دانلود اپلیکیشن مجله دلتا ثبت و جستجوی ملک
خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی

دانستنی های حقوقی

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر با چه کسی است؟

حضانت فرزندان

یکی از موضوعات مهم در خصوص تربیت و نگهداری از فرزندان ، مسئله حضانت فرزندان است. این مسئله بیشتر در موقعیتی که یکی از والدین یا هر دوی آنها فوت کرده باشند و یا از هم جدا شده باشند، اهمیت پیدا می‎کند.

دادگاه اطفال به چه جرائمی رسیدگی می کند؟

اطفال دادگاه

دادگاه مکانی برای محاکمه و جایگاهی برای برقراری عدل و انصاف است؛ اما این مکان پرمشاجره و پرهیاهو، جایگاه غریبی برای کودکان است. موجودات کوچکی که تصور واقعی و درستی از محیط و انسان‌های اطراف‌شان ندارند. کودکانی که اگر هم مرتکب خطایی شوند صادقانه آن را می‌پذیرند و از کردار خود پشیمان می­‌شوند.

حقوق خانواده

برای گرفتن مهریه چه مراحل قانونی باید طی شود؟

مهریه

مهریه به نوعی یک هدیه محسوب می‎شود که پس از عقد نکاح (ازدواج) به زن تعلق می‌گیرد. اما گاهی، مرد از پرداخت آن به همسر خود خودداری می‌کند. زن در این‌ مواقع می‌تواند با گرفتن مهریه از طریق مراجع قضایی مهریه خود را از مرد دریافت کند. در این مطلب به مراحل مطالبه مهریه از طریق دادگاه و اداره ثبت می‎پردازیم.

اوراق قضایی افراد به کدام آدرس ابلاغ می شود؟

اقامتگاه

در معاملات روزمره، برخی اوقات ممکن است با حکمی غیابی از سوی مراجع قضایی اعم از حقوقی یا کیفری و نیز مراجع ثبتی و یا ادارات دولتی و عمومی، شامل برگه‌های تشخیص مالیاتی و یا عوارض شهرداری روبرو ‎شویم که به دلیل حضور نداشتن ما در مراحل دفاع، ممکن است حکمی به ضرر ما صادر شده باشد.

چگونه طلب خود را از متوفی دریافت کنیم؟

دیون متوفی

در بسیاری از موارد دیده یا شنیده ایم خانواده ‌ای که به تازگی یکی از اعضای خود را از دست داده‌ است، با کسانی مواجه می‌‌‎شوند که ادعا می‌‎کنند فرد متوفی قبل از فوت خود، به آنها بدهی داشته است و این موضوع ممکن است مشکلاتی را برای بازماندگان ایجاد کند. برای جلوگیری از چنین مسایلی، توجه به بعضی نکات ضروری به نظر می‌ رسد که در این مطلب به این موضوع می‎پردازیم.

چک در معاملات مسکن ؛ نکاتی که باید به آن توجه کنید

چک در معاملات مسکن

چک در معاملات مسکن کاربرد های بسیار دارد. کمتر معامله ای در خصوص املاک و اراضی دیده می‎شود که در آن حداقل یک برگ چک بین طرفین رد و بدل نشود. در برخی موارد در معاملات مسکن چک به عنوان ثمن معامله مورد استفاده قرار می‎گیرد و در اغلب موارد چک تحت عنوان چک بیعانه، چک ضمانت تنظیم سند و ... بین متعاملان استفاده می‎شود.

دستور تخلیه ، راهکار قانونی برای هر صاحبخانه

دستور تخلیه

معمولا در اجاره نشینی از مسائلی که در روابط موجر و مستاجر پیش می‎آید این است که زمان قرارداد اجاره به پایان رسیده اما مستاجر قصد تخلیه خانه را ندارد و موجر در این شرایط باید حق خود را از طریق مراجع قضایی درخواست کند. در این نوشتار به بررسی دو راهکاری که در این شرایط پیش پای هر صاحبخانه‎ای است می‎پردازیم.

مراحل فرزند خواندگی ؛ قدم به قدم تا داشتن یک فرزند

مراحل فرزند خواندگی

یکی از مراحل فرزند خواندگی، مشاوره قبل از فرزند پذیری است؛ به این معنی که پیش از تشکیل کمیته فرزند خواندگی، زن و شوهرِ متقاضی باید در این جلسات مشاوره شرکت کنند. نتیجه این مشاوره‎ها در پرونده آن‎ها ثبت خواهد شد.

سرقت فقط برداشتن مال دیگران به طور پنهانی نیست!

سرقت

سرقت یا دزدی آن است‎که شخص بالغ و عاقلی، مال متعلق به دیگری را که در جایی محفوظ و نگهداری می‎شود، به طور مخفی و بدون اطلاع صاحبش ببرد. در این مطلب به بررسی جرم سرقت یا همان دزدی خواهیم پرداخت.

محروم کردن از ارث ؛ قانون چه می‎گوید؟

محروم کردن از ارث

عبارت «از ارث محرومت می‌کنم» برای بسیاری از افراد آشنااست و ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشند. در بیشتر مواقع، این عبارت توسط پدرانی به کار می‌رود که با برخی رفتارهای فرزندان خود مخالفند و می‌خواهند با این کار آن‎ها را به انجام رفتارهایی مطابق میل خود مجبور کنند.

فرزند خواندگی ؛ آری یا نه ؟

فرزند خواندگی

کودکانی را می‎توان به عنوان فرزند خوانده انتخاب کرد که، تمامی کوشش‎ها برای شناسایی والدین آن ها بی‎نتیجه مانده باشد و مسئولان بهزیستی به این نتیحه رسیده باشند که امیدی به بازگشت کودک به خانواده خودش وجود ندارد.

۱۲۳...۲۴صفحه ۱ از ۲۴

جدیدترین مطالب

وبگردی

اپلیکیشن مجله دلتافروش مجتمع آپارتمانی در تهراناملاک فروشی خارج از ایرانفروش 400 متر مغازه در شیرازپرسش و پاسخ حقوقی ملکیفروش ویلا در شهریار
وب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملکمشاور املاک برترفروش مجتمع تجاری مسکونیفروش آپارتمان مسکونی در اردبیلروف گاردن چکاد بام