ثبت و جستجوی ملک
دانلود اپلیکیشن مجله دلتا ثبت و جستجوی ملک
خانه نکات حقوقی

نکات حقوقی

طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن امکانپذیر است؟

طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن

طلاق یکی از حقوق قانونی است که قانونگذار به زوج ها اعطا کرده است تا در صورت بروز اختلاف بین آن ها با مراجعه به دادگاه، بتوانند درخواست طلاق کنند. هر چند که نظر قانونگذار بر این است که تا جایی که ممکن است از بروز طلاق بین زوج ها جلوگیری کند.

معافیت مالیات بر ارث ؛ شرایط آن چگونه است؟

مالیات بر ارث

کلیه اموال باقی مانده از متوفی واقع در ایران و یا خارج از ایران اعم از منقول ( اموالی که قابلیت جا به جایی دارند مانند خودرو) و غیر منقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالی، پس از کم کردن هزینه های تدفین که باید این هزینه ها متعارف باشد و نیز واجبات مالی و بدهی های شخص فوت شده، مشمول قانون مالیات بر ارث می‎شوند.

طلاق به دلیل بیماری روانی همسر امکان پذیر است؟

طلاق به دلیل بیماری روانی همسر

بر اساس قانون مدنی، مبتلا شدن مرد به بیماری های صعب العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه دیگری که زندگی مشترک را با مشکل مواجه کند از موجبات عسر و حرج (سختی و مشقت) زن بوده و دادگاهی که به درخواست طلاق رسیدگی میکند حکم به طلاق صادر میکند.

تنبیه بدنی دانش آموزان چه مجازاتی دارد؟

تنبیه بدنی

اگر دانش‌ آموزی از منطقه‌ ای به منطقه‌ ای دیگر منتقل و تشخیص داده شد که موجب انحراف و گمراهی دانش آموزان دیگر می‌شود با تأیید شورای مدرسه و موافقت اداره آموزش و پرورش در نوبت اول از حضور در مدارس منطقه و برای نوبت دوم تا مدتی که اداره کل آموزش و پرورش تعیین کند از حضور در کلیه مدارس محروم و از اولیای او خواسته می‌شود تعلیم و تربیت فرزند خود را بیرون از مدرسه بر عهده بگیرند.

قرار بازداشت موقت ؛ شرایط اعتراض به آن چگونه است؟

قرار بازداشت موقت

در بازداشت موقت متهم به دلیل جرمی که احتمالا انجام داده حداقل تا یک ماه زندانی می‌شود و با هیچ سند و ضمانتی نمی‌شود او را آزاد کرد و تا چند ماه هم قابل تمدید است.

مهریه در صورت نقض وفاداری زن تعلق می‎گیرد؟

خیانت به همسر

از دیدگاه قانون زن تحت هر شرایطی حتی ارتکاب جرم نسبت به همسر، مستحق دریافت مهریه است و شوهر نمی‌تواند به دلیل موضوعاتی مانند خیانت از پرداخت مهریه به وی خودداری کند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که حتی در شرایط نقض وفاداری از طرف زن همچنان حق مهر محفوظ است و به وی تعلق می‌گیرد.

اجاره به شرط تملیک ؛ خانه دار شوید

اجاره به شرط تملیک یکی از اقسام عقد اجاره است که امروزه رواج بسیاری پیدا کرده است و به یکی از انواع تسهیلات اعطایی توسط بانک ‌ها تبدیل شده‌ است. در واقع بانک‌ ها برای گسترش امور خدماتی، کشاورزی، صنعتی و … به عنوان موجر معاملات اجاره به شرط تملیک را انجام می‌دهند. یعنی اموالی را خریداری می‌کنند و در قالب اجاره به شرط تملیک در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

ترک منزل توسط زن جرم است؟

ترک منزل توسط زن

در مواردی که زن بدون اجازه همسر منزل را ترک کند، از آنجا‎‎ که ترک منزل، یکی از مصادیق عدم تمکین به شمار می‎رود، بنابراین، شوهر می‎تواند به دادگاه مراجعه کرده و الزام زن را به تمکین بخواهد.

وضعیت حقوقی شناسنامه در عقد ازدواج

شناسنامه

امروزه با وجود صدور کارت ملی، هنوز شناسنامه، از نظر قانونی بسیار  معتبر است و در واقع سند رسمی هویت افراد تلقی می‌شود. به این دلیل، برای هر گونه تغییر در مشخصات شناسنامه‌ ای، لازم است افراد مسیر قانونی آن و فرایند اداری در مراکز ثبت احوال را طی کنند.

مجازات سقط جنین چیست؟

هرگاه پزشک یا ماما یا دارو فروش و یا اشخاصی كه با این عناوین فعالیت می‌كنند، در صورتی که از نظر قانونی مجاز به مداخله در این حرفه‌ ها نباشند و اقدام به سقط جنین کنند یا وسایل سقط را فراهم آورند مجازات آنها حبس از دو تا پنج سال و پرداخت دیه است. در این صورت فرقی نمی‌کند كه این اشخاص خود مرتکب سقط جنین شوند یا فقط وسایل سقط را فراهم کنند.

تحریر ترکه چیست و قوانین آن چگونه است؟

تحریر ترکه

طبق قانون شوراهای حل اختلاف، تحریر ترکه ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی است. دادگاه عمومی حقوقی یا کیفری 2 در آخرین محل اقامت متوفی، مرجع صالح برای تجدیدنظر در آرای قاضی شورای حل اختلاف است.

قانون پیش فروش آپارتمان و نکات مهم آن

قانون پیش فروش آپارتمان

در پیش‌ فروش آپارتمان، معمولا مبلغ آپارتمان به صورت مرحله به مرحله و اقساطی پرداخت می‎شود. زیرا تاریخ تحویل بر اساس شرایط موجود و اعلام سازندگان و سرمایه ‌گذاران به صورت زمانی در آینده تعیین و به همین دلیل باید دقیقا مشخص شود که چه مبالغی به صورت نقد یا چک، در چه تاریخ ‌هایی و در کدام مرحله از کار پرداخت خواهد شد.

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟

عوارض خروج از کشور

مرزنشینان و ایرانیان مقیم سواحل و جزایر خلیج فارس طبق قانون مصوب سال ۱۳۶۴ مجلس می‌توانستند بدون پرداخت عوارض خروج با پروانه گذر به خارج از کشور رفت و آمد کنند اما در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ این قانون اصلاح شد. بر اساس مصوبه مجلس، عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک بار در طول سال بر اساس قانون بودجه سال ۹۶ دریافت می‌شود.

مسدود کردن حساب های بدهکاران قانونی است؟

مسدود کردن حساب بانکی

از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه های بدوی و تجدید نظر امکان آن وجود دارد صدور دستور مسدود کردن حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوا است. طبق قانون گاهی مراجع قضایی مکلف و یا مختار هستند که حکم به انسداد حساب بانکی بدهند.

طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر امکان پذیر است؟

طلاق

طلاق به دلیل ازدواج مجدد یکی از معضلاتی است که دامن گیر بسیاری از خانواده ها شده است. ازدواج مجدد مرد به دلیل اجازه ای که قانون به او داده است صورت می‎گیرد اما این به آن معنی نیست که حقوق قانونی زن تضییع شود. چنانچه مردی اقدام به ازدواج مجدد کند حتی اگر با اجازه دادگاه یا درصورت نشوز (عدم تمکین) زن باشد باز هم حق طلاق برای وی محفوظ است.

مجازات جایگزین حبس در چه شرایطی اعمال می‎شود؟

مجازات جایگزین حبس

قاضی در صورت صدور حکم به مجازات جایگزین حبس، میزان حبس اولیه را هم در حکم ذکر می‌کند تا اگر اجرای مجازات جایگزین امکان‌ پذیر نشود یا محکوم‌ علیه از دستور‌های دادگاه تبعیت نکند، مجازات اصلی (حبس) اجرا شود.

مجازات حیوان آزاری چیست؟

حیوان آزاری

مواردی همچون احتکار حیوانات، آزار رساندن به حیوان برای یادگیری ورزش‌ خاص، استفاده از حیوانت برای تحقیقات، کشتار حیوانات برای استفاده از پوست آن ها برای تهیه چرم و خز و ... از مصادیق حیوان‌ آزاری به شمار می‌آیند زیرا در اصل و واقعیت همه این اقدامات باعث آزار رساندن به این موجودات هستند.

منظور از قرار نهایی دادگاه چیست؟

قرار نهایی چیست

قرار جلب به قراری اطلاق می‎شود که مرجع قضائی رسیدگی کننده به اتهام مربوطه، زمانی که به این نتیجه برسد که متهم، مرتکب جرم شده و باید برای سپری شدن روند قانونی پرونده فراخوانده شود، نسبت به صدور آن مبادرت می‎ورزد.

تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه امکانپذیر است؟

تغییر نام در شناسنامه

برای تغییر نام خانوادگی باید به ادارات ثبت احوال مراجعه کرد. تنظیم و ارائه درخواست تغییر نام خانوادگی در ادارات غیر از محل صدور شناسنامه مانعی ندارد. در این موارد مدارک مورد نیاز از متقاضی دریافت شده و به اداره محل صدور شناسنامه ارسال می‌شود.

مطالبه وجه سفته ؛ کجا و چه زمانی باید اقدام کرد؟

مطالبه وجه سفته

باید در هنگام تکمیل سفته، محل انجام تعهد نیز ذکر شود. در صورتی که صادر کننده سفته تعهد خود را انجام ندهد، دارنده سفته برای طرح شکایت علیه او می‌تواند به دادگاه محل انجام تعهدی که در سفته قید شده رجوع کند. در مواردی که محل انجام تعهد در سفته ذکر نشده باشد، دادگاه محل اقامت صادر کننده سفته صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد.

۱۲۳...۲۹صفحه ۱ از ۲۹

جدیدترین مطالب

وبگردی

املاک فروشی خارج از ایرانپرسش و پاسخ حقوقی ملکیشهرک ویلاهای چوبی آمیتیساجاره واحد تجاری در شهر پردیسساخت در و پنجره UPVCاپلیکیشن مجله دلتاشرکت طراحی داخلی آرل
رزرو هتل در ایرانوب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملکفروش ویلا مدرن در کردانفروش مجتمع تجاری در قم