قیمت خانه در پردیس بیشتر است یا پرند؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آمارهای ارائه شده در کنار بررسی به عمل آمده از وضعیت بازار معاملات مسکن دو شهر جدید پرند و پردیس دو پیام مهم برای بازار مسکن و فعالان این بازار دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
مسکن مهر پردیس

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، طی سال‌های اخیر و همزمان با جهش شدید قیمت مسکن در تهران برخی از متقاضیان مسکن، حومه پایتخت مانند پرند و پردیس را برای خرید آپارتمان انتخاب کردند.

در سال‌های 97 و 98 عمده خریدارانی که از شهر تهران به شهرهای حومه‌‌ای همچون پرند و پردیس مهاجرت کردند، متقاضیان مصرفی خرید و اجاره مسکن بودند. اما در سال 99 سرمایه‌‌گذاران نیز به جمع متقاضیان خرید مسکن در حومه اضافه شدند.

شکاف 5 برابری متوسط قیمت مسکن شهر تهران با شهر جدید پرند در مقایسه با شکاف 7/ 2 برابری سطح متوسط قیمت املاک مسکونی تهران با پردیس نشان می‌دهد.

شهر جدید پرند هم‌‌اکنون گزینه مناسب‌‌تری برای خریدارانی است که به دلیل محدودیت بودجه، به دنبال خرید ارزان‌‌تر از بازار معاملات مسکن حومه هستند.

پرند و پردیس

شکاف کمتر بین سطح متوسط قیمت مسکن در پردیس در مقایسه با میانگین قیمت مسکن شهر تهران و همچنین تلاش بازار مسکن این شهر جدید برای کاهش شکاف قیمت ملک با تهران، نشان می‌دهد نبض معاملات مسکن به‌ویژه معاملات سرمایه‌‌ای در پردیس بیشتر از شهر جدید پرند است.

در واقع نبض معاملات مسکن به‌ویژه معاملات سرمایه‌‌ای در این شهر جدید تندتر از پرند می‌‌زند. شناخت این دودستگی بین دو شهر جدید حومه‌‌ای تهران می‌تواند متقاضیان خرید مسکن  را بسته به قصدی که از بابت خریدهای مصرفی یا سرمایه‌‌‌‌ای دارند راهنمایی کند تا بتوانند تصمیم‌‌ بهتری اتخاذ کنند.

وضعیت بازار مسکن در حومه

به دنبال افزایش حجم معاملات مسکن در بازار مسکن آبان‌ماه شهر تهران بازار حومه نیز از این رویداد پایتخت بی‌‌نصیب نبوده به‌طوری که در حومه پایتخت نیز حجم معاملات خرید مسکن دست‌‌کم 20 تا 30 درصد در مقایسه با مهرماه افزایش یافته است.

حجم عرضه فایل در پرند و پردیس به‌ویژه پردیس هم‌‌اکنون زیاد است و عرضه‌کننده‌ها در هر دو شهر جدید عمدتا سرمایه‌‌گذارها هستند که با از بین رفتن چشم‌‌انداز رشد محسوس قیمت در آینده نزدیک اقدام به عرضه واحدها به متقاضیان کرده‌‌اند.

خریدارها اما عمدتا متقاضیان مصرفی یا گروهی از سرمایه‌گذارها هستند که توان خرید مسکن در شهر تهران ندارند و هم‌‌اکنون به قصد سرمایه‌‌گذاری با هدف حفظ ارزش پول و توانمند شدن برای خرید مسکن در آینده در شهر تهران به شهرهای حومه‌‌ای وارد شده‌‌اند.

مطالعه بیشتر: مطلب «ورود تکنولوژی ساخت مسکن توسط انبوه‌سازان» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

آیا تعادل و ثبات قیمت‌ها به بازار مسکن باز می‌گردد؟

افزایش سقف پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن روستایی و شهری از اقدامات وزارت راه و شهرسا…