ثبت و جستجوی ملک
خانه حقوق و مقررات پرسش و پاسخ حقوقی

پرسش و پاسخ حقوقی

زن در چه صورتی می تواند تقاضای طلاق کند؟

طلاق

در کشور ایران طبق حقوق و مقررات فقه اسلامی، طلاق از حقوق زوج (مرد) محسوب می‎شود. و مرد می‎تواند با رعایت شرایط قانونی مانند پرداخت حقوق مالی و طی مراحل قانونی همسر خود را حتی در صورت مخالفت طلاق دهد. اما زوجه (زن) بدون رضایت شوهر حق طلاق ندارد مگر در شرایطی که در این نوشته به آن می‎پردازیم.

تدلیس یا فریب در ازدواج چه مجازات هایی دارد؟

تدلیس

در صورتی‎که هر یک از زوج ها قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالیه، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد ( مجرد بودن به رغم اینکه متاهل باشد) فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از این موارد واقع شود، به آن تدلیس گویند.

هزینه تعمیر آسانسور طبقه همکف را شامل می شود؟

تعمیر آسانسور

ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است، البته در مواردی که هزینه‌های آسانسور نسبت به کل هزینه‌های ساختمان تفکیک شده باشد موضوع به نحو دیگری است.

تامین خواسته در پرسش و پاسخ های حقوقی

تامین خواسته

در سلسله پرسش و پاسخ های حقوقی مجله دلتا سوالاتی که برای عموم مردم پیش می‎آید بررسی و پاسخ داده می‎شود. در این بخش به سوالاتی که در خصوص موضوع مهم تامین خواسته مطرح شده است، به بررسی و پاسخ خواهیم پرداخت.

هدایای نامزدی را طبق قانون باید برگردانید

هدایای نامزدی

اگر به هر دلیل در دوران نامزدی بین زوجین اختلافی پیش آید و نتوانند تصمیم به قطعی شدن ازدواج با یکدیگر بگیرند؛ تکلیف هدایای نامزدی به چه صورت است؟ در این نوشته به پاسخ این موضوع طبق قانون می‎پردازیم.

آیا مساحت ملک در هزینه شارژ ساختمان موثر است؟

شارژ ساختمان

مطابق با قانون تملک آپارتمان‎ها، مالکان ساختمان موظفند در پرداخت هزینه‎های مستمر و هزینه‎هایی که برای حفظ و نگهداری قسمت‎های مشترک ملک مصرف می‎شود، طبق مقررات مشارکت کنند.

تکلیف اموال فردی که در حالت کما است، چه می‎شود؟!

اموال

افزایش آگاهی‌های حقوقی مردم نه فقط از طرح دعاوی نادرست و افزایش پرونده‌ها در دادگستری جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود مردم در محاکم سردرگم نشوند؛ بنابراین ارتقاء سطح آگاهی‌های حقوقی مردم می‌تواند از حجم زیادپرونده‎ها در دستگاه قضایی بکاهد و در وقت و هزینه‌های مردم نیز صرفه‌جویی شود.

استعلام شهرداری برای فروش ملک چه مدت اعتبار دارد؟

استعلام شهرداری

برای تنظیم و ثبت سند به نام خریدار؛ لازم است از اداره‎های مختلف از جمله شهرداری منطقه‎‎ا‎ی که ملک در آن واقع شده است، استعلام دریافت کرد. مدت اعتبار استعلام، بسته به شهرداری‎های مناطق مختلف و شهری که ملک در آن‎جا واقع شده، متفاوت است.

یک معامله قانونی این شرایط را باید داشته باشد

معامله قانونی

معامله قانونی معمولاً به صورت یک مبایعه نامه بین فروشنده و خریدار تنظیم می‎شود، که بر اساس این قرارداد مالی در مقابل دریافت قیمت، معامله می‎شود.

اگر صادر کننده چک فوت کند سرنوشت چک چه می‎شود ؟

صادر کننده چک

پس از فوت صادر کننده چک ، از آنجا که در زمان صدور چک آن شخص زنده بوده و این تصمیم با اختیار وی گرفته شده، بانک می‌تواند قبل از این‎که انحصار وراثت انجام شود، وجه چک را به دارنده پرداخت کند.

۱۲۳...۱۰صفحه ۱ از ۱۰

جدیدترین مطالب

اپلیکیشن موبایل دلتااملاک فروشی خارج از ایرانپرسش و پاسخ حقوقی
آژانس املاک برترفروش مجتمع تجاری مسکونیمشارکت در ساخت، 9000 متر زمین در بهترین منطقه پاسدارانdelta.ir ثبت و جستجوی هر نوع ملک در سراسر کشورروف گاردن چکاد بامگروه مشاورین املاک عسگری