دانلود اپلیکیشن مجله دلتا ثبت و جستجوی ملک
خانه نکات حقوقی

نکات حقوقی

تفاوت اجاره نامه رسمی و عادی در چیست؟

اجاره نامه رسمی

عقد اجاره یکی از رایج ترین عقود بین افراد است و باید با دقت و سواس بسیاری منعقد شود تا در صورت اختلاف میان موجر و مستاجر بر طبق قوانین و مقررات تصمیم منطقی گرفته و از مشکلات و گرفتاری های بعدی جلوگیری شود.

سهم مالکان در تقسیم املاک مشاع

املاک مشاع

تقسیم اموال مشاع تابع ضوابط و قواعدی است. به موجب قانون، مالکان در تفکیک می‎توانند با یکدیگر توافق کنند و به یک نتیجه واحد برسند. اما در صورتی که بین آنها توافقی صورت نگیرد، متقاضی تقسیم می‌تواند ‌شرکا را به تقسیم ملک مجبور کند.

با درخواست طلاق مرد در دوران عقد، تکلیف مهریه چیست؟

طلاق در دوران عقد

بسیاری از طلاق ها در دوران عقد اتفاق می‎افتد. دوران عقد به زمانی گفته می‎شود که عقد ازدواج بین زن و مرد منعقد شده ولی آن ها هنوز زندگی مشترک را آغاز نکرده اند.

چطور معاملات ملکی را وکالتی انجام دهیم؟

وکالتنامه ملک

وکالت بلاعزل جزو وکالت‌ های غیر قابل ‌فسخ است و فقط با فوت یا جنون طرف های قرارداد باطل می‌شود. باید توجه داشت که پس از اخذ وکالت فروش ملک، در نزدیکترین زمان اقدام به انتقال قطعی و رسمی در دفاتر اسناد رسمی ‌شود.

مصادره اموال ؛ تفاوت آن با توقیف در چیست؟

مصادره اموال

مصادره اموال در مواردی رخ می‎دهد که شخص مرتکب جرم شده است و در نتیجه ارتکاب جرم طبق قانون مجازات می‎شود. از مجازات هایی که در قانون توسط قانونگذار تعیین شده مصادره اموال است.

تقسیط دیه امکان پذیر است؟

دیه

دیه از جمله تدابیر قانونگذار برای حفظ حقوق شخص آسیب دیده از جرم در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر جزای نقدی است که از مجرم اخذ می‎شود و به شخص صدمه دیده تعلق می‎گیرد یا در صورت فوت به بازماندگان وی پرداخت خواهد شد.

نکات مهم راجع به انحصار وراثت

ارث

هرگاه شخصی از دنیا می‎رود باید تکلیف دارایی وی، میزان حقوق و ارث بردن وراث و حتی چگونگی اجرای وصیت نامه مشخص شود.یکی از موارد مهم در رابطه با مقوله ارث، صدور گواهی انحصار وراثت است. که در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است.

مراحل انحلال شرکت

مراحل انحلال شرکت

انحلال شرکت به معنای پایان عمر آن است. در واقع شرکت ها چه در صورت تجاری و چه غیر تجاری بودن ممکن است بنابر دلایل اجباری و یا اختیاری منحل شوند.

انواع سند مالکیت و نکاتی درباره سند ملکی مشاع

سند ملکی

به اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر ماموران رسمی، با توجه به صلاحیت آن ها، بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، سند رسمی گفته می‎شوند.

طلاق در دوران بارداری!

طلاق توافقی دوران بارداری

در قوانینی که برای انجام طلاق وضع شده است طلاق گرفتن زن باردار هم مطرح شده است و مانعی برای آن وجود ندارد. از نظر قانون امکان طلاق زن باردار وجود دارد و فرقی نمی‌کند که طلاق از چه نوعی باشد.

حق داوری چیست و کدام دعاوی به داوری ارجاع می شود؟

حق داوری

در برخی از موارد دادگاه با توجه به اوضاع و احوال حل یک مسئله را از طریق داوری به مصلحت می‎بیند و موضوع را برای حل اختلاف به داوری ارجاع می دهد. در این موارد طرف های دعوا در این امر هیچ  نقشی ندارند.

ازدواج دختر بدون اجازه پدر ممکن است؟

ازدواج دختر

دختری که به سن بلوغ رسیده هر چند که دیگر تحت ولایت پدر نیست اما در مقوله ازدواج نمی‎تواند مستقلا اقدام کند. به عبارتی هر چند نظر وی در خصوص ازدواج شرط اساسی است و عقد نکاح بدون رضایت و اراده او واقع نمی‎شود، اما باید اجازه پدر یا جد پدری را نیز برای ازدواج بگیرد.

دادرسی چیست و چگونه تشکیل می شود؟

جلسه دادرسی

جلسه دادرسی زمانی تشکیل می‎شود که پرونده از هر جهت تکمیل شود و برای تعیین وقت رسیدگی نزد قاضی دادگاه فرستاده می‎شود و قاضی دستور تعیین وقت می‎دهد. زمان جلسه رسیدگی توسط قاضی دادگاه تعیین می‎شود و معمولا منشی دادگاه یا مدیر دفتر دادگاه مهلتی که قاضی مشخص کرده را در دفتر تعیین اوقات دادگاه وارد می‎کنند. در مجله دلتا …

کلاهبرداری در فضای مجازی

کلاهبرداری اینترنتی

مروزه اینترنت و فضای مجازی مقوله ‎ای جدا نشدنی از زندگی افراد هستند و رایانه و سایر ابزار های الکترونیکی خدمت بزرگی به بشریت کرده‎ اند منتها در کنار آن امکان سوء استفاده از آن، از بزرگترین مشکلات و بحران‎ های عصر حاضر است. به همین دلیل قانون‌ گذار را به اتخاذ تدابیری در حوزه جرایم سایبری، واداشته است.

نکاتی درباره تمدید اجاره نامه

اجاره نامه

عقد اجاره یکی از رایج‎ترین و مهمترین قراردادها در زمینه حقوق ملکی است که بین موجر و مستاجر منعقد می‎شود و قانونگذار برای اینکه حق و حقوق هر دو طرف رعایت شود قوانین و مقرراتی تعیین کرده است که در صورت آگاهی موجر و مستاجر از این قوانین از خیلی اختلافات جلوگیری می‎شود.

چرا نباید وکالتی معامله کنیم؟

وکالتی

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، اعتبار وکالت بلاعزل است که در دفاتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. این نوع وکالت خیلی کاربرد دارد، اما شهروندان باید توجه داشته باشند که نباید زیاد به این قرارداد دل ببندند و حتما "هرچه زودتر تکلیف قرارداد را روشن کنند.

۱۲۳...۲۷صفحه ۱ از ۲۷

جدیدترین مطالب

وبگردی

ساخت در و پنجره UPVCفروش ویلا در فیروزکوه ورسکاجاره واحد تجاری در شهر پردیساملاک فروشی خارج از ایرانشهرک ویلاهای چوبی آمیتیسپرسش و پاسخ حقوقی ملکیشرکت طراحی داخلی آرلاپلیکیشن مجله دلتا
فروش آپارتمان مسکونی در تهرانرزرو هتل در ایرانفروش مجتمع تجاری در قموب سایت دلتا؛ ثبت و جستجوی هر نوع ملکمشاور املاک برتر