلیلی غیرموجه از ازدواج دختر باکره با همسر مناسب و شایسته او جلوگیری کند، اجازه ندادن او تاثیری در ازدواج دختر ندارد.

۱۲۳...۷صفحه ۱ از ۷

جدیدترین مطالب

وبگردی

اجاره واحد تجاری در شهر پردیساملاک فروشی خارج از ایراناپلیکیشن مجله دلتاپرسش و پاسخ حقوقی ملکیساخت در و پنجره UPVCشرکت طراحی داخلی آرلشهرک ویلاهای چوبی آمیتیس
وب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملکفروش ویلا مدرن در کردانرزرو هتل در ایرانفروش مجتمع تجاری در قم